Британските власти ще екстрадират чужденците, които нарушават закона и получат присъди от поне 12 месеца затвор, съобщи в."Дейли телеграф". Това препоръчва неправителствената организация "Мигрейшън уотч" в доклад, изготвен по поръчка на британското правителство.
Според документа правителството на Тони Блеър трябва да обяви нулева толерантност спрямо гражданите на други държави, които извършват престъпления във Великобритания.
Това се налага поради факта, че всеки осми престъпник в затвора е чужденец, което прави около 10 000 души. Техният брой се е увеличил с 3500 души за последните пет години.
Всяка година британските съдилища препоръчват екстрадирането на 600 осъдени чужденци, което е крайно малко, се казва в доклада. Статистиката обаче не може да каже колко всъщност чужди престъпници са изгонени наистина от страната.
Според британското МВР всеки чужденец, който е бил осъден за различен вид престъпления, може да бъде принуден да напусне страната. Това става след съдебно решение или по инициатива на министерството, когато прецени, че присъствието на чуждия гражданин не допринася с нищо за "доброто на обществото".
Преди няколко години правителството прие закон, според който чуждите затворници, които са били три месеца зад решетките, автоматично биват екстрадирани в родните им страни. Според експерти това трябваше да намали броя им в затворите и да спести пари на данъкоплатците. Според данни на вътрешното министерство миналата година над 1500 чужди затворници са били принудени да напуснат страната.
Докладът на "Мигрейшън уотч" препоръчва създаването на обща база данни, която да включва и биометрични данни. Това ще предотврати издаването на визи на престъпници, които използват фалшиви лични данни.
Консултативният съвет по присъдите към правителството в момента създава списък, в който ще бъде посочено при какви случаи съдиите ще могат да препоръчват екстрадирането на чужди престъпници.
Миналата година в свой документ съветът разкритикува липсата на официални данни за това. Последната статистика е от 1996 г., когато от 360 препоръки на съда за изгонване от страната на чужденци, 270 са били изпълнени.
"В момента не е възможно екстрадирането да стане част от присъдата. Законът трябва да бъде променен, за да се намали времето, което чуждите престъпници трябва да излежат в препълнените британски затвори", смятат от "Мигрейшън уотч". Според организацията трябва да бъде уточнено за какви престъпления те ще могат да бъдат екстрадирани, сред препоръките са нарушения на закона като бизнес с наркотици, нелегален трафик на хора, фалшифициране на документи за самоличност, насилие и сексуални престъпления.
|
|