:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,880
Активни 684
Страници 20,810
За един ден 1,302,066

Главният прокурор ще се отстранява по-лесно

Партиите подкрепят идеята за нова процедура за отзоваване на обвинител N1
БСП и НДСВ са склонни да подкрепят идеята за въвеждане на процедура по отзоваване на главния прокурор, стана ясно вчера. Дясната опозиция също е по-скоро "за", макар и с уговорки за мястото на обвинението. ДПС няма мнение по въпроса.



В края на миналата седмица соцдепутатът Георги Близнашки, който е член на работната група за промени в конституцията от квотата на БСП, предложи в основния закон да се предвиди процедура за отзоваване на главния прокурор, ако той нарушава конституцията и законите на страната. Идеята е отстраняването да може да се инициира от група депутати. Ако парламентът подкрепи искането, се излъчва независим обвинител от средите на народните избраници, който повдига обвинение пред Конституционния съд. Висшите съдии ще вземат окончателното решение.

В момента главният прокурор има 7-годишен мандат и може да бъде отстранен предсрочно в няколко случая - при оставка, при навършване на 65 години, при влизане в сила на присъда затвор за умишлено престъпление, при трайна невъзможност да изпълнява задължението си повече от 1 година, при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Обвинител N1 трябва да напусне и ако бъде избран за кмет, депутат и др. Отстраняването му може да се иска от 1/5 от членовете на Висшия съдебен съвет или от министъра на правосъдието. То се гласува тайно и за приемането му са нужни най-малко 2/3 от гласовете на ВСС. Тежката процедура на практика прави главния прокурор недосегаем. Затова ЕС и САЩ препоръчват промени в тази насока и по-строг контрол върху работата на обвинението.

"НДСВ ще подкрепи промяна в конституцията за отзоваване на висши магистрати", каза вчера шефът на жълтата ПГ Анелия Мингова в Плевен.

"Личното ми мнение е, че предложението е интересно и дава възможност за решаване на стар проблем - възможността за търсене на отговорност от главния прокурор в определени случаи", коментира пред "Сега" шефът на парламентарната група на Коалиция за България Михаил Миков. Той уточни, че това е личното му мнение, левицата още няма окончателно решение за промените в конституцията.

"Целият спор явно се върти около пазарлъка за нов главен прокурор", каза пред "Сега" депутатът от ОДС Елеонора Николова. Сините смятат, че въвеждане на импийчмънт ще реши проблема само частично. "Прокуратурата трябва да излезе ако не напълно, то поне отчасти от съдебната власт. Трябва да има механизъм за контрол, за да не продължи порочната практика да се злепоставят безконтролно хората с образуване на дела срещу тях", разясни Николова.

"Не е редно да има фигура в държавата, която да е недосегаема", добави и зам.-шефът на СДС Иван Сотиров. Сините ще вземат решение дали да подкрепят предложението след обсъждане в парламентарната група.

В ДСБ също смятат, че прокуратурата трябва да излезе от съдебната власт. Депутатите от ДСБ отказаха да коментират дали ще подкрепят предложението, защото не са го обсъждали.

Миналата седмица зам.-шефът на ДПС Лютви Местан заяви, че от движението няма да коментират конкретни идеи, преди лидерите на трите управляващи партии да се договорят.

Анелия Мингова обяви още, че кандидатура за поста главен прокурор извън обкръжението на Никола Филчев би имала по-широка подкрепа сред обществото. Според нея трябва да се търси по-балансирана фигура на юрист с безспорни качества като професионалист и морал, както и да е публична личност, известна на обществото. Ден по-рано подобна теза изрази и шефът на Върховния касационен съд Иван Григоров.

Правосъдният министър Георги Петканов смята, че ще е най-добре, ако управляващата коалиция излезе с единна кандидатура. Според Петканов за поста се спрягат десетина имена, сред които президентският съветник Борис Велчев, конституционният съдия Лазар Груев, шефът на следствието Ангел Александров и др.

"Целта на НДСВ е до края на тази парламентарна сесия управляващите да стиковат становищата си за конституцията", каза Мингова. За да се вземат предвид в последния доклад на Европейската комисия за България, промените трябва да минат в парламента до края на март.
12
2976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
28 Ноември 2005 23:19
Главният прокурор ще се отстрелва по-лесно

29 Ноември 2005 00:34
Филчев не буташе аванта на никого и не лапаше като другите и затова им беше много вътрешно на Григоров и Сие , че не могат да го разкарат и да му повлиаят!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
29 Ноември 2005 07:56
Предлагам друга интерпретация:
"Прокурор Филчев в края на мандата си се подведе по зова на съвеста си и взимайки предвид, това че за толкова кратко време не може да бъде отзован, влезе в изпълнение на преките си задъления. Затова и управляващите работят по схема за бързо отстраняване на заемащият длъжността главен прокурор, ако мястото бъде заето и друг път от човек със съвест ....."
Друг е въпроса, че прокурор Филчев не успя с едно усмихнато лице на корупцията да се справи. А цялата му активност ще се сведе до преседяването в кауша за кратко време на един нотариус и няколко явни престъпника
29 Ноември 2005 08:57
...какъв му*й келепира кат излеза в оставка, би рекъл големанов...
29 Ноември 2005 09:00
Всички спорове около прокуратурата пропускат основния проблем в нея - който ни се сочи и от чуждите наблюдатели - правомощията и. Прокуратурата не е, и не трябва да е нищо повече от държавен адвокат, който от името на властта съди предстъпниците. При нас прокурорът е нещо средно между съдия, следовател, съдебен заседател и полицай. Той има нехарактерни правомощия - останали от времето на социализма, когато системата беше друга. Затова и непрекъснато има спорове. Ако прокуратурата е независима, тази огромна власт става неконтролируема. Ако пък не е независима, тази власт може да се ползва за политическа разправа. Решението е много просто и ни го сочат отвън от години - очистване на прокуратурата от несвойствените и правомощия, и разпределението им между съд, полиция и министър на правосъдието. Прокурорът да си остане основно държавен обвинител.
29 Ноември 2005 09:35
"Не е редно да има фигура в държавата, която да е недосегаема"

Този цитат от статията обяснява всичко и дава достатъчно основания за готвените промени.
Аз съм за!
29 Ноември 2005 10:16
За какво ни е всичата тая юридическа паплач, след като ползата от нея е съмнителна, а загубите - съвсем сигурни
29 Ноември 2005 10:24
Смешен плач от страна на депутатите. Сега се оплакват от големите правомощия на прокурора, но само защото Филчев не им играе по свирката. Когато го избираха, големите му правомощия устройваха отлично тези, които го предложиха, тъй като мислеха, че избират за главен прокурор свой човек, който ще бъде послушен и ще прави това, което очакват от него.

__________________________________________ _
Help end poverty. Email the key leaders and tell them to stand up for trade justice against the rich countries at the upcoming World Trade Organisation (WTO) meeting in December 2005. Act now at:
http://whiteband.org/Actions/wto/sth.en/t akeaction?o=typ&v=cpss
29 Ноември 2005 10:44
Във всяко наказателно дело има две страни - обвиняем и обвинител, а съдът решава спора между тях. При нас е куриозно - обвинителят е част от съдебната власт, а обвиняемият играе срещу рефера. Как си представяте такъв честен мач?
29 Ноември 2005 11:30
Ще му намерят цаката и на него.... те колко се точиха за тая работа.
29 Ноември 2005 15:07
НИЕ, Гражданите искаме по-лесно махане от парламента на некадърни и подкупни дупетати
29 Ноември 2005 15:31
Абе върви се към демокрация, бавно, но се върви... Ето, изречен е главният постулат на демокрацията - "Не може да има недосегаеми хора". Речено е. Кога ще стане - божа работа...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД