Имигранти от държави извън ЕС получиха повече права от гражданите на новоприетите държави, съобщи "И Ю Обзървър". Това стана възможно благодарение на директива от 2003 г., която влезе в сила от вчера.
Според нея граждани от трети страни, извън ЕС, които са живели над 5 г. в страна-членка на Евросъюза с "подобаващи средства за препитание", ще имат равен достъп до образование и обучение с гражданите на 22 от общо 25-те държави в ЕС. Изключение правят Великобритания, Ирландия и Дания. Законът ще засегне 10 млн. души, които живеят в Европа, уточнява Европейската комисия. От тези 22 държави обаче едва пет - Австрия, Литва, Полша, Словения и Словакия - са уведомили Брюксел, че директивата вече е внесена и утвърдена в националните законодателства. Ако не направят нужните постъпки в най-скоро време, останалите от ЕС ще бъдат предадени на Европейския съд, заканват се от Еврокомисията.
Новият закон ще даде на работниците от държави извън Европейския съюз повече правомощия, отколкото имат граждани на държавите, влезли в общността с последната вълна на разширяването. Това е така, защото повечето "стари" от ЕС решиха да продължат да не допускат работници от новоприетите 10 държави. Те се възползваха от правото си да запазят трудовите си пазари затворени за гражданите на новите членки до 2009 г.
По този начин се получава следният парадокс: конгоанец, който живее в Белгия от 2000 г., получава правото да работи в страната. Това право ще бъде отказано на поляк, който пребивава в същата държава за същия период от време.
От Европейската комисия коментират, че несъответствието се получава, защото директивата за гражданите на трети страни, извън ЕС, е била приета преди разширяването през май 2004 г.
"Отсега нататък всяка страна-членка сама решава дали да отвори пазара си за работниците на десетте новоприети държави в Евросъюза", заяви говорителката на ЕК по социалните въпроси Катарина фон Шнурбайн.
На 8 февруари Еврокомисията ще представи доклад, в който се призовава "стара Европа" да отвори вратите си за гражданите на десетте нови членки. Засега само Ирландия, Великобритания и Швеция са разрешили свободно движение на работна ръка.
78% от ирландците обаче са на мнение, че в страната трябва да бъде върнато изискването за разрешително за работа за гражданите на новоприетите в ЕС, сочи проучване, публикувано в "Айриш таймс".
През 2005 г. в ЕС са влезли с 1,7 млн. имигранти повече, отколкото са напуснали блока, посочва "И Ю Обзървър". За същото време в Евросъюза са се родили 330 000 бебета. 650 000 имигранти са пристигнали в Испания, в Италия са потърсили убежище 340 000, а във Великобритания - 200 000. Германия и Франция са приютили по 100 000 чужденци. Въпреки това имигрантите са със 150 000 по-малко, отколкото през 2004 г.
|
|