:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,161
Активни 732
Страници 23,726
За един ден 1,302,066
Разногледища

Другата кампания: латино-български сюжет

- Какви са земетресенията в Мексико, деца? - пита учителката.

- Да ти имам проблема, другарке! С тате и дядо не можем да се разберем от кого забременя мама, тя за Мексико пита - отвръща Иванчо.

Старият виц е жива действителност с оглед на медиите у нас: досущ Иванчо се втеляват в местни драми при важни събития по света. Изключителното у дома се възвисява до обща съдба. Това улеснява продажбата по същия начин, по който и ярката реклама се продава със стоките. Особено преди избори.

Ето я кампанията за преизбор или избор на президент. Пак е съдбовно: бълнуват за Армагедон, баят над "дясното" и "лявото", хвърлят боб за "центъра" и "царя" при "да" или "не" за 2007 в ЕС, пробват мъжествени и женствени кандидат/к/и. Но всеки знае, че това е заграждане на периметри, своего рода опикаване на места, из които ще предат котараците на оперативната политология и социологическия пиар. По която причина е фамилиарно като в латиноамериканска сапунка с бутафорни герои, теми и интериор. И нищо за Мексико.



А там тази година на 2 юли са най-интересните избори по света,



при които по конституция е забранено преизбиране на досегашния президент. Те разпределят и местата в парламента, от което ще зависят и отношенията на САЩ със Съединените мексикански щати, както е официалното име на страната. От СМЩ идват много по-сериозни главоболия за САЩ и национално-отговорните им политици с испанизацията, отколкото имат тия у нас с циганизацията. Ако съдим по предизборните сайтове, интересът е огромен и поради възможността сред сресаната компания на предвидими лидери южно от Рио Гранде да цъфне някой нов Уго Чавес. Но и това не е най-вълнуващото.

Най-интересното е, че в Мексико с пълна сила тече la otra campana, другата кампания. Тя е на Сапатистката армия за национално освобождение, водена от субкоманданте Маркос, прекръстил се на субделегадо Зеро. Отказът му от въоръжена борба през ноември 2005 бе мотивиран от тези избори. Маркос и сапатистите не участват в предизборната кампания, а подлагат под нея масово движение за взаимопомощ с похода си из тридесет и един щата след 1 януари 2006. Впрочем "la otra campanа" означава и "другото поле". То е под официалната политика, при която всички избори легитимират разновидности на постоянно господстващ елит. Докато същинският избор е между



неучастие или участие в инерцията на икономическия растеж,



който предполага изчерпване на ресурси и по-голяма несигурност. Затова другата кампания идеализира природния живот и личното спокойствие. Нейни говорители са я щурецът Дурито, я един куц петел, талисманът на Марко; те ръсят индиански притчи и политически съобщения из всякакви медии. Например, че ще събират геннонемодифицирана царевица за триста литра ракия и шарени пуловери за приятелската европейска левица - да й е топло в борбата срещу неолиберализма и етатизацията на ЕС. Сапатистите искрено се надяват съюзът да се провали. Или се търси цистерна с три тона бензин за Куба. Тук надеждата е, че Куба ще се задвижи. И се вари ракия, плетат се пуловери, намира се цистерна, като се иронизира сериозността на "голямата" политика. Отдръпването на хората от нея се усилва с участието им в интернет-форуми, училища за местни занаяти и танцово-политически вечеринки с Маркос. Кампанията също така иска да смени медийните заблуди с детски приказки и разходки в гората.

Отчасти това е мил вариант на някогашното дисидентско несъучастие в лъжата. Той идва след горчивия опит на инакомислието, получило власт; видя се, че е било инакоречие, забравено с политическия успех. Това



ярко личи в кариерите на предишни дисиденти



- от Даниел кон Бендит и Йошка Фишер до Александър Солженицин и Вацлав Хавел. За разлика от тях субкоманданте Маркос успя да осъществи политическите си видения в индианското самоуправление на провинция Чиапас. Там покрай местната революция със скиорска маска, АК "Калашников" и лаптоп се роди новият латиноамерикански символ на неконформизъм, съперничещ на Че Гевара. Сега той тръгва из останалите щати на Мексико. Дори така да се прокарват, както винаги се подозира, интересите на мощни компании в бедни села чрез богати водачи от градовете, кампанията е симптоматична за кризата в общия политически стил. Извън това, че е по Зоровски симпатична. Затова е любопитно как тя ще повлияе на тазгодишните най-важни избори в първата неделя на юли.

Повече от ясно е, че въпросът е екзотичен в действителност, чиито медийни отзвуци напомнят за Иванчовите проблеми. Неговата несъвместимост звучи и в друг стар латино-български сюжет; историята засега мълчи дали е виц или действителност.

Представят българската делегация за срещата на компартиите в Хавана:

- Слава на другарите от България, страната на Хорхе Димитров, героя, подпалил фашисткия Райхстаг.

На което Тодор Живков смутено отвръща:

- Благодарим, ама Георги Димитров не е палил Райхстага...

- Че какъв герой е тогава? - чудят се наивните латиноамерикански другари.

Това донякъде обяснява защо у нас никакъв Маркос не може да успее политически. Особено пък ако в предизборна кампания пече ракия за европейската левица и търси бензин за Куба.
20
4655
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
21 Януари 2006 03:52
Разбира се Мексико държи първенството по вождове, предводители, командантета и военачалници на глава от населението. Некак естествено идва появата на субкоманданте-постмодернист. Но има и по-интересни работи.


Q: What are the first 3 words in the Mexican national anthem?

A: "Attention K-Mart shoppers."


Q: Why doesnt mexico have a olympic team?

A: Because every mexican that can run, jump, and swim is already across the border!


21 Януари 2006 08:06
oIo, свежо! Други нямаш ли?
Иначе си го харесваме това Мексико, особено цените.
Между другото, по повод на термина "испанизация", употребен в статията. Миналата неделя на пазара видях една симпатична тениска - стандартния Хосе със сламено сомбреро, който твърди
- Не съм Латино, латиносите са европейци, дошли от Италия.
- Не съм Хиспаник, това са европейци, дошли от Италия.
- Аз съм МЕКСИКАНЕЦ!
21 Януари 2006 08:09
А, и още един
В- Какво е мотото на щата Тексас?
О- Се хабла Инглес!
21 Януари 2006 08:56
Не знам как в-к "Сега" ще се оправя по въпроса за авторските права за тази информация с индимедия-България (сайта на българската секция на антиглобалистите, откъдето аз вече бях чел за сапатистите) ама аз все пак да допълня:
Рано или късно все някой и някъде ще започне да се организира срещу безогледното ограбване от страна на "новия световен ред".
И преди Мексико бяха Венецуела, след нея и Боливия започна национализации, а от седмица стана и очакваната смяна със социалистически президент и в Чили. В Бразилия за сега май успяха да излъжат бедните, но не знам до кога. Аржентина е на границата на нови бунтове благодарение на МВФ и Буш сам видя какво "посрещане" му устрои Марадона.
Не знам доколко им е сериозен на САЩ проблема с испанизацията, но че задният им двор е на път пак да пламне както през 60-те е факт.
21 Януари 2006 09:43

Не мога да не се съглася с последния абзац от статията, но все ми се иска да вярвам, че постепенно и у нас хората ще проумеят нуждата от по-радикални действия и по-активно участие в обществения живот.

Освен, може би, ако жадуваното уастие в ЕС донесе мечтаните реки от мляко и вино ?
21 Януари 2006 10:58
много букви
21 Януари 2006 11:37
Иронията на автора е негов проблем.Може да подведе българите , няма да промени процесите в Южна Америка.
Там вече са наясно какво е това клептокрация и какви са резултатите от нея.
В България пък сега установяваме какво може да направи клептокрацията , маскирана като демократичен преход и демокрация.
Никакви илюзии не може да има , че това е пътя за победа над клептокрацията.
Да ли ще успее субкоманданте Маркос.Отговорът е да , ако няма някаква много силна намеса на УСА , която пак да прави свободни съчинения за терор и битка с терора чрез терористични средства.
Дори и да не успее , колелото е завъртяно.Спиране няма.
21 Януари 2006 18:22
Фани: А така написаната дума (la campana) си означава "камбана" Но е разбираемо да се греши специфичната за испанския буква "енье" "ñ" (la campañ a е думата, която авторът е искал да цитира).
За малко повече от 2 години съм преживял там наводнение, изригване на вулкан (на около 35 км от него) и земетресение 8.2 по Рихтер (после "преизмериха" магнитута на 7.6, тъй като застрахователните компании изплащали по-високи застраховки при по-голям магнитут, поне така го обясняваха местните хора).
Та в Мексико си е лятно-ваканционно тихо, спокойно, с дух на мързеливо съществуване (иначе здраво работят там, но спокойно), обаче когато раздруса, друса здраво, та чак не можеш да си стоиш на краката.

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:21:28

21 Януари 2006 18:33
Ох, забравих, направо не е за вярване-"пече ракия"!
Ама най-официално типичното високоградусово питие на Мексико си е текилата, която се произвежда от синьото агаве (магей) и то фабрично. Най-характерно е производството й за щата Халиско със столица Гуадалахара, вторият град по големина на страната ("само" 8 милиона с "лас афуерас"-предградията).
Агуардиентето се прави от захарна тръстика (подобно на рома, нали всички пътища водят към него ) и се счита за долнокачествено питие.
Като им казваш, че агуардиентето ("ракия" няма друг превод) у нас се прави от грозде, свиват неразбиращо рамене "Ами щом е от грозде, значи е вино".
А най-популярна е бирата, която наистина е много добра.
Наздраве!
Пердон: "¡ Салюд!"

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:22:32

22 Януари 2006 01:36
Здрасти Посейдон! Ти каде си по-точно там в Мексико? Аз 2 години изкарах в Cuernavaca и един българин не видях....
22 Януари 2006 08:25
Посейдон, къде си точно? Най-близкото мостче над Рио Гранде ми е на 2 часа. Ако си откъм атлантическата страна, можем да се видим за по една текила някой ден.
22 Януари 2006 09:31
Aguardiende не значеше ли Огнена вода. Аз от Колумбия си бях донесал една бутилчка-подариха ми я там през 1998г. В нея има анасон и бие на нашата мастика.
22 Януари 2006 14:19
О! Здравейте, приятели!
Съжалявам, че чак сега мога да ви отговоря.
И, страхувам се, че малко ще ви разочаровам, защото сега не съм вече там (съжалявам, Фани!).
Бях в Колима, наистина на атлантическото крайбрежие, в столицата на щата Колима с еднакво име, ангажиран в университета и в 2 болници (на IMSS y Hospital Universitario), но като обучаем, а не като работещ, та защитих теза там и вече от над 2 години съм отново в България.
Zmi, съжалявам, че не можем да се видим, поне засега. И като си помисля, че едната от поканите беше за Университета в Cuernavaca, направо ми домъчнява.
Но изобщо не съжалявам, че избрах университета в Колима. Нивото е много добро и престоят ми там беше изключително полезен, а и се сдобих с много приятели. И отделно от това, успях да реализирам една моя идея, която тук, в Бъргария никога не можеше да види бял свят.
22 Януари 2006 14:32
Zmi, явно и ти подобно на мен, си бил дълго време сам българин, но аз поне имах късмета да имам сънародници през ІІ до VІІ месец от престоя ми, както и през последните 2 месеца от него.
Е, в рая бях, сред хора, които се отнасят към теб като че ли са ангели, но носталгията е много неприятна болест. А Колима се намира на 35-40 км. от вулкана на Колима, който е точно на границата със съседния щат Халиско и точно това е вулканът, който изригна по време на престоя ми в Колима. Но не се наложи да се евакуираме. А в Халиско съм бил няколко пъти. Там отглеждат много синьо агаве и се произвеждат много марки текила. Иначе малкото градче Атотонилко е на ІV-то място в страната по производство на текила и най- известните, които се произвеждат са Xalisco (старинното исписване на щата Jalisco) y Siete Leguas (Седем левги), както се е казвал конят на Панчо Вия.
Присъствал съм на 16 септември, националния празник на Мексико, на типични състезания по Сharrerí a (вид родео) и мнооого ми бяха любопитни правилата.

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:28:20

22 Януари 2006 14:47
Mrx++,
Абсолютно си прав, това означава-Agua (вода) и Ardiente (горяща, пареща, огнена).
И тази дума много ми напомня на "огнената вода" от романите на Карл Май.
А обикновени, но интелигентни хора, са ми казвали около местни избори: "Todos los polí ticos son mentirosos pero no hay otros", или: "Всички политици са лъжливи, ама няма други". И все пак, наистина се прави нещо градивно, и то в много посоки.
Има много бедни хора там, които са основната маса от емигриращите в САЩ, но има и огромна средна класа, която е добре. И не винаги хората са били съгласни с правителствени решения, а интелигенцията е с много леви убеждения. Но, което много ме впечатли, винаги, дори и да критикуват, са държали преди всичко на националното си достойнство.
Бъдете здрави!
22 Януари 2006 15:01
Май много се разприказвах, ама компанията е приятна.
Има около 27-28 вида агаве и синьото агаве (Agave azul o Maguey) е суровината за производството на текила, както стана дума. Но има още "Бяло агаве" (Agave blanco), от което правят пульке (pulque) и, който е чел една повест на Дежек Лондон "Сърцата на тримата", няма начин да не си припомни една комична сценка с празна бутилка от пульке на брега на реката, която излиза от планинската пещера, в която се развиват доста от премеждията на героите на книгата. Интересно е, че Джек Лондон е писал това произведение за сценарий на приключенски филм.
А в някои планински райони местните племена дори правят особен вид сирене от други видове агаве. Е, такова не съм опитал.
Но ми беше безкрайно интересно да го науча. ¡ Todo lo bueno a todos!

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:23:44

22 Януари 2006 15:22
Уф, че чак сега забелязах някои грешки-ами аз си бях не на атлантическото, а на тихоокеанското крайбрежие. Е, още "България", а не Бъргария, ама още не мога да намеря пустия бутон "долу в дясно", че да коригирам постингите си.
Бот, като влезна в "Дай мнение по статията", после къде е този бутон и а какво пише на него?
Моля!
22 Януари 2006 18:17
Посейдоне, и аз този бутон така и не намерих, ама да не ти пука - ако някой е безгрешен нека пръв хвърли камък по нас!
22 Януари 2006 20:07
Хи-хи, Фанта,
Това ми хареса.
На всичко отгоре си е цитат и то от голяма книга!
Черпя те една виртуална текила "José Cuervo" или "Viuda de Romero", по твой избор, ама точно с розова Фанта от грейпфрут (в Мексико е бяла на цвят и се нарича торонха-toronja), малко сол, зелен лимон (limó n silvestre) и кубчета лед.
¡ Salud!
05 Август 2006 13:34
Фанта,
Въпреки Мълчанието на Ботовете, изнамерих "бутона в дясно", ама не върви всичко да променям.
Та по тоя случай те черпя още една текила с торонха и лимон. Надявам се да си някъде на горещо и да ти дойде добре.
Бот, и за тебе една виртуална.
¡ Salud!

Редактирано от - Посейдон на 05/08/2006 г/ 13:35:07

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД