Опозиционер: Изборът на новия главен прокурор е политически мотивиран! Има договорка на най-високо управленско ниво в лицето на тройния пакт и президента!
Управленец: Не е хептен политически, ама предишният и по-предишният бяха много политизирани и изпълняваха политически поръчки. Няма договорка, а само консултации и Борис Велчев е изключителен професионалист, с когото нямам честта да се познавам. Не го подкрепяме официално, но изборът му ще донесе на България само добрини от най-светъл тип!
__________
Горният измислен диалог може да служи като помагало за изпълнителите на съответните обществени роли, в случай че си забравят случайно думичките. Което е малко вероятно, тъй като колчем се заизбира главен прокурор, потича все същият спор в същия досаден вече формат.
Прокурор идва от латинското procuro, което значи (!) управлявам, но също така и (!!) грижа се. Някога тези понятия са били тъждествени, макар че и тогава не всички управници са били и грижовници за пример. Например римският прокуратор (наместник на централната власт) на Юдея Пилат Понтийски. В известен решителен момент той вместо да поеме управленска отговорност, се загрижил за хигиената на крайниците си и провел първата в историята операция "Чисти ръце".
По-късно едни езици са наблегнали на грижовното значение на думата, други - на властовото. Англичаните например си имат и cure (лечение, грижа за здравето), и procurator (като на български - пълномощник, доверено лице), но на прокуратурата си викат по друг начин. Ако бяхме германци, нямаше да спорим толкова години къде е мястото на прокуратурата. Защото езикът не позволява голямо чудене. На немски прокурор означава буквално адвокат на държавата - Staatsanwalt.
У нас пък на прокурора, особено главния, е отредена грижата за наказателното здраве. Но за избора му е загрижена цялата налична политическа класа - щото нейните представители са най-загрижени да си пращат само "много здраве" с прокуратурата...
Все пак най-хубаво (макар и невярно) го каза Младен Червеняков (вчера при Коритаров): "Да се твърди... че има някаква политическа обусловеност на този избор, е все едно... да бутнеш баба си и да питаш защо тича по стълбите."
|
|