:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,411
Активни 285
Страници 18,979
За един ден 1,302,066
Дума на деня

Прокурор

Опозиционер: Изборът на новия главен прокурор е политически мотивиран! Има договорка на най-високо управленско ниво в лицето на тройния пакт и президента!

Управленец: Не е хептен политически, ама предишният и по-предишният бяха много политизирани и изпълняваха политически поръчки. Няма договорка, а само консултации и Борис Велчев е изключителен професионалист, с когото нямам честта да се познавам. Не го подкрепяме официално, но изборът му ще донесе на България само добрини от най-светъл тип!

__________



Горният измислен диалог може да служи като помагало за изпълнителите на съответните обществени роли, в случай че си забравят случайно думичките. Което е малко вероятно, тъй като колчем се заизбира главен прокурор, потича все същият спор в същия досаден вече формат.

Прокурор идва от латинското procuro, което значи (!) управлявам, но също така и (!!) грижа се. Някога тези понятия са били тъждествени, макар че и тогава не всички управници са били и грижовници за пример. Например римският прокуратор (наместник на централната власт) на Юдея Пилат Понтийски. В известен решителен момент той вместо да поеме управленска отговорност, се загрижил за хигиената на крайниците си и провел първата в историята операция "Чисти ръце".

По-късно едни езици са наблегнали на грижовното значение на думата, други - на властовото. Англичаните например си имат и cure (лечение, грижа за здравето), и procurator (като на български - пълномощник, доверено лице), но на прокуратурата си викат по друг начин. Ако бяхме германци, нямаше да спорим толкова години къде е мястото на прокуратурата. Защото езикът не позволява голямо чудене. На немски прокурор означава буквално адвокат на държавата - Staatsanwalt.

У нас пък на прокурора, особено главния, е отредена грижата за наказателното здраве. Но за избора му е загрижена цялата налична политическа класа - щото нейните представители са най-загрижени да си пращат само "много здраве" с прокуратурата...

Все пак най-хубаво (макар и невярно) го каза Младен Червеняков (вчера при Коритаров): "Да се твърди... че има някаква политическа обусловеност на този избор, е все едно... да бутнеш баба си и да питаш защо тича по стълбите."
1
1192
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
19 Януари 2006 09:06
Стига с тази дума про...ор. На български има друго значение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД