В интерес на Австрия е България и Румъния да бъдат приети в ЕС колкото е възможно по-бързо, заяви австрийската външна министърка Урсула Пласник. |
Следващите месеци ще са решаващи за България и Румъния да докажат готовността си за членство, по време на австрийското председателство трябва да стане ясно дали те ще встъпят в ЕС от 1 януари 2007 г., или членството им ще се отложи за 2008 г., отбеляза агенция ЕФЕ.
За ЕС годината ще премине под знака на Югоизточна Европа: до юни ще се реши въпросът дали България и Румъния ще влязат още догодина, на дневен ред са преговорите с Хърватия и Турция, вече в очакване е и Македония, отбеляза Дойче веле.
"Всяка страна трябва да се оценява по своите собствени предимства и по своя напредък по пътя към еврочленството", казва Пласник. Тя ще трябва да се бори най-вече срещу загубата на доверие сред гражданите, която е най-видна тъкмо в самата Австрия, впрочем, срещу липсата на интерес, демонстрирана от европейците към проекта ЕС. Заедно с канцлера Волфганг Шусел Урсула Пласник в тази връзки си е поставила три главни цели: да възстанови доверието у гражданите, да изясни бъдещия курс на Евросъюза и да допринесе за икономически подем и за по-висока трудова заетост в държавите от общността.
Междувременно говорителят по европейските въпроси на групата на Християнсоциалния съюз в германския Бундестаг Томас Зилберхорн призова да не се бърза с ратифицирането на договора за членство на България в ЕС. Той заяви пред "Берлинер цайтунг", че Бундестагът трябва да ратифицира договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС едва тогава, когато двете страни изпълнят европейските критерии, съобщи БТА.
Според Зилберхорн по този начин ще се запази мотивацията на страните и те бързо ще попълнят пропуските си."Ако при присъединяването на една страна, Европейският съюз си затвори едното око, то под въпрос се поставя политиката на разширяването му", каза Зилберхорн. Той смята, че с неизпълнението на европейските критерии не трябва да се правят компромиси. Зилбернхорн подчерта обаче, че ЕС не поставя под съмнение присъединяването на двете държави към съюза.
------------------
каре
Ние сме австрийци, а не полугерманци. Това заяви в телевизионно интервю канцлерът на Австрия Волфганг Шусел, чиято страна от вчера е ротационен председател на Европейския съюз, предаде ДПА. "Искаме да поставим акцент и да дадем нашия тон в Европейския концерт", каза Шусел по телевизия ОРФ. На 1 януари по време на краткото посещение на германския канцлер Ангела Меркел във Виена двамата лидери обсъждаха съществуването на политическа ос между Виена и Берлин. Меркел заяви, че страната й ще направи всичко възможно, за да осигури успешно австрийско председателство.
В интервюто Шусел заяви също, че не иска да започва дискусии за бъдещето на европейската конституция при австрийското председателство.