Настъплението на захарния диабет при хората сякаш се прехвърля и върху четириногите им приятели. Все повече кучета и котки страдат от това тежко хронично заболяване, което уврежда организма за цял живот. Макар да засяга всички породи, най-податливи на диабет са болонките и пуделите. Само ако се открие диабетът навреме от стопаните и ако е причинен от стресова ситуация, животното има някакъв шанс да бъде излекувано. По-често обаче заболяването има летален изход.
--
Захарният диабет при животните не се отличава от същото заболяване при хората. Както е и с почти всички по-сериозни болести. Д-р Румяна Василева е завеждащ диагностичния кабинет за домашни любимци в Националния ветеринаро-медицински институт (НВМИ) и всеки ден се убеждава в това.
"По принцип основната причина за захарния диабет е нарушеното отделяне на инсулин от панкреаса, вследствие на което се повишават стойностите на глюкозата (кръвната захар) в организма. Подобно на хората в последните години се наблюдава увеличаване на броя и на заболелите от диабет животни", казва тя. Само през кабинета на д-р Василева за 1 година са преминали 38 кучета и 7 котки.
При кучетата болестта се провокира от продължителни стресови ситуации,
усилени и тежки дресировки,
недоброкачествено и прекомерно хранене, липса на достатъчно движение. Някои инфекциозни заболявания на панкреаса също водят до нарушаване на образуването и отделянето на инсулин и развитие на захарен диабет.Това тежко заболяване обаче може да се открие навреме, а за това е нужно да се знаят симптомите му . Преди всичко у животното се наблюдава усилена жажда - при малките породи кучета количеството на изпитата вода достига до 2-3, а при големите - до 3-4 литра дневно, като същевременно се увеличава и количеството на урината. Независимо от засиления му апетит, организмът на кучето е изтощен, космената покривка е без блясък и разрошена, а кожата е суха и с намалена еластичност. Нерядко се появява и т. нар. суха диабетична екзема. Често се явяват и гастроентерити с остра миризма и катар на горните дихателни пътища. Болните животни са вяли, трудноподвижни, с намалени полови рефлекси. С времето заболяването води до увреждания на сърдечната дейност, белите дробове и бъбреците.
Още при първите симптоми стопаните на четириногите трябва да посетят ветеринарния лекар и да им направят
изследвания на кръвната захар
и урината. Нормите при кучетата са от 3,5 до 5 милимола, а при котките - от 3,5 - до 5,7. При стойности над 10 се открива глюкоза и в урината. В зависимост от стадия на заболяване се прилагат хуманитарни таблетки или доживотен инсулин.
Лечението е съпроводено и с диета. Необходимо е да се избягват въглехидрати - ориз, картофи, бял хляб, сладкиши, а се препоръчват риба, месо, бульони и типов хляб.
Болните от диабет кучета и котки се изследват поне през 1-2 месеца. В НВМИ едно такова изследване струва 4 лв.
Наред с диетите трябва да се увеличат разходките на открито.
|
|