:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,540
Активни 638
Страници 20,470
За един ден 1,302,066

Стачката извоюва 21.75 лева на учител

На финала синдикатите съвсем се изпокараха, обещаха нови протести наесен
На 26-ия ден от стачката учителските синдикати приеха офертата на правителството, но заплашиха, че ще продължат протестите наесен. Аргументацията за решението е неясна, а КНСБ и "Подкрепа" се изпокараха на финала.



Държавата почти не мръдна от позицията си. Късно в четвъртък министерствата на образованието и на финансите предложиха споразумение за увеличение на заплатите с 4% от 1 януари, което ще даде старт на оптимизирането на системата и възможност за допълнително повишение с 6% от 1 юли. В документа се обещава допълнително увеличение през есента при наличие на вътрешни резерви. Това прави средно по 21.75 лв. към учителската заплата месечно.

Този вариант бе лансиран най-напред от президента Георги Първанов в неделя. Синдикатите първо го приеха, ден по-късно го отхвърлиха като неприемлив. На лидерската среща между Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев и Ахмед Доган във вторник бе решено да се предложат двете увеличения - от 1 януари и от 1 юли. КНСБ и "Подкрепа" пак ги отхвърлиха като обидни. Вчера цяла сутрин те обясняваха как преговорите са пред провал, а на обед свиха знамената и пренасочиха енергията си в скандали помежду си.

Леко условната формулировка за юлското увеличение стана причина за спорове в последния момент. КТ "Подкрепа" и Независимият синдикат към КНСБ отказаха да подпишат такъв текст. "Не виждам причина формулировката да не се промени и юлското увеличение да е категорично гарантирано", успокои просветният министър Даниел Вълчев в телефонен разговор с вицепрезидента на "Подкрепа" Димитър Манолов.

Разнобой има даже между двата учителски синдиката на КНСБ. Хората на Янка Такева спират стачката, но категорично отказаха да подпишат споразумението с правителството. Независимият учителски синдикат обаче продължава протестите, макар и с уговорката, че може и да подпише за мир с кабинета. "Подкрепа" спира протестите и ще подпише споразумението, защото по-добро в момента не може да се постигне.

Председателят на СБУ Янка Такева не се появи на обявената като съвместна пресконференция, а впоследствие синдикалният й съвет излезе с отделно становище.

В него той заявява, че ще подпише споразумение само в случай, че октомврийското увеличение доведе до 15% средногодишен ръст на заплатите. Според Такева за целта възнагражденията трябва да скочат от октомври с нови 10%. Сметките показват обаче, че дори и в този случай средногодишният ръст ще е 9.9%.

Най-показателно обобщение на протестите даде вицепрезидентът на "Подкрепа" Димитър Манолов: "Даваме си сметка, че има някакви граници, до които можем да продължим. Кампанията за увеличение на заплатите бе времево стеснена от парламентарните и частичните мести избори, липсваше и добра координация между синдикатите." "Подкрепа" призна и слабата подготовка и активност в стачката. Учителската стачка предизвика и бунтове вътре в синдикатите. От няколко регионални организации на СБУ призоваха Янка Такева да подаде оставка, ако склони на "обидните предложения" на кабинета.

Примирието между профсъюзите и държавата със сигурност ще бъде временно. "Подкрепа" се закани още от януари на 2006 г. да започне целенасочена подготовка за действия, които ще доведат до удовлетворяването на националните стачни искания, т.е. 20% ръст на заплатите догодина. Хората на д-р Тренчев са готови да стигнат дори до неоткриване на учебната 2006/2007 г. Те обещават тогава да има по-добра координация между профсъюзите. И СБУ остава в стачна готовност.



РАВНОСМЕТКА

В замяна на по-високите заплати учителските синдикати поеха и ангажименти - да участват в процеса по закриване на маломерните и слети паралелки, в изработването на критерии за диференцирано заплащане на труда, във въвеждането на външно оценяване на учениците. Идеите им обаче се различават от тези на МОН.

СБУ не е съгласен с предвижданите от МОН темпове за закриване на маломерни и слети паралелки. Такева говори за 5-6% закрити класове до 2009 г., МОН - за до 20% на година. Според синдикатите по-бавните темпове се налагат, за да се привлекат отпадналите ученици.

Сериозни разминавания има и около системата за диференцирано заплащане на труда. СБУ предлага да се въведат 5 учителски статуса - младши учител, учител, старши учител, главен учител, учител-методик. Това прилича на настоящата система, в която съществуват пет степени на квалификация, водещи до различни бонуси. МОН настоява за други критерии, свързани с качеството на труда.
68
3284
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
68
 Видими 
16 Декември 2005 21:30
Сметките на Такева доказват, че на нея математиката за 6-ти клас хич не и е ясна и че тя в никакъв случай не заслужава да бъде учителка. Ето задачата:
Ако на 1ви януари заплатите се увеличат със 4% и на 1ви юли - с 6%, с колко % спрямо сегашното равнище трябва да се увеличи заплатата на 1-ви октомври, за да има средногодишен ръст 15% през цялата 2006 ( доходите през 2006 да са с 15% повече от таз-годишните ) ?
Отговор: ~40%. Това е така, защото само за последните 3 месеца трябва да се компенсират 9 месеца с по-ниски заплати. Предполагам, предложението на Такева не включва намаляване на заплатите от 2007 до равнище 2005 + 15%. Като оставим настрана въпроса дали увеличението е заслужено или не, желанието за 40% увеличение трябва да се каже ясно на глас.
16 Декември 2005 21:57
Тя матенатиката на България от 16 години насам изцяло е объркана, ама нейсе...
ВЕЛИКАТА БИТКА на учителите завърши с голяма ПОБЕДА за каузата на МАСЛАРОВА, която изпълни важна част от предизборните си обещания – 20% увеличение заплатите на учителите, въпреки яростната съпротива и мръсна политика на МВФ, МБ, всички десни партии и НДСВ, и всички Миленовци и Дановци ...
ПОБЕДАТА Е ВЕЛИКА. Победиха Масларова и Станишев.
ПОБЕДАТА ще помогне за просперитета на българската просвета и на просветителите.
16 Декември 2005 22:03
Аз все си мислех - защо старата комунистка Такева води стачка срещу правителството на нейните си комунисти. Не мога да бъда сигурен, но си мисля, че това правителство все някак си трябваше да направи реформи в образованието, но не можеше да си намери оправданието. И май стачката му дойде доста навреме - сега имат повод, с който да обяснят необходимите съкращения - ами ето, на - като стачкуваха, за да увеличим заплатите, трябва да проведем съкращенията, които десета година никой не смее да направи. Та да не излезе, че всъщност Такева е свършила услуга на правителството, а? Пък защо го е направила, който иска, да се чуди!
16 Декември 2005 22:18
Правителството няма намерение да разреши кризата в образованието. Сега действа принципа "на час по лъжика", а прогрес вижда само рязания по-горе.
16 Декември 2005 22:34
20 лв. отгоре е смешно.
Действително съм ЗА увеличение на заплатите на учителите с 300 - 400 лв., но при положение, че некадърните и с психични отклонения учители (които хич не са малко) бъдат съкратени. Нека останат тези, които могат да работят на РС и го ползват за обучение на децата, тези които знаят чужд език (за да четат съвременните резултати в областта си, които са предимно на английски). Както и при ясни критерии за успеваемост: например % успешно издържали матури.
Нека ваканциите, които са почти 4 месеца в годината (световен рекорд!) бъдат намалени наполовина, за да се гарантира по-задълбочено усвояване на материята и т.н., т.н.
Нещо такова да чухте от стачкуващите?
16 Декември 2005 22:56
СДС увеличаваше заплатите от януари 10% и юли 10 %.
НДСВ само от юли по 5%.
И за мен е необяснимо защо Я Такева не направи стачка по времето на НДСВ, освен с толерантност към царя, а заговори за ефективни стачни действия преди изборите през юни. Някой го свързват с личните й амбиции да стане министър, но пък са й предложили зам. министър и зам. кмет, което е доста съблазнително.
Не мога да не призная и заслугата на синдикаките да не ни отнемат класовето в миналогодишната 10 ноемврийска стачка. Тази стачка също постигна нещо, и освен репетиция е и урок за управляващите да си изпълняват обещанията.
Драстични съкращения в образованието на този етап не може да има, а само по демографски признак. Но тази стачка е само началото и както са се заканили синдикатите ще има още стачки. Въпроса е да се научим да сме солидарни и да се поддържаме, за да постигнем по-големи резултати.
16 Декември 2005 23:04
Манрико май напипа червената жица вързана за др, Такева. Последната така и не обясни за кои учители и защо иска увеличение на заплатите, но Даниел Вълчев мое си изгуби министерството а последното да си намери достойна министърка. Енде гут – алес гут!
16 Декември 2005 23:12
А, не мисля така - Вълчев ще си изнесе каквото трябва да изнесе, но др. Такева би могла да поведе някоя аналитична (и добре хонорувана с пари от ЕС или СБ) програма за необходимите реформи в образованието. А пък когато говорим за числа, трябва да говорим реално. Изнесоха се много данни. За съотношението учители-ученици е ясно - трябва да се съкратят поне 10-15% от учителите. За заплатите - очевидно има някакъв стандартен статистически критерий - заплата на гимназиален учител с 15г стаж. И тази заплата в Европа е около 1 до 1, 2 от БВП на глава от населението (в абсолютни стойности) - което за България означава 400 - 480 лв. Толкова! Като увеличим БВП -повече!
16 Декември 2005 23:25
Zavinagi CSKAR, почваш да плещиш като Йешич.
16 Декември 2005 23:55
Когато едно правителство закъса със стачкуващи чиновници - вика на помощ синдикатите.
Както джипитата получават огромни пари за нищоправене с единствената цел да спират достъпа на българите до т.н. здравеопазване, така и синдикатите са галените /видимо разглезените/ деца на всяка управляваща партия-майчица, които получават много "играчки" и "лакомства" от държавата, за да спират достъпа на работещите до адекватно заплащане и трудови права.
16 Декември 2005 23:55
Учителите позакъсняха с стачката. Ако я бяха направили месец-два по-рано почти сигурно, че щеше да има ефект. Кой ли има полза от една предварително обречена стачка?
17 Декември 2005 00:11
Като знам какви герои се подвизават в образователната система, хич не ми е на.......шапката за техните заплати. Професори, доценти, доктори Хърсеви, всекакви кукумявки и сови. Работил със струг, преподава ИТ, Математичка - литература, физическа потготовка - физика, щота са близки по звучене и ред други тъпотии......
17 Декември 2005 01:35
/:/ "...министерствата на образованието и на финансите предложиха споразумение за увеличение на заплатите с 4% от 1 януари, което ще даде старт на оптимизирането на системата и възможност за допълнително повишение с 6% от 1 юли.В документа се обещава допълнително увеличение през есента при наличие на вътрешни резерви. Това прави средно по 21.75 лв. към учителската заплата месечно.
......................................... ......................................... .....................................
Такъв текст САМО "ВИТИЕВАТИЯТ" Даниел Вълчев/адвокат -в "цивилния живот"!/ може да измисли и да има НАГЛОСТТА да предложи за Споразумение!!!
Защото, и на първокласник му става ясно, като го прочете, че в такова Споразумение ЕДИНСТВНОТО сигурно нещо е, че ще има увеличение на учителските заплати с 4% от 1 януари! Последващо допълнително увеличение/ с още 6%- от 1 юли/, според този текст за Споразумение, БИ имало САМО "при възможност" , СЛЕД "оптимизиране на системата"- което, пък, "оптимизиране" зависи, ясно е, САМО от министъра и от чиновниците в МОН! Сиреч, ако чинистърът и чиновниците решат да го направят и/или ако могат да го направят "оптимизирането" ?!? Същото се отнася и за ОБЕЩАНОТО увеличение / НЕ е казано с КОЛКО % е обещано да бъде увеличението!!!/, но при УСЛОВИЕ, че има "наличие на вътрешни резерви"- пак нещо, което изцяло зависи от министъра и от чиновниците на МОН !!! Което, казано по друг НЕвълчевски и НЕвитиеват начин означава, че учителите МОЖЕ и да НЕ получат увеличения от 6% от 1 юли и НЯКАКВО /само на Вълчев и МОН известно?!/ увеличение през есента, ако минитърът и експертите му НЕ си свършат работата по СТРАРТИРАНЕ на "оптимизирането насистемата" и по този начин НЕ открият "възможност за допълнително повишение" с 6%!!! Както и, че ако министърът и експертите му НЕ осигурят до есента на 2006 г. "наличие на вътрешни резерви" / в Системата на Образованието!!/ НЯМА да го има и НЕпосоченото като ЧИСЛО % трето увеличение !!!
От така съчинения и поднесен за подписване Проект за Споразумение ИЗЛИЗА, че исканото от стачкуващите учители УВЕЛИЧЕНИЕ на заплатите им ЗАВИСИ изцяло от Кадърността и/или от Желанието на министъра на МОН и експертите му, но последиците ще са САМО върху учителите/заплатите им/! Такова чудо САМО адвокат може да измисли и да има НАГЛОСТТА да го нарече и да го предложи, като Споразумение, на националностачкуващи учители в Република България!
Аропо, как госпожата Таня Петрова/авторката на материла/ е изчислила тези 21.75 лв. увеличение на учителските заплати, след като министър Вълчев и експертите му НЕ са посочили числото на есенното увеличение на учителските заплати?!? А, оже би, на г-жата Петрова тайно са й прошепнали от МОН, че всъщност, увеличение през есента НЕ се предвижда- така че, тя да изчислява само върху СИГУРНОТО януарско и НЕсигурното юлско число на %-та на предлаганото от МОН увеличение!?
Впрочем, материалът е откровено МАНИПУЛАТИВЕН- с идея и задача да бъдат ОМАСКАРЕНИ Такева и Синдикатите и да "героизира" министър Даниел Вълчев и чиновниците на МОН! Защо ли?!
17 Декември 2005 01:52
Параграф, пускай малко мюзик покрай новинарските емисии. За настроение, де.
17 Декември 2005 03:14
GAN/Ю/ГО ТРИЙ,
ЗА МУЗИКА си има отделен СПЕЦИАЛЕН Раздел /Руум/ ТУК- "Култура и Изкуство" !!!
ТУК е Раздел/Руум/ "Политика" !!!
НЯМА да правим СЕГАшен "Ален Мак", де- с "политическа музика"!!!

Редактирано от - paragraph39 на 17/12/2005 г/ 03:16:52

17 Декември 2005 04:32
При разеединени профсъюзи, печели само правителството. Никакъв просперитет пред образованието не се очертава, въпреки подскоците на някои апологети на сърп-чук-ибрикчийското правителство. Напротив нещата ще се задълбочат в отрицателна посока покрай претупаните, нерешени социални конфликти.
17 Декември 2005 05:13
пара май каза нещо за историята и годините за незнам какво си ! Аз и това си спомням !
1949 г.

Изпълнена е смъртната присъда срещу Трайчо Костов. На 7 април 1949 г. в "Държавен вестник" е публикуван указ на Президиума на Народното събрание за освобождаване на Трайчо Костов от длъжностите подпредседател на Министерския съвет и председател на Комитета по стопански и финансови въпроси "поради допуснати от него груби грешки при ръководене работата на Министерския съвет и във връзка с отношенията ни със Съветския съюз". Трайчо Костов е арестуван от органите на Държавна сигурност на 20 юни 1949 г. Той е обвинен в насаждане на "антисъветски настроения", "националистически уклон", опити да разцепи партията и "нечестно и двулично отношение" към Георги Димитров и Сталин. Трайчо Костов е отстранен от ЦК на БКП и е изключен от партията. На 30 ноември 1949 г. във в. “Работническо дело” е публикуван обвинителен акт за "предателската, шпионска и вредителска дейност на Трайчо Костов и неговата група". Бившият заместник-председател на Министерския съвет и секретар на ЦК на БКП е обвинен в организиране на антидържавен заговор с подкрепата на висши югославски ръководители и на американския пълномощен министър в София Доналд Рийд Хийд. На 7 декември 1949 г. започва съдебният процес срещу Трайчо Костов и още 10 задържани, повечето от които видни стопански дейци. Те са обвинени в организиране на заговор срещу "демократичния държавен строй", в издаване на държавна тайна на чужди разузнавания и във връзки с "титовистите". Пред съда Костов се отрича от изтръгнатите с насилие "самопризнания" при следствието. Трайчо Костов е осъден на смърт.
17 Декември 2005 07:31
Квито синдиксалистите, такива и "успехите". Тази коалиция показа, че е единна само срещу народа си... Нейсе, запуши я.
17 Декември 2005 10:51
казах ви, че Такева е мюре. Прилича и, щото си е патка. Относно образованието - и тук ще се повторя, според Христовите думи просвещението е функция на морала. В общество с отвратителен морал и ценности просвещението е обречено. А намаляващите при тия заплати свестни даскали са хора достойни за най-голяма почит. И споко - изход няма, трагичният край е предизвестен.
17 Декември 2005 10:57
ГО О О О ЛЯМ хуй за Сергей.Почнаха го!Ще го свършим на пролет!
17 Декември 2005 13:55
Постигнатото е на всекиго по малко, за да се запушат устите. Комунистически принцип. Като се съкратят некадърниците в бранша, лежащи на чужд гръб, нещата могат и да се оправят.
17 Декември 2005 14:20
ЦеСеКАрю, мисълта ти е размътена, както винаги. Недей да пишеш от кварталната кръчма.
17 Декември 2005 14:32
Стачката свърши и днеска явно е напрегнат ден за частни уроци – има изоставане, има за наваксване. Така мое си обясним пълната липса на празнуващи победата учители..
17 Декември 2005 16:36
Не го мисли българският учител той е свикнал и на фотосинтеза, ами като влезем в ЕС вие какво ще правите.
А частните уроци ще се увеличават защото няма дисциплина в учениците да слушат в час и да се самоподгатвят, а чакат всичко наготово от учителя.
17 Декември 2005 18:55
Българският учител ли? Къде може да се види това единно обобщено същество?
Има учители които си вършат работата и учениците им и родителите оценяват извършеното. Получават с пъти по-малко отколкото заслужават (не слагаме частните уроци в сметката).
Има обаче и доста екземпляри "учители" които смятат че изкарана диплома и уреденото от някого назначение на длъжност учител им дава права за символична като заетост и нискокачествена като резултат работа да получават все повече и повече от парите отделяни от другите само заради табелката "учител". Е този номер вече няма да минава надявам се. Дано първите получат заслуженото от тях а на вторите да им бъде дадена колкото се може по-скоро възможност да си намерят добре платена работа в частния сектор където да работят по два-три академични часа дневно, да имат по четири месеца отпуски годишно и заплата от няколко хиляди евро месечно.
17 Декември 2005 19:36
Виолета,
17 Декември 2005 20:35
.... не се ли из...казахме по тази тема вече?!
17 Декември 2005 22:04

Е, те т'ва, дето частните уроци били само по вина на учениците, които "не слушат в час" ме размаза.... !

Бива нахалство, бива, ама чак пък толкова !

Никакви увеличения на заплатите за такива лумпени !
17 Декември 2005 22:12
Преди една седмица (мисля в "Капитал" ) беше зададен въпросът: Щом българските учители са висококвалифицирани и нископлатени, защо почти никой не си търси друга работа? Досега разумен отговор не съм чул или прочел.

Редактирано от - Manrico на 17/12/2005 г/ 22:12:46

17 Декември 2005 22:35
Каква друга работа да си търси - държавен чиновник, шофьор на такси в свободното от часове време, или продавач... Какво означава високо квалифициран? Да не става дума за "много странно развитата личност"? И защо квалификацията на който и да е трябва да се доказва с търсенето на високоплатена работа?!!
18 Декември 2005 00:04
Мдаа, въпросът, разбира се, е провокативен, но си заслужава да се помисли върху него. Аз лично имам поглед върху академичните среди. Една част от хората (в това число и аз) зарязаха академичната кариера и отидоха в частния сектор - някои завъртяха свой бизнес, други (и аз) като наемни работници. Да, няма го удоволствието да правиш каквото си искаш, но ти позволява да си храниш семейството с професията си. Други поддържат академичната кариера за удоволствие или престиж и в свободното време (а то е много), работят странично в реалната икономика или в частното образование. Гледайки моя бранш (ИТ), май поне половината от фирмите са основани от хора с академично минало. И с чиста академична кариера остават или тези, които са готови да пренебрегнат доходите заради свободата да правиш каквото си искаш, или които поради липса на способности или работливост не стават за нещо друго.
Е, погледът ми върху средното (и по-ниско) образование е по-ограничен, но предполагам, че е същото. Ако човек има квалификация (а това за мен означава само едно нещо - способности да се постигат конкретни резултати, а не абстрактни (или хипотетични) знания), работлив и инициативен е и иска по-високи доходи, той отива в частния сектор - изцяло или частично (включително и чрез частни уроци). Е, може не всички да си намерят добро място, но би трябвало поне да опитат. И ако не опитват, това може да означава:
- че призванието им е образованието - поклон на такива, но едва ли са много
- че паралелно с официалните си имат и нерегламентирани доходи (вероятно нелегални частни уроци)
- че не искат да работят повече
- че знаят, че квалификацията им всъщност не се търси
Други обяснения?
18 Декември 2005 01:04
да, моля дай още обяснения, сички тука жадуват да ти четат предългите излияния.
кат си академик кажи нещо и за логореята, лапацало
18 Декември 2005 02:10
Значи, първо 300 лева е горе-долу средната заплата за България, такива са стандартите и по Европата, даже по-ниски. Второ, въобще не е вярно, че учителите са висококвалифицирани, що да се лъжем сега - повечето са кухи лейки, загубен народ, дребни тарикат и интриганти. Замислете се кой става учител в днешно време, а и не само, в последните 50 години учители стават главно тия дето не могат нищо друго да станат. Малцина са истински ерудираните, гратмотни и светнати даскали.
18 Декември 2005 10:35
Боже Господи! Та това няма и по левче на ден! А като махнем удръжките...
18 Декември 2005 10:40

Коментар към Manrico и в подкрепа на д-р Косев:

Припомням си студентските години. Математическият Ф-т на СУ, преди още Сендов да въведе т.нар. "модел на висше образование", за който проф Тагамлицки бшеше казал "Ние сега какво правим, др. Сендов - полувисше образование или висше полуобразование..."

Та, по онова време най-непрестижната специализация беше в "педагогическия профил", където подготвяха бъдещите учители по математика . Там отиваха онези, които не можеха да се справят с редовния материал. На тях им преподаваха по малко по-олекотени програми, други, по-невзискателни преподаватели, критериите бяха занижени.

Не искам да обиждам никого, но това си беше........
18 Декември 2005 11:35
КАЛКИ,
Ако има нещо "гнило" в Системата на образованието и са нужни Реформи- то за това "гнило" и за НЕнаправените нужни реформи НЕ са виновни учителите!!! "Пари- срещу Реформи!" е абсолютна чиновническа ДЕМАГОГИЯ на чичковците и лелките от МОН, ведно с началника/министъра/ им! Защото, тяхно/на чичковците, леките и началника им от МОН/ е ЗАДЪЛЖЕНИЕТО да правят и направят Реформи, щом считат, че има нужда от това! А задължението на учителите е да спазват спуснатите им "Отгоре" РЕФОРМИРАЩИ/?!/ Системата Наредби, Правилници, Предписания и прочие! А ако НЕ ги спазват- да бъдат наказвани НЕспазващите ги- а НЕ всички /чрез НЕувеличаване на заплатите на ВСИЧКИ/ !!!
18 Декември 2005 11:41
До тези, които смятат, че учителите не работят или са масово некадърни. Първо, изглежда вие нямате понятие за какво става въпрос, когато коментирате работата на преподавателите. Известно ли ви е какво означава АКУМУЛИРАН ТРУД? Били на половин работен ден. А подготовката и квалификацията зад всеки учебен час? Вярно, има и такива, които не се готвят и усъвършенстват, но такива има и сред лекарите, инженерите, IT-тата, шлосерите и т.н. Нима 1 час лекция е равен като вложен труд на 1 час работа като секретарка в офис (срещу значително повече пари!!!) или на час копане на полето? От собствен опит мога да ви кажа, че 8 часа лекции на ден е невъзможно натоварване, което би убило съответния преподавател за нула време. "Свободното" време, с което разполагат преподавателите, не е за да работят допълнителна работа, а за да се квалифицират. При тези заплати обаче те разбира се не го правят, а се занимават с какво ли не, за да оцелеят! Докато не се промени радикално трудовото им възнаграждение не може да се очаква нищо добро в образованието, защото никой можещ няма да иска да работи там, а тези, които вече са в системата, просто ще пренебрегват задълженията си по ОБЕКТИВНИ причини, а не защото са некачествени хора!
18 Декември 2005 12:04
че заплатите са смешни е почти неоспоримо, но малко факти от последните ми 2 дни. петък/7; 30-13; 10- часове, 14-17-семинар за превенция и мерки срещу агресията в училище/ събота/9; 00-14-00-семинар за агресия , 16; 40-18; 50-курс по английски за напреднали/, днес от 13; 30-17; 00-курс по английски./ толкова за свободното време , сега малко за отпуските- прием на ученици след 7 и 8 клас- първо, второ и трето класиране+квестор+поправителна сесия със съответните консултации. попълване на безумно много документация /лични дела , справки за статистики, бележници.../
за пореден път пиша че е държавна политика да продължава сриването на образованието. единственото което реално може да се направи е да се спре спада, а думите за възход са поредната дивотия....
а иначе поуката от т.нар. "стачка " е всеки да се спасява както може
18 Декември 2005 12:16

Параграфе,

Смешно е да се мисли, че системата на образованието може да "загние" без участието на най-многобройния контингент участници - учителите.

С правилници и разпоредби нещата не се решават. Тези документи трябва да бъдат прилагани на дело, а там влиза в сила огромната машина на пасивната съшрптива "отдолу". И всеки новаторски документ потъва в блатото на меркантилизма.

Хайде да не се правим на наивни. Виж какво става със съдилищата - закони има, няма прилагане.
18 Декември 2005 12:21

Не знам дали учителите са "масово" некадърни, но знам, че има такова явление като "масово отсъствие на учители от занятия". По-известно като "свободен час". Децата се радват, радват се (донякъде) и родителите, защото и за тях е облегчение, че няма да преговарят с децата си нов урок.

И явлението остава някакси настрана. А в същност става дума за грубо нарушение на трудовата дисциплина - отсъствие от работа в работно време. ЗА грубо нехайство от страна на директорите и училищната администрация, които са длъжни да намерят заместник на отсъствуващия по наистина сериозна причина учител. Никава държава, никакъв МОН и никакви чиновници не с виновни тук, ами всичко се свежда до дребна далаверка на даскалицата, която си урежда дребните бизнесчета за сметка на преподаването.

Когато аз бях ученик, преди доста години, "свободни" часове имаше един-два пъти на учебен срок. Защо сега не е така ? Чиновниците от МОН ли са виновни ?


18 Декември 2005 12:29

Да не говорим, че когато аз бях ученик, да се вземат частни уроци беше срамно. Освен по музика и западни езици.

Нямаше кандидат-гимназиални "урожаи", нито кандидат-студентски. Минал съм през изпит за гимназия (НМГ) и Университет. Не съм имал нито един урок извън редовната учебна пограма. И не само аз, а и практически всички мои съученици и състуденти. Подготовката за гимназия и Университет се свеждаше до препрочитане на учебниците от училище и решаване на задачи от сборниците.

Защо сега не е така ? Защо, например, един даскал по математика не предлага в редовните часове задачите от кандидат-студенстки изпити, а трябва да му платиш отделно, че да ти ги покаже ? Защо даскалицата по литература никога няма да разгледа в клас темите, които продава на частно ? Пак ли са виновни чиновниците ?

Учителите в България са масово лумпенизирани и меркантилизирани. Има, разбира се, и свестни между тях, но те са малцинство.
18 Декември 2005 12:39
калки, проблемът е че това "малцинство" за което говориш е на път съвсем да изчезне поради заплатата която му се предлага. или ако не е малцинство - да стане в най-скоро време...не го ли разбираш наистина?
18 Декември 2005 12:41
КАЛКИ,
/:/ "...Хайде да не се правим на наивни. Виж какво става със съдилищата - закони има, няма прилагане"
......................................... ......................................... .....................................
АМИ, хайде!!!
Значи, ти можеш да "виждаш" ВИНА в учителите- че НЕ спазвали Наредбите, Правилниците, Инструкциите и т.н., а чичковците, леличките и началника им в МОН- видите ли, НЕ виждат всичко това и НЕ наказват и НЕ уволняват "вновните" НЕизпълнители?!
Било същото, като в Съдебната система- "закони има-няма прилагане" !!!
СЯКАШ за това, че "Надолу" НЕ ги прилагат НЯМА вина нито "Системата", нито НАЧАЛНИЦИТЕ в "Системата" ?! Ами, от МОН ДА УВОЛНЯВАТ НЕизпълняващите- имат Право на това! К`во чакат?!
Е, тъкмо това е НАИВНО Твърдение и НАИВНА Теза, според мен!
Когато Отборът се проваля на терена- или посочваш персонално ВИНАТА им и изгонваш ПРОВАЛЯЩИТЕ Отбора футболисти, или сам си тръгваш !!! Това са твоите права, но и ЗАДЪЛЖЕНИЯ на треньор/началник/ на Отбора!
Аз НЕ съм чул досега чичковците, лелките и началника им от МОН да са Обвинили учителите/всичките ли?!/ в НЕспазване на Наредбите, Правилниците и Инструкциите на МОН, та поради това да НЕ им увеличават заплатите! Досега от МОН казват САМО, че "няма пари"/дори м-р Вълчев каза, че и според него учителските заплати са ниски!/ !!! Но това, че "няма пари" НЕ е по вина на учителите, нали! Защо тогава тъкмо те да бъдат "наказвани", като НЕ им увеличават заплатите?! А всеки трябва да отговаря за неговата вина, а НЕ за чуждата, нали! ТОГАВА?!...
18 Декември 2005 12:44

Разбирам. Но не съм съгалсен заради 300- 400 (примерно) свестни учители да плащам грешни пари на още 30 000 лумпени. Надявам се, разбираш наистина ?!
18 Декември 2005 12:47
Във филологиите нямаше педагогически профил, всички бяха замислени за натам, но по-оправните от западните филологии се уреждаха като екскурзоводи и преводачи по предприятия - то па един професионален престиж, да превеждаш материали за дървопроизводството, например, ама по разпределение, учител по френски в гр. Левски, а?!?! Дечицата без връзки си изкараха разпределението като попове, но за славянските май нямаше такова, поради това, че там се бълваха курсове от по 200 души.
Ей така, и не ми се наложи, освен тревожните няколко часа практика, за изпита по педагогика и за държавния изпит.
А съдбата ми даде възможност дори и когато съм се сблъсквала с проблемите на образованието, това да са били - и досега! - елитарните слоеве, не в смисъл на социални такива, а на специалност - ученическите олимпиади по математическа лингвистика, състезанията, български и международни, образцовите учители по математика в страната, академичните екипи, подготвящи олимпийските състезатели, и непрекъснатото преливане на тези кадри - от факултета към съответните училища и обратно, да не упоменавам и щастливите си години, в които допринасях с квалификацията си в ПГО - който знае какво е това, да си трае, че днеска ми е хубав ден и не ми се четат плювки ... Обаче това бяха страни от образованието, където самия процес на овладяване на знанията и неговите резултати се разглежда сериозно и творчески, независимо от резултатите...
При сравнително (с днес!) безметежното упражняване на учителската професия през онези години, пак не беше престижна....
18 Декември 2005 12:48

Параграфе,
Не знам с какво се знаимаваш, но има едно такова специфично чиновническо умение да проваляш "спуснатото отгоре" без да можеш да бъдеш упрекнат. И учителите, които отдавна вече в огромната си част са лумпенизирани чиновници, а не педагози, го владеят.

Отделно, разбира се, те имат свои лобита в МОН, които саботират промените на по-високо ниво.

С това не изкам да кажа, че МОН са светци. Просто да ти обърна внимание, че и даскалите, уви, не са такива. Всички са заедно в един общ отдавна действуващ механизъм за извличане на материални облаги от образованието.

Редактирано от - Калки на 18/12/2005 г/ 12:52:36

18 Декември 2005 12:54
логиката е абсурдна и не я разбирам...по нея би трябвало да не искаш да плащаш и здравни осигуровки например..или мислиш че мнозинството от полицаите, чиновниците и т.н. са на ниво? просто гледната ти точка е абсурдна
имаш право да си анархист разбира се аз си мисля че болшинството от политиците са тотално некъдърни , но нова някак си не е много отразено в доходите им..а че кадърните учители са 300-400 ще го оставя без коментар.
класиката с изместването на темата която пробваш не скрива основния проблем които според мен е ЗАПЛАТИТЕ НА УЧИТЕЛИТЕ СА УНИЗИТЕЛНО НИСКИ И ИСКАНЕТО ЗА 15 % УВЕЛИЧЕНИЕ ЗА 2006 Е ПОВЕЧЕ ОТ УМЕСТНО.
18 Декември 2005 13:04
приятен ден и умната в снега и почистените улици. аз отивам в "свободното" си време /неделя/ на курс по английски ... с такси защото градския транспорт в пловдив днес ще работи с малки закъснения понеже са изненадани от снеговалежа тази нощ...
18 Декември 2005 13:12
Що да са ниски бе, Ботев ? Колко е средната заплата в България ? Колко взима един високопоставен държавен служител, един офицер, един учител ? Имаш ли представа какво е съотношението при подобни позиции в бленувания ЕС ? Колко искаш да получава една даскалица, завършила некво висше в Шумен и с манталита и поведението на свадлива квартална леля ? Ние сме в България все пак, сравнявайте доходите си с тези у нас, а не надничайте в паничката на други, по-богати държави. А ако искате вие да имате някакъв специален статут и да получавате повече предвид важността на заниманието ви - може и така да стане, ама тогава трябва да го оправдаете това специално отношение. Довода, че не ви стигат парите не важи. И на мен не ми стигат, и на тебе, на никого не му стигат.
18 Декември 2005 13:18
Училищният звънец бие
Венцеслав НАЧЕВ
Учителите стачкуват, защото не им стигат парите да си поддържат живота дори на най-елементарно ниво. Гадничко захилен, министър Орешарски с безпределен цинизъм контрира: “И на мен не ми стигат парите!”
Така е. Презреният метал на никого не стига.
На един не му стигат парите да си купи нова яхта. И страда.
На друг не му стигат парите да си купи нов автомобил. И страда.
На друг не му стигат парите за хляб. И страда.
Светът е пълен със страдание!
Живеем в някаква двойна държава. Една е държавата на политиците, друга - държавата на народа. Между тези две “държави” е зинала пропаст. Преуспелите негодници се чувстват много добре зад пропастта. Тя ги отделя като крепостен ров от недоволстващия плебс. И за да не се смущава рахатът на благоутробстващите, тях ги строго охраняват мрачни момчета с безжизнени погледи. И тая пасмина сравнително спокойно си живурка в розовия свят, който си е изградила с далавери, мошеничества и брутални грабежи. /.../
.................................
ЦЕЛИЯТ МАТЕРИАЛ ТУК:
Натиснете тук

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД