:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,318
Активни 672
Страници 21,248
За един ден 1,302,066

160 депутати ще могат да свалят главния прокурор

Снимка: Велислав Николов
Михаил Миков
Трите партии от управляващата коалиция са постигнали съгласие за промени в конституцията, които ще позволят отзоваване на главния прокурор, без в процедурата да се намесва Конституционният съд. Процедурата по импийчмънт ще важи и за председателите на ВАС и ВКС. "Схемата, по която ще става това, може да е същата както за президента, но може и да е по-различна", обяви шефът на лявата ПГ Михаил Миков. Мнозинството обсъжда отстраняването да се инициира от поне 60 депутати, а за да бъде прието, ще са необходими гласовете на поне 160 парламентаристи.



Още - в "България"
18
2090
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
16 Декември 2005 21:37
160 ще свалят 1
Браво!
161 - българската поза
16 Декември 2005 23:06
По тая логика предлагам 160 избирателя да могат да свалят предсрочно 1 депутат.Ще намалее чувствително броя им и ще се спестят куп излишни разходи по издръжката им.
16 Декември 2005 23:59

Това за отзоваването на Главния прокурор и на шеф-съдиите добре, но защо не са отишли докрай - каква да бъде процедурата за отзоваването на депутат или на депутатите от една партия, ако е излъгала и е загубила доверието на избирателите си. Примерно - обещали са за 800 дни доходите ни да скочат несимволично, а не го изпълняват, а такива обещания колкото искаш и от всички партии.
17 Декември 2005 00:16
Драги прокурори и съдии, не се притеснявайте. 160 дупетати в НС никага не могат да се съберат, така, че споко. Като знам че Доган не ходи в НС с месеци и дори с години и предположа, че поне 20 % са кат него................
17 Декември 2005 00:28
йо-хо-хо-хо,
и бутилка ром
17 Декември 2005 00:56
Къде отива обаче разделението на властите!
Парламентът от доста време не е средище на политическия живот в България. Той е по-скоро опашка на изпълнителната власт. Каквото каже МС и особенно премиерът, най-често без никакво обсъждане се гласува от парламентарното мнозинство.
В ситуация на тристранна коалиция лесно се събират 160 гласа и в един момент се оказва, че цялата власт се съсредоточава в ръцете на изпълнителната власт, а това както учи теорията за делението на властите не е никак добре!

Редактирано от - Kaligon на 17/12/2005 г/ 16:05:30

17 Декември 2005 02:49
Kaligon твърде много интереси стоят зад това и 160 депутати на едно мнение, били те и в коалиция, се събират страшно трудно. Освен това парламента е избран именно от гражданите, така че това си е напълно логично и необходимо решение. Друг е въпросът, че се ограничават само върху някой постове, но радостното е, че постепенно нещата си идват по местата.
.... колкото и да сме недоволни и да критикуваме, след като не даваме конкретни предложения или не сме на ясна позиция, всичко е само популизъм, На последните избори се видя колко хора изразиха гражданската си позиция, така че ако някой е недоволен, то първо да погледне себе си.
17 Декември 2005 04:37
Преведено това означава Главният прокурор да се подчинява на депутатите. А несхто ги е притеснил, а са му били дузпата. Този закон не би трябвало да мине през Конституционния съд.
17 Декември 2005 09:35
kato niama prokurorki shte svaliat pro kur or
17 Декември 2005 09:39
Не е баш така! След като тия 160 депутати могат да приемат един или друг закон, защо да не могат да свалят един Главен прокурор? Или той стои над закона?
Погледни каква работа са свършили Съдът, Следствието и Прокуратурата, погледни какви ги вършат, па тогава рипай в тяхна защита! Те са се превърнали на Държава в Държавата, недосегаеми и избиращи се помежду си!
17 Декември 2005 12:13


А той, ще може ли да прави същото спрямо тях и как това ще става със депутатската им имунизация, т.е. с това зад което "софийски" сега си кюти тихо и кротко ни лук ял, ни на имоти мирясал?
17 Декември 2005 13:36
Би трябвало, след представяне на необходимите документи, уличаващи депутата в престъпление, Главният прокурор да иска от Парламента, а Парламента ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да гласува снемането на имунитета на даден депутат!
17 Декември 2005 13:58
Може би вече ако по време на мандата на главния прокурор му мръдне чивията, да има възможност да го сменят.
17 Декември 2005 16:42
R.A.T. - вярно, че сто и шестдесет депутати не са малко, само че опитът ми кара да не съм оптимист.
Парламентът наистина е избран от гражданите и разполага с първичната законодателна власт, но кажи ми реално, кой има по-голяма тежест парламента или МС, чие мнение важи повече това на депутата или на премиера. Реално парламентът се използва, за да придаде демократичен облик на решенията на МС. И всичко това е въпреки факта, че ние (гражданите) избираме пряко парламента, а не МС. В последните години парламентът (не само в България, по принцип) не законодателства, той гласува законопроектите внесени му от правителството.

Всички тези думи ги изписах, за да се опитам да обоснова тезата си, че парламента няма да гласува отстраняването на Главния прокурор, защото той не си върши работата (т.е. защото гражданите искат), той ще го отстрани, защото по някакъв начин това е спуснато като необходимост от правителството (защото засяга интереси на кръгове близки до управляващите).

Нормалната европейска практика създала се през последните 100 години показва ефективността споровете между различните власти да се решават, не чрез налагането чрез сила на една от тях, а чрез отправянето им към една неутрална власт каквато е Конституциония съд, не виждам причини да се делим от нея.


Редактирано от - Kaligon на 17/12/2005 г/ 18:44:49

17 Декември 2005 17:18
Макар и в хумориститечн стил, тук правилно се предложи, народен представител да бъде отзоваван по вот на 160 депутата. До такава логика се стига тръгвайки от тази, която предстои да се внедри. Първо на първо, само максимум дзва мандата да имат народните представители. Второ, да се отзовават по някакъв начин, след като не изпълняват заръките на избирателите си.
18 Декември 2005 04:47
Всяка временна коалиция по интереси от 2, 3 или 4 партии ще може да сменя главния прокурор. Така със всяка смяна на политическия вятър ще си имаме нов гл. прокурор, който ще е независим колкото зам.-министъра на правосъдието например. От почти пълна независимост и безконтролност отиваме в другата крайност.
Друга промяна в Конституцията да направят. Назначаването и преждевременното отстраняване на политически независими по презумция висши длъжности избирани от парламента трябва да става с квалифицирани мнозинства не от 2/3, а от 3/4 или 4/5 или най-добре с консенсус. Само така ще се гарантира избирането на политически независими професионалисти, а не на политически марионетки.
18 Декември 2005 08:20
FordPerrfect!
Още по-правилното е, народните предсдтавители да оформят състави на НС по клонове на науката.За месец се свикват физици, химици, математици и сродните там, заседават, приемат законите по техния ресор и си тръгват по места. След тях идват полицаи, граничари, военни, пожарникари и др.; заседават весец, приемат законите по техния ресор и си тръгват по места.Идват само жени- приемат законите по техния ресор...!! и си тръгват. И т.н. с другите състави. Струва ми се, че корупцията ще спадне рязко!! Казвам РЯЗКО!! А качеството на законите ще се повиши.
18 Декември 2005 17:35
Това означава , че " тройната коалиция " , ако не и хареса главния прокурор , защото е изпратил , ПРИМЕРНО , 30 ОТ ТЯХ В ЗАТВОРА , въпречи че мястото на всички тях е именно там , ще се съюзят и ще го свалят !...

А защо Главния прокурор да не се избира на президентските избори , заедно с президента и вицепрезидента ?

Така ще има пълна независимост на прокуратурата , ТОТАЛНА ЛИПСА на възможност за политически натиск и сделки между " политическата класа " и прокуратурата!


Това , което се предлага е създаване на ПОЛИТИЧЕСКА ЗАВИСИМОСТ на част от независимата съдебна власт от ПОЛИТИЧЕСКАТА СИТУАЦИЯ , в страната , която вече 15 -16 години просто вони на ТИНЯ !...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД