Как стана така, че ДПС взе да печели избори, без формално да участва в тях?
Това е основният въпрос, който се налага след проведените в края на миналата седмица частични местни избори в Своге и преди балотажа днес в община Крушари.
В Своге де юре ДПС въобще не беше регистрирано за участие, но де факто спечели, и то доста убедително, смазвайки кандидатите на коалиционните си партньори. Кмет стана Емил Атанасов, към когото формално се прелепиха "Гергьовден", "Новото време" и др. - все партии, които, макар и опоненти, често в последния момент влизат заедно в т.нар. бизнескоалиции, както стана и в София на вота в края на миналата година.
Атанасов обаче спечели най-вече, защото бе подкрепян активно от бившия кмет и настоящ управител на София-област от квотата на ДПС Емил Иванов. Успехът на ДПС става още по-странен, като се има предвид, че в Своге няма етнически турци.
Отговорите на въпросите как и защо стана така биха могли да бъдат много. Един от най-близките до истината обаче е политиката, която Доган води в последните няколко години. Лидерът на ДПС, при всичките му недостатъци, винаги се е стараел
да се съобразява с реалностите,
а не да живее във виртуални светове, като едновремешните си приятели от десницата например. В случая със Своге тази политика се изрази в следното. На изборите през 2005 г. той издигна за водач на листа в София-област Емил Иванов, който към този момент се ползваше с огромна популярност в града. Той бе спечелил местните избори през 2003 г. със 76% при 67% избирателна активност. И това донесе успех - в Своге на парламентарния вот ДПС реализира втори резултат, след БСП. Малко след това Иванов стана и областен.
Опонентите на Иванов го критикуваха, че е превърнал Своге в първа частна община, че всичките му над 30 фирми са на общинска хранилка, че заплашвал хората в Своге, ако не изберат Атанасов... Да, в това сигурно има много истина. За да е пълна картината обаче, е редно да се отбележи и другата гледна точка. Дори противниците на Иванов признават, че по време на първия си мандат като кмет той се е справил много добре, за което говорят и резултатите от 2003 г., когато бе избран за втори път. Като във всеки малък град и в Своге знаят за далаверите на Иванов, но са доволни, че общината е живнала по негово време. Иванов е местният естествен лидер, печелившият кон, на който Доган залага. Атанасов, известен като Цеката, също е много популярен в Своге. "Голяма работа е Цеката,
даде ми 200 лв. да погреба баба си",
разказваше мургав гражданин на града няколко дни преди вота.
Вярно, че не е морално и не особено почтено да съвместяваш политическа и икономическа власт и да хвърляш пясък в очите на обществото с дребни благодеяния. Такива са обаче реалностите у нас. Единственият начин да направиш пари и да спечелиш някакво положение в обществото е да се ситуираш правилно около държавната или общинската трапеза.
Тези реалности не са от вчера. Още Иван Хаджийски пише, че след Освобождението единственият начин за първоначално натрупване на богатства е бил за сметка на собствения ни обществен залък. Така стоят нещата и след 1989 г.
Отвратително е да сплашваш хората, ако не гласуват за теб. Грубо е да разчиташ, че разумът и нравствеността винаги ще бъдат в малцинство. За да се промени тази ситуация бързо, трябва да се появи някой политик, добродетелен като Спасителя Христос и Пророка Мохамед, който да увлече хората след себе си. Такъв няма, пък и да се появи едва ли ще премине през партийното сито.
В случая "Своге" с тази роля се нагърбиха жълтият депутат Олимпи Кътев и червеният Кирил Добрев. Неподходящи актьори поне заради факта, че на миналите избори и НДСВ, и БСП бяха зад Иванов.
Избирателите в Своге очевидно решиха,
че червени и жълти критикуват заради това, че са изпаднали по някакъв начин от далаверата.
Така че никой да не се сърди на Доган. Той просто отчита ситуацията и печели. И то не само в Своге. Подобно бе и във Велинград, където скандално известният кмет Фидел Беев изпълни обещанието си пред лидера на ДПС да спечели достатъчно гласове за един мандат от Пазарджик. На последните парламентарни избори, макар да не вкара депутати, ДПС реализира добри резултати в чисто български райони. В Стара Загора движението взе 8929 гласа, във Видин 8026 гласа, във Велико Търново 6121 гласа, в Ловеч 5658 гласа. Доста добри постижения предвид факта, че цената на едно депутатско място по изчисления на членове на ЦИК бе около 13 хил. гласа.
Тази политика обаче има и сериозни слабости, които в ДПС май не отчитат. Все повече тяхната партия се свързва в общественото съзнание с обръчи от фирми, далавери и прочие. Това е опасно не само за ДПС, а и за България като цяло. А специално в Своге като че ли Емил Иванов е взел вече да се самозабравя, предвид начина, по който са изтъргувани общинските гори, което също, рано или късно, ще доведе до проблеми.