:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,830,044
Активни 456
Страници 7,988
За един ден 1,302,066

Висока летва за влизане с история в СУ

Очертава се тежка борба за места след благодатна тема на първия изпит
Снимка: Велислав Николов
Високи приемни балове и сериозна конкуренция ще има за специалностите на СУ, приемащи с изпит по история, прогнозираха от университета. Алма матер проведе вчера за пръв път предварителен изпит по история. Над 4400 младежи трябваше да пишат върху темата "Възстановяване и укрепване на българската държава (1185 - 1207 г.).

Радостни викове се разнесоха в 65-а аудитория на Ректората, където бе изтеглен въпросът. Темата се пада за пръв път в последните 10 години. Другите 2 контролно изтеглени теми бяха "Ранно българско Възраждане" и "Славяни и прабългари през епохата на Великото преселение на народите. Създаване на българската държава".

Повечето кандидат-студенти останаха да работят в аудиториите. Излизащите към края на изпита определиха темата като лесна.

"Имахме късмет, че темата е разделена на две спрямо формулировката в кандидатстудентския справочник, и не включва и управлението на Цар Иван Асен II", коментира кандидат-студентка от София. Според родители пък децата били по-подготвени върху теми от Средновековието, защото били в началото на подготовката.

"Темата е много благодатна и очакваме доста висок бал", коментира и доц. Миляна Каймакамова от изпитната комисия. Това би вдигнало летвата спрямо втория, редовен изпит, който ще се проведе през юли. Повечето кандидат-студенти ще се явяват и на двата конкурса, като за класирането се зачита по-високата оценка. Очаква се оценките да бъдат изнесени до 10 дни на Стената на плача. 10 бяха хванати да преписват, двама от тях са използвали МP3-плейъри.



КРИТЕРИИ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

Комисията за провеждане на изпита обяви още вчера структурата на темата и критериите, по които ще се оценяват работите. За липса на увод или заключение младежите ще губят по 50 стотни от оценката. Ще се приемат различни варианти на уводи - както такива, описващи накратко предходния период преди въстанието, така и по-оценъчни - за значението на освободителното движение, обясни доц. Каймакамова.

Най-сериозно ще се наказват кандидат-студенти, пропуснали да развият темата в цялост. Тя включва два основни блока - от въстанието до възцаряването на Калоян през 1197 г., и самото му управление до 1207 г. Ако кандидат-студентът е писал само по единия от тези 2 периода, губи минимум 2 единици от оценката си. Оценката ще се намалява с 0,25 до 1 единица, ако липсва някой от основните подвъпроси. При въстанието трябва да се разгледат както причините, избухването и хода му, така и отношенията с предводителите на Третия кръстоносен поход. В управлението на Калоян трябва да се засегне вътрешната му политика и опитите му да преодолее междуособиците в Търново, външните му отношения с Византия и Унгария в периода от 1197 до 1203 г., унията с Римската църква, както и битките с Латинската империя. Младежите получават бонус от 0,25 до 0,50 за включени допълнителни детайли.
20
2006
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
08 Май 2005 23:15
Лъжите на комунистите ще се предават от випуск на випуск лековерни студенти!
"История"преподавана от комунистите е промиване на мозъци!
"Историци" израснали, отгледани, дресирани през комунизъма са агитатори и пропагандатори на комунистически измислици!
Титлите им на професори, академици, научни сътрудници е значка за безсрамно изкористяване на истината!
Заедно с философия и литература това е оръжие на БКП.БСП да развратят за свои интерес българският народ!
08 Май 2005 23:51
Е, нали теб те има като достоверен източник.Ще ги разобличаваш!
09 Май 2005 00:51
Тези предварителни изпити за нов начин за пране на пари.И поставят в неизгодно положение децата от социално-слаби семейства
09 Май 2005 00:54
И още нещо, системата на прием по изтория и литература е такава, че не стимулира мисленето, не развива способността за анализ и преценка на ситуации у кандидат-студентите, а напротив към наизустяване на темите.Историята се учи само с желание!
09 Май 2005 02:14
Между мисленето и помненето има разлика... ...това че помниш, не значи че си умен....
09 Май 2005 10:18
През 2001 г. навих дъщеря си да държи изпит и по математика в СУ - за по-сигурно, тъй като другите дисциплини предполагат субективизъм. Добре, че ги утрепа с 5, 50 по английски, защото по математика при три доказано решени задачи, от общо четири, и писаха 3-ка!!! Четвъртата задача, обясниха корифеите, била от материал преподаван само в математическите гимназии. За да не попаднат случайно/?!/ "нематематици" в драгоценните им компютърни специалности, тъпанарите-математици заложили този капан! Време е да се въведе американската система за оценка на интелекта чрез тестове, за да престане този университетски рекет и разни безотговорни и самовлюбени доморасли професори, да си правят експерименти с децата ни. Както сега вървят нещата, вече въведоха и изпити по специалността "Икономика" "Техническа грамотност", ами защо им плаща държавата заплати на университетите, да вземат да печатат направо дипломите, след като университета на нищо няма да научи студентите си. А пък за рушветите ще се договорим, това дето отива за общежития , храна и учебници, ще им го плащаме на вноски. Няма да останат "капо"!
09 Май 2005 11:02
Моля, нека не обиждаме математиците.В математиката са хората с най-висок интелект, тя изисква особен поглед върху нещата и възприемане на абстрактни понятия. В Софийския университет изпита по математика е най-обективен в цяла България.Това, че дъщеря Ви е речила задачите, съвсем не означава, че ги е решила последователно и правилно.Нормално е ако е допуснала неточност в логическата последователност на твърденията си, да бъде санкционирана, защото конкуренцията е огромна и все пак трябва да се отсеят по-добрите кандидат-студенти.Не може само при получен отговор на задачите да й се постави отлична оценка.
09 Май 2005 12:35
*****


Мнението е редактирано поради

използване на транслит (български език с латински букви)
Натиснете тук


Редактирано от - bot на 09/5/2005 г/ 12:37:28

09 Май 2005 13:34
Костас, величаенето на математиците е един поизветрял навик. Лично аз не познавам нито един математик, който да е успял в нещо друго освен в...математиката. Да, тя е инструмент, който понякога използваме, за да си свършим работата и толкова. Сега почваме да берем плодовете от едно друго модерно увлечение, към "правото". Вече има 4000 безработни юристи и ВУЗ-овете всяка година бълват по още 2000. Юристите при нормалните общества в масовия случай са обслужващ персонал, а тук си извоюваха привилегии стигащи до безобразие. Да боравиш с буквата на закона е също толкова скучно и малко полезно занимание, както и постулатите на висшата математика. Големите програмисти и борсови играчи, понякога нямат дори зовършен университет, но като правило не са математици или юристи.
09 Май 2005 17:11
Пикачу
09 Май 2005 17:25
Пикачу,
много точно казано. Напълно споделям!
09 Май 2005 17:25
Без да съм специалист в областта на математиката , ще кажа , че много малко хора си дават сметка каква жизненоважна роля за цялото човечество има тази наука.Всичко е математика, макар да не го осъзнаваме.И колкото по-развита става човешката цивилизация, толкова по голяма ще е ролята на математиката, във всяка човешка дейност.
09 Май 2005 18:40
Пикачу, не мога да го кажа по-точно от теб:
Лично аз не познавам нито един математик, който да е успял в нещо друго освен в...математиката

Не мислиш ли че това твое твърдение говори за много правилен и обективен подбор? Очевидно, извършен на същото място от чиято необективност ти се оплакваш.
Пожелавам на дъщеря ти успех в това което е призванието и. Дано се е поучила от неуспеха си и да си е направила необходимите изводи вместо да обвинява математиката, математиците и кой знае още кой.
Ако някой не може да реши дадена задача би получил оценка 2. Който е посочил грешно решение и продължава да твърди че е прав след разбора може би и толкова не заслужва.
09 Май 2005 18:49
Много пъти у мене се пораждаше желание да се включа във форума, но примитивното ниво на дискусия ме стряска. Анонимни многознайковци напират да излеят примитивните си чувства по теми, които дори не познават. Най-лесно се оказва лепенето на политически етикети и разкриването на конспирации, съществуващи вероятно единствено в бедните умове на създателите си. Анонимното дърдорене не допринася за доброто има на вестника. Може и да не съм прав, но поне не се срамувам да се подпиша с името си: д-р Костадин Рабаджиев, доцент по Класическа археология в СУ "Св. Кл. Охридски"
09 Май 2005 19:04
доцент Рабаджиев,
все пак, "анонимното дърдорене" е за предпочитане пред мълчанието, както и пред "академичното дърдорене" на един поовехтял университетски елит, чийто методи на обучение все повече откъсват българските студенти от световните стандарти.
Ако разчитах само на образованието, получено от ЮФ на СУ преди 5 години (впрочем бях в първите 20 на випуска) - всички врати за професионална реализация в Зап. Европа щяха безвъзратно да бъдат затворени за мен. 2 master of law в Париж и завършено училище за адвокати към престижната адвокатска колегия на Париж ми бяха достатъчни, за да гледам с умиление несъществуващата юридическа доктрина в България и в частност в "най-престижния български университет" - Климент Охрдиски.
09 Май 2005 19:10
Доцент Рабаджиев, аз съм отдал живота си на науката, но никога не съм се стряскал от примитивността.Участието Ви в дискусиите по теми , с които сте запознат би било от полза на всички.Та нали призванието на ученият е да се бори с невежеството.
09 Май 2005 19:44
Костас,
Според мен борбата с невежеството е от сферата на народните будители. Работата на учените е да установят научните факти независимо от и въпреки мнението на широката публика по даден въпрос.
Аз следя този форум поне от 6 години, на пръсти се броят случаите някой да си е променил мнението по какъвто и да е въпрос в резултат на дискусия /борба с невежество/. Не можеш радикално да промениш нещата, но пък с участието си даваш малък принос в една или друга посока. На мен твоята посока общо взето ми харесва.
09 Май 2005 19:46
Доцент Рабаджиев, добре дошъл във форума. Често се засягат теми от историята и Вашето мнение ще бъде интересно...
09 Май 2005 22:53
Една "любопитна" тема, макар и не съвсем нова - монетата с която БНБ ознаменува подписването на договора за европейскито ни членство - върху реверса й е представена съпругата на владетеля от рисувания фриз в погребалнвата камера на тракийската гробница при Казанлък. Според повчето изследователи сцената представлява "погребална трапеза" и на нея съпругата присъства като оплаквачка на мъртвия си съпруг. Според други изследователи е представена брачна церемония, при което позата на бъдещата съпруга е тълкувана като "предбрачен свян". И макар да приемам първата интерпретация (подробно за това в книгата ми: Елински мистерии в Тракия. Опит за археологически прочит. Университетско издателство "Св. Кл. Охридски", С., 2002), и в двата случая символиката на сцената (погребално оплакване или предбрачен свян) е неподходяща за целта на монетната емисия. А това за пореден път ни напомня, че тези, които вземат решения не мислят или правят това по твърде неподходящ начин. К. Рабаджиев
10 Май 2005 00:03
Благодаря за информацията , доцент Рабаджиев! Искам да споделя нещо, което ми направи впечатление.Аз съм запален турист. Миналата година бях на поход в Старозагорско.Направи ми впечатление големия брой погребални могили, но почти всички бяха разкопани от иманяри. Казвам това , защото тези културни ценности са гордост за България, част от облика ни пред света.Но в същото време държавата не прави нищо(или почти нищо) за съхранението им.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД