Влизането с лична кола в центровете на големите градове у нас да става само след заплащане на такса. Това е една от мерките в проекта на програма за енергийна ефективност в транспорта, разработена от няколко ведомства у нас, съобщи вчера председателят на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков.
Целта на проекта е да се стимулира използването на обществения транспорт. "Идеята е свързана с изграждането на пръстен от паркинги около центровете", каза Ерменков. Ако шофьорите не ги използват, ще плащат или на КПП, или ще си купуват винетка.
Подобни забрани бяха популярни още през миналия век в редица европейски и американски градове. След петролната криза от 70-те години в Ню Йорк е въведена забрана за влизане в Манхатън от коли, в които се вози само шофьорът. Тогава възникнаха специалните спирки около градското сити, от които частните водачи качвали всеки желаещ да влезе в центъра. Влизането в някои части на Лондон с личен автомобил също се плаща.
Транспортът у нас е консуматор на 66% от течните горива и всяка година делът му в БВП нараства с 4-5%.
Други предлагани мерки са подобряване на диспечерското управление на движението в градовете и възможност жп превозвачи да ползват по-евтина електроенергия и т. нар. тарифи "от врата до врата". При тях хората се стимулират да ползват жп превозвача през целия път до крайната цел независимо дали има или няма жп линия дотам. Където няма жп линии, превозвачът осигурява автобуси.
Редактирано от - belchev на 03/11/2005 г/ 23:38:27