Настана тежък период. От Бъдни вечер, та чак до Атанасовден на 18 януари, българинът сяда и става от маса. И традиционно, по нашенски, ще набляга на спиртните напитки и червените вина. Бирата дори не е в сметката, тъй като в този период май почти никой не я брои за алкохол.
След всяка тежка сутрин мнозина се заричат никога повече да не се напиват. Уви, мнозинството нямат такъв самоконтрол. Обикновено той изчезва още същия следобед с последните симптоми на махмурлука.
Лекарските съвети по въпроса с алкохола накратко могат да се обобщят с: пийте, но по малко и не всеки ден.
Алкохолът е "дрога", която има незабавен ефект в промяната на настроението. Пиенето помага на хората да се чувстват отпуснати, щастливи и дори еуфорични. Алкохолът изключва част от мозъка, която контролира преценките, и води до падане на задръжките. А всъщност той е депресант, но за това обикновено се сещаме на другия ден, когато дойдат тревожността и раздразнителността. Както повечето хора знаят, алкохолът също така влияе върху физическата координация.
Колкото повече алкохол поемате, толкова по-силен е ефектът - речта става неясна или нечленоразделна, зрението - замъглено, губите баланс, а движенията ви са непохватни. С изключение на случаите на тежка интоксикация тези ефекти са краткотрайни. Черният дроб разгражда и изхвърля алкохола от тялото. Нужен е един час за разграждането на една единица алкохол (1 единица е равна на 33 грама концентрат например). Уви, повечето хора рядко дават на черния си дроб толкова време.
Пияни сте, ако имате проблеми с фокусирането, говоренето и стоенето изправен. "Класика" е падането от стола, когато сме "пияни като кирки" - това се случва, тъй като алкохолът засяга малкия мозък и тази му част, която контролира точните движения. Ако ви е трудно да пипнете носа си с показалец, значи мозъкът ви вече е засегнат и може да се стоварите на пода.
Изследователите смятат, че знаят защо пияните хора понякога припадат. Когато хората се изправят, кръвното им налягане пада и трезвият организъм отговаря чрез стягане на кръвоносните съдове. Алкохолът разширява кръвоносните съдове и затова е възможно изправянето на пиян човек да завърши с припадък.
"Алкохолът - враг на пола." Ако сте пияни, не очаквайте подвизи в леглото! Пиянството пречи на функционирането на нервните окончания, които контролират ерекцията, а също така намалява нивата на тестостерона - хормона, който контролира сексуалното желание.
Тежкото пиянство би могло да бъде доста опасно. В такива случаи алкохолът може да засегне частта от мозъка, която контролира основните функции на тялото, които ни поддържат живи. При прекомерно напиване можем да се докараме до състояние подобно на обща анестезия, което да доведе до загуба на съзнание или дори смърт.
На купон
Преди или по време на пиенето е добре да напълните стомаха си с храна, богата на мазнини или протеини. Когато стомахът е пълен, алкохолът е "заключен" там и по-бавно се абсорбира в кръвта - т.е. по-бавно се напиваме. Така и черният дроб има повече време да разгради постъпващите от кръвта към него количества.
Внимавайте обаче с шампанското! Балончетата в газираните напитки "отключват" стомаха и алкохолът директно навлиза в кръвта.
На следващата сутрин
Събуждането с махмурлук е знак, че сте пили твърде много снощи и тялото ви не харесва това въобще. Алкохолът е диуретик, който ви води често до тоалетната. Всъщност губите много повече вода с урината, отколкото поемате с питиетата. Резултатът от дехидратацията е леко свиване на мозъка и отдалечаването му от черепа. Това отключва сензорите на болката на външната повърхност на мозъка. Жизненоважни електролити като магнезий и калий се изхвърлят от тялото с урината. Тези минерали помагат за поддържането на биенето на сърцето. По тази причина след тежко пиянство могат да се появят опасни сърдечни аритмии.
На следващата сутрин се чувствате уморени, защото алкохолът намалява нивата на кръвна захар, тъй като глюкозата се изхвърля с урината. Заедно с късното лягане това допринася допълнително за мощното прозяване на следващия ден.
За съжаление няма сигурно лекарство против махмурлук. Най-добрият съвет е да пиете много вода, по възможност и спортни енергийни напитки, за да възстановите електролитите, и се връщайте обратно в леглото.
Ползите и рисковете от пиенето
Смята се, че умерената употреба на алкохол може да бъде полезна за намаляването на рисковете от коронарна болест на сърцето. Всъщност употребата на алкохол заедно с яденето на много плодове и зеленчуци може би обяснява т. нар. "френски парадокс". Френската кухня е много богата на мазнини, особено наситени мазнини, а пък коронарната болест на сърцето е сравнително ниска. Вероятно, поне частично, това се дължи на употребата на червено вино.
Ключът е в умереността. През 1997 г. Световната здравна организация стигна до извода, че рискът от коронарна болест на сърцето намалява, ако се пие по едно питие през ден.
Алкохолът се свързва с широк спектър от болести - като повишен риск от рак на черния дроб, устата и гърлото (риск, който нараства многократно, ако пиенето е комбинирано с пушене), дебелото черво, ректума и гърдата. Списъкът не свършва тук: инсулт, деменция, високо кръвно налягане, гастрит, язва.
Дългогодишните алкохолици може да страдат от алкохолна миопатия - състояние на износване на мускулите, което може да причини изключителна умора след физическа активност. Те също така губят костна маса, тъй като алкохолът оказва влияние върху начина, по който калцият се усвоява от тялото.
Цирозата
Алкохолът е отрова, която може да разруши непоправимо черния дроб, чиято работа е да го изхвърля от тялото. В отговор на дългото си товарене с алкохол черният дроб започва да произвежда повече ензими за разграждане на етанола. Това означава, че за да постигнете същия ефект на пиянство, с течение на времето започвате да се нуждаете от повече алкохол, което пък влошава пристрастяването. Черният дроб става твърде активен, клетките умират и тъканите се втвърдяват. Резултатът е цироза, която не се лекува.
Тези страдания могат да се появят, ако употребата на алкохол е наистина висока. Британски специалисти препоръчват 2 до 3 единици алкохол на ден за жените и 3 до 4 за мъжете, като е добре 2-3 дни седмично да са свободни от алкохол. Една алкохолна единица са 8 грама алкохол, което е равно на малка чаша вино, 300 милилитра светла бира или 33 грама концентрат.
Лекарите обаче изрично предупреждават, че "събирането" на дневните единици за еднократно напиване в петък вечер е контрапродуктивно - затова изрично се говори за дневна доза.
|
|