:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,528
Активни 688
Страници 23,458
За един ден 1,302,066

И родителите ще определят заплатите на учителите

Педагозите ще получават бонуси, ако подготвят деца за олимпиади
Революционна промяна в определянето на учителските заплати ще се опита да прокара Министерството на образованието.

Общините и родителите ще получат право на глас при формирането на заплащането. Държавата ще продължи да гарантира определена базова заплата на педагозите, но кой заслужава да получи повече ще се решава по места.



Тази идея е залегнала в новата система за диференцирано заплащане на учителския труд, разработвана от МОН. Просветният министър Даниел Вълчев представи вчера основните критерии, които ще доведат до по-справедливи доходи на по-добрите учители. Предвижда се документът да бъде внесен в Министерския съвет идната седмица.

В момента заплатите се определят централизирано и зависят от няколко показателя - образованието на учителя, стажа, степента на професионална квалификация и др. Занапред МОН обсъжда възнагражденията да се определят на ниво училище.

"Решението кой учител да получи бонуси над възнаграждението на първо време вероятно ще се взима от директорите. Идеята обаче е това право да бъде прехвърлено на училищните настоятелства или на по-широк училищен съвет, в който освен родителите да участват и представители на местната власт и регионалните инспекторати", обясни просветният министър. Според него няма опасност оценката да е субективна, защото голяма част от критериите, които МОН предлага да се отчитат, са количествени.

Мнението на родителите и на учениците ще се отчита като отделен критерий. "Не е целта децата да пишат оценки на учителите, но не може да не се интересуваме от тяхното мнение и това на родителите им", обясни Вълчев.

Въвеждат се и други нови показатели, които ще влияят върху заплатите. На първо място сумите ще зависят от резултатите на децата от независимите национални изпити. Такива се предвиждат в края на 4-и, 7-и, 10-и и 12-и клас, но не е ясно кога точно ще започнат да се провеждат.

Ще бъдат въведени и допълнителни бонуси за учители, които готвят деца за олимпиади, организират извънкласни дейности, прилагат нови методи, използват информационни технологии, подпомагат млади педагози. Учители, които преподават на повече деца, ще взимат по-големи заплати. Ще влияе и общата оценка за качеството на образование в училището. Механизъм за такова оценяване обаче в момента няма.

Още не е ясно каква тежест ще имат различните показатели в общата формула за определяне на заплата. Не е ясно и как точно ще се определя финансовият ресурс на общините, предназначен за възнаграждения.

"МОН ще се опита да въведе новата система още при предстоящото 6% увеличение на учителските заплати от 1 юли. Ако времето не стигне, новият подход ще влезе в сила от 2007 г. Дори и тогава обаче няма да можем да въведем всички критерии", призна Вълчев.

"Принципно сме съгласни с предложената система", коментира лидерът на СБУ Янка Такева. От думите й обаче се разбра, че синдикатът няма да позволи диференцираният подход да доведе до по-нисък от 6% ръст от юли. От СБУ предлагат държавният бюджет да отпусне 5% над обещаната сума, които да се разпределят за бонуси по новата система.

"Просветното министерство ще подобри формулата за финансиране на училищата, така че парите да не зависят от броя на паралелките, а само от този на децата", обяви още Вълчев. В момента общините имат изгода да поддържат повече на брой, но малки паралелки.
59
3539
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
59
 Видими 
08 Февруари 2006 10:02
Най-после разумен подход в училище!
08 Февруари 2006 10:05
Добра идея, но да видим реализацията
08 Февруари 2006 10:22
Нищо разумно не виждам в предложението "Общините и родителите ще получат право на глас при формирането на заплащането". Има основен принцип - който е собственика и дава парите, той определя заплатите. Въпреки, че от нашите данъци се издържат и учителите, не ние пряко им даваме заплатите. Това го прави държавата с нейните си органи. Как де се оцени труда на учител на 25 циганчета някъде по селата и труда на учител в София с 25 българчета?
Другата част е по-смислена - оценка на учителите по резултатите от независимите национални изпити, както и ненаписаното тук, оценка на учителя по разликата между неговите оценки и оценките от тези независими изпити. Голямат трудност тук ще е как наистина изпитите да са независими и колко допълнително средства ще са нужни за провеждането им.
08 Февруари 2006 10:38
XYZxyz


08.2.2006 г. 10:22:59 Нищо разумно не виждам в предложението "Общините и родителите ще получат право на глас при формирането на заплащането". Има основен принцип - който е собственика и дава парите, той определя заплатите.

Кой е "собственика" бе чичковото?
Кой ги дава тия пари и от къде ги взима ? Сере ли ги ?
Нали ги взима от вашите/нашите на родителите данъци бе, умничкото ми !
Бе много бързо станахте собственици и чорбаджии на чужди пари и забравихте къде серат гладните!

Кат съм си пратил детето да го учи, а той си пита дядовия - нищо няма да получи и АЗ съм тоя, дето ще му определи заплатата !
Като си даде сърцето и душата и ми научи децата и ги направи хора, ако трябва и от собственият джоб ще донадя и ще го позлатя! !
Айде у лево!
08 Февруари 2006 11:00
Спомени, спомени... Класният ни, даскал по математика в математическата паралелка на 8-мо училище, все още на Шишман, не беше спец по математика, но ни водеше на курсове за подготовка за олимпиади. Даскалът ни по физика ни подготвяше сам, защото беше много добър. 6 души от класа ни спечелиха призови места на международни олимпиади, а всички влязоха в университета.
Години след това на сина ми в 22-о училище му помогнаха класната (литература) и най-вече математичката, които го накараха в 6-ти клас да отиде на олимпиада по математика, взе първото място, и влезе в Математическата гимназия. На старите му учители им беше жал да го загубят, но наистина се грижеха за талантливите си ученици.
08 Февруари 2006 11:18
....Хубаво нещо е утопията, а още по-хубаво е да й повярваш.
До сега здравеопазването беше безплатно (поне по Конституция).
Почват да ни пробват и за платено часно образование. За сега ще изграждат училищни настоятелства, които ще прерастнат в последствие в Училищни каси от типа на Здравната каса. И пак на принципа......който няма - гледа.
Аман от експерименти в образованието. Дръжте се зарибяването започна.
08 Февруари 2006 11:27
Не разбрах от кога ще започват да предупреждават учениците, че ще бъдат изпитвани. Някой разбра ли? Или е само кюр фишек.
08 Февруари 2006 11:28
В момента заплатите се определят централизирано и зависят от няколко показателя - образованието на учителя, стажа, степента на професионална квалификация и др. Занапред МОН обсъжда възнагражденията да се определят на ниво училище.
"Решението кой учител да получи бонуси над възнаграждението на първо време вероятно ще се взима от директорите. Идеята обаче е това право да бъде прехвърлено на училищните настоятелства или на по-широк училищен съвет, в който освен родителите да участват и представители на местната власт и регионалните инспекторати"

Училищен съвет, училишни настоятелства, местна власт, регионални инспекторати, дрън, дрън. Утопиите край нямат. В мафиотска държава подобни неща са пълна измислица или най-малкото прах в очите. Забравя се и нещо много важно - етническия състав на децата. Колко процента са циганчета - вероятно около 60%, а колко са българчетата - може би вече към 20%, останалите към 20% са турчета. Та за кого сега правим система за оценяване?
08 Февруари 2006 11:35
Кое е по-доброто сегашното положение или това, което се предлага?

В момента заплатите се определят централизирано и зависят от няколко показателя - образованието на учителя, стажа, степента на професионална квалификация и др.

Занапред ... възнагражденията да се определят на ниво училище.
"Решението ... на първо време вероятно ще се взима от директорите. Идеята ... да бъде прехвърлено на училищните настоятелства или на по-широк училищен съвет


Засега предлагат вместо според образованието на учителя, стажа, степента на професионална квалификация, заплатите да се определят от директора, като ни успокояват, че нямало опасност от субективна оценка.

Работа прилича на имитация на промени, за да няма пак стачка.
08 Февруари 2006 11:35
XYZ, нека циганетата да се учат, а турчетата да учат български език. Полезно е за държавата.
08 Февруари 2006 11:38
има логика.но като всяка българска работа не вярвам , че няма да се получат извращения.
08 Февруари 2006 11:46
shake
Спомени, спомени...
Говориш за елитните едно време гимназии - 21-ва, 22-ра, английската, 7-ма, 8-ма и още няколко. Тогава в тях се влизаше трудно, средния успех при завършване на средното образование беше над 5.50. Всички или почти всички продължаваха да учат в ВУЗ. Учителите с малки изключения бяха на супер ниво и повечето и много свестни хора.
Затова смятам, че сегашните промени ще влошат съотношението между труда на учителя и заплащането му. Защото съм видял и 2 и 200. Пак питам тези, които са ЗА тази промяна: как ще оцените труда на учител обучваш 25 циганета в село Долно Нанагорнище и учител в София с 25 българчета. Нека единствената друга разлика да е, че циганетата има среден успех 3.50, а българчетата - 5.00? Разбирате ли безмислието на предлаганите промени?
08 Февруари 2006 11:47
Чакайте бе колеги, че нали и сега им определяме заплатите, с частните уроци, кво е новото... Все пак, като идея добре, но нека да бъде последващо увеличение, който влезе с приемен изпит в университет, даскала му да получава един лев на човек бонус, така и 6-те процента ще се спазят и ...Янка Такева пак ще се разходи да види отрочетата си в Ачмерика... Ха Ха.
08 Февруари 2006 11:47
Майната им на даскалята - защо трябва да се учат деца, които след това бъдат пребивани?
КОИ СА ПАЗАРДЖИШКИТЕ УБИИЦИ, това искам да знам!
08 Февруари 2006 11:54
XYz
Тия 60% са май циганетата, дето не ходат на училище, освен ако общината не раздава безплатни закуски и млеко. Колко са безплатни един Господ знае (това между другото).
Прав си за системата. Всеки вид оценка е свързан с корупционна схема от типа: ти на мене-аз на тебе, защото парите, които се делкат идват от общия (разбирай нашия джоб). Като влезат и родителите в схемата мангизите ще трябва да се преразделят и на принципа на шуробаджанащината и на този ми е симпатичен-този не. Че като се почне едно голямо подмазване от страна на даскалите да пишат отлични оценки на децата от родителския актив, край няма.
Учителите просто нямат власт да налагат на учениците изискванията на учебния процес, щото ученето е вид полагане на труд, тъй като учителите не участват в преразпределението на бюджета за техните заплати. Те самите най-добре знаят кой как работи, ама когато и ножа и хляба е в други ръце, те просто се превръщат в плазмодии. Каквато Държавата - такова и оброзовението й.
08 Февруари 2006 11:54
Ако четем какво се предлага, изглежда добре - заплатите и особено бонусите на учителите да се определят според РЕЗУЛТАТИТЕ от труда им. Наистина така трябва да бъде. Предполагам, че по света са измислени и системи за ОБЕКТИВНА оценка на тези резултати. Наистина не е тривиално - ако за начален учител в циганско училище е голям успех, ако е успял криво-ляво да ограмоти децата, то за учител по математика в НПМГ е неуспех, ако поне през година няма един ученик в националния отбор за международната олимпиада. Но се опасявам, че ще е поредната симулация на дейност и вместо обективна оценка ще раздаваме бонуси на наши хора. Пък дано да не съм прав.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.

Редактирано от - Manrico на 08/2/2006 г/ 11:55:21

08 Февруари 2006 12:55

Предложението ми се вижда много наивно. Резултатът от труда на учителя се оценява много субективно и се извършва в голям интервал от време. Кой може да съпостави работата на учителя в отделенията, където и когато у децата се възпитават фундаментални неща като отношение към процеса на учене въобще, с успеваемостта на неговите ученици в университетите или пък с докторатите им ?

Наместо това, ще стане някакво извратено бележкарство, което и сега го има в достатъчно гнусен вид. Всички тъпанарчета ще имат 5.50, а истински знаещите деца - 6.00.
Ще се оценява параметъра "присъствие" - т.е. даскалите няма да имат интерес да пишат отсъствия и децата масово ще бягат от час.
Училищните настоятелства щели да дават оценки ? Амиии, просто на децата на "настоятелите" ще са им безплатни частните уроци.
Независими национални и т.н. оценки ? Засега такива няма. Може би ще въведат някой ден матурите, но как това ще с е отрази на оценката на даскалите, да кажем, до 8-и клас ?
Може би ще се предложи да се събира информация за усепшно преминалите кандидат-студентски изпити ? И как, моля, ше стане това ? С национална всеобхватна компютърна информационна система ? Дрън-дрън ! Та учителското съсловие ще саботира тази система незабавно ! (Ако някой се съмнява, че една гилдия може да провали налагана от най-виско ниво информационна система, нека се запита защо НАП все още няма такава, макар че парите по линия на Световна Банка бяха предложени през 2000 г. Или пък, защо 5-а (ПЕТА) година след скандакла с "Аремис", Здравната каса няма сисетма....)
08 Февруари 2006 13:04
Не трябва родителите и учениците да имат глас в определяне на учителските заплати. Защото сега учениците харесват учители, които пишат високи оценки, без да се интересуват от резултатите. Същото е и с родителите - ако отрочето получава ниски оценки виновен е учителят, защото бил едисикакъв, а не родителите, които изобщо не се интересуват, че детето виси денонощно по барове и дискотеки.
08 Февруари 2006 13:05
За мен това е поредната недомислица в образованието. Заплатата на учителите ще се определя от оценката на родителите, но тук се изхожда от презумпцията, че критериите, по които те ще оценяват, ще са по някакъв начин свързани с качеството на преподаването. Това последното много често е свързано с по-високи изисквания към учениците. Представете си, че един такъв учител не иска да прави компромиси с тези си изисквания и не "надува" оценките на учениците. Дааа, ама на децата им трябват освен знания и бал. И понеже родителите ще искат да набутат децата си тук и там и понеже знаят, че в някое село, където всички се познават, учителите пишат шестици като стой та гледай, затова ще настояват по-горе споменатия учител да пише и той високи оценки, че да не ги прецакат селянчетата. А пък като им пишат оценките лесно, децата няма да имат стимул да учат. Всъщност, това и сега си го има, но този път родителите имат лостове да манипулират учителите.

Сега, някой може да каже, че има други фактори за оценка, които са в противовес на горната порочна практика - например броят на приетите еди къде си, обаче... Съотношението приети-неприети така или иначе ще се запази, дори и нивото на качеството на образованието като цяло се промени, независимо дали за добро или за лошо - английската гимназия ще приема 100 души всяка година, независимо дали за тези места кандидатстват 10 000 айнщайнчета или 10 000 огрухани от реформите в образователната система българчета.

Като цяло, намирам останалите предложения за оценяване на учителите за добри, но не трябва родителите на децата да пишат оценки. Много често тяхната информация идва от самите деца, а те, бидейки българчета и подвластни на типичната наша черта да търсим причината за нашите неуспехи другаде, ще са склонни да прехвърлят топката в двора на учителите си - "Аз имам четворка, пък толкова много учих, ама той даскала мене не ме харесва и затова". Гледайки в ретороспекция, като че ли най-много са ми дали учителите, които навремето съм смятал за "гадни". Тогава обаче не съм бил в състояние да оценя това.
08 Февруари 2006 13:12
Родителите отдавна са направили избора си. На абсолютно пазарни принципи. Без тъпата регулация на тъпи чиновници.


...А както са я подкарали, ще дойде ден с фенера на Диоген да дирите добри учители.Но който не плаща навреме, плаща два пъти. Жалко само за децата, получаващи едно сакато образование. Вече започна да личи.
08 Февруари 2006 13:22
на първия ред пише, че промяната ще е "Революционна", явно пак ще се лее кръв...

а иначе за определянето на заплатите на учителите от родители и ученици - пълни глупости... като гледам никой от писалите по-горе не се е сетил да зададе въпроса каква ще е заплатата на учителя по физическо възпитание, музика или изобразително изкуство... при положение, че от една (например) езикова гимназия ще има 1-2 ученици (на випуск) кандидатсващи по дадените предмети нищо чудно мнозинството от родителите да реши, че тези предмети са си загуба на време и пари... няма и идея към настоящия момент за национални изпити по тези дисциплини и т.н. - само помислете за така да се каже, непопулярните предмети - тези с които болшинството от учениците не биха кандидатсвали за ВУЗ - ще настана пълен цирк...
08 Февруари 2006 14:34
Един от доцентите, който ме дообразоваше срещу хонорар, твърдеше че революциите изяждали децата си. Явно е игнорирал това мъдро министерство.
08 Февруари 2006 14:46
И какво ако деца печелят международни конкурси, кой ще ги спонсорира за участие нататък, това е проблемът
08 Февруари 2006 14:48
*****

1.5 Желателно е постингите да бъдат във вид на чист текст, и то не разноцветен, като се избягва обилната пунктуация (!!??!, ????? и .....), многото емотикони и ползването на главни букви, което се възприема като викане - повишен тон.
Потребители, които често нарушават това правило, ще бъдат предупреждавани и при несъобразяване - санкционирани.

Натиснете тук


Редактирано от - bot на 08/2/2006 г/ 15:01:35

08 Февруари 2006 14:52
И какво ако деца печелят международни конкурси, кой ще ги спонсорира за участие нататък, това е проблемът

За тези деца не бери грижа - те ще се оправят. Имам поглед върху математическите олимпиади. Участниците в националния отбор (и особено медалистите) нямат никакъв проблем да си намерят стипендия и за много престижен университет. Лошото за България е, че повечето отиват в чужбина и не се връщат.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.
08 Февруари 2006 15:10
'Хубаво нещо е утопията, а още по-хубаво е да й повярваш[/red].'
Това писа по-горе един оф форумците и е прав. Колко много сме се променили само! Помните ли Вазовия герой който казваше 'Вижда се че небрежно е преподавано' и Рада се притесняваше не само за заплатата си а и за това какво си мислят хората за нея.
Така че всичко това сме го имали, а дали ще го имаме пак?
Помня също и съревнованието на нашите учителки по математика да ни подготвят. Една от тях даже готвеше за целия клас и ги събираше в събота или неделя да решават задачи. Естествено никой не и го плашташе това време. Всичко беше въпрос на име.
Къде сте мои учители сега? Какво направиха от вас?

Редактирано от - bot на 08/2/2006 г/ 16:04:44

08 Февруари 2006 15:22
Нако, те твоите учители вероятно вече са се оправили и са в рая, ама ти пиши за себе си, оправи ли се или те оправиха..., щото тука бая оправЯчи има...?!
08 Февруари 2006 15:39
Поредната дивотия, но сега е момента да се усетиме, че и ние, избирателите, сме в правото си да определяме заплатите на депутатите...гъци, гъци...
08 Февруари 2006 16:23
Manrico, не съм герой от измислена ниска орбита, колко крокодилчета си спонсорирал, флетирай пак
08 Февруари 2006 16:47
Що за революционна промяна сътвори многоуважаваният от мен Министър Вълчев? Не са сбъркани критериите за оценяване на учителите, ами липсата на добра материална база в училищата, масовото нежелание на учениците да влизат в клас и липсата на родителски контрол, надзор и съдействие за осъществяване на нормалното посещаване и развитие на учебния процес. Що за наглост е родителите на оценяват учителите на децата си при положение, че по-голямата част от тях не могат да накарат наследниците си да посещават учебните часове или не хаят какво правят те в ежедневието си, освен че такава атестация в реална среда би била субективна. Оценяването на учителите за подобряване на тяхното заплащане едва ли би било ефективно, ако то се осъществява от ученически настоятелста, директори и общински съветници. Последното ще спомогне по скоро за развитие на негламентирани отношения и развихрящо се утопично бележкарство, отколкото за подобряване качеството на образование.

Редактирано от - gtch на 08/2/2006 г/ 17:13:53

08 Февруари 2006 17:17
Колкото по сложно толкова по-неточно и растегливо относно оценката на учителите!За това си има инспекторат и резултати от обучението в краткосрочен план!Относно писанието на Манрико, че добрите ще се оправят верно е обаче донякъде!Дъщеря ми беше приета в UK архитектура с 2 университета, но поради липса на средства и спонсори завърши в София не лошо все пак!
08 Февруари 2006 18:10
аз бих предложил нещо по круто! да си получават заплатата за доказано завършено образование на всеки един от учениците на които е преподавал... и заплащането му да е според оценката на независима комисия!
свършената работа на учителя е най-незабележима и подлежаща на замазване! работата на хлебаря се вижда, на автомонтьора, на шофьора, на лекаря... на всички резултатите са непосрдствено оценявани! а на учителя... !?! затова контрол до дупка!
08 Февруари 2006 18:25
А пък аз бих предложил друго.
Родителите да си гледат работата и възпитанието на собствените си деца в къщи . Възнаграждение да се дава на родители възпитали добре децата си е по приемливо ! А учителите ще имат високи заплати ако знанията на учениците покрива стандарта от 100% за годините на ученика !
ПП има и друго наградата на родителите която може да им се дава за доброто възпитание може да я спестят и да я използват за плащане евентуално за висше училище , вместо да я изпоркат в първата кръчма ?!!?
08 Февруари 2006 19:02
СТИГА ПРОСТОТИИ БЕ, ХОРА!
УЧИТЕЛИТЕ ВЗЕМАТ МАКСИМУМ ПО 300 ЛВ. И СЕГА ЩЕ ИМ ВЗЕМАТ ЪКЪЛА ЗА УВЕЛИЧЕНИЕ ОТ 10 ЛВ.
АКО СЛЕДВАМЕ ТОЗИ ПРИНЦИП, ТО В ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ НЕ ТРЯБВА ДА ВЗЕМАТ НИЩО, ДОРИ ЩЕ ТРЯБВА ДА ДАВАТ НА ХАЗНАТА!
СРАМОТА Е!
08 Февруари 2006 19:06
ЯНКА ТАКЕВА НАЙ-МАЛКО ИМА ПРАВО ДА ДАВА АКЪЛ.
НАБУТАХА СУМА ТИ УЧИТЕЛИ БЕЗ ЗАПЛАТИ ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ ЗАРАДИ СТАЧКАТА, НО ТЕ СИ ВЗЕЗА ЗАПЛАТИТЕ - ДОРИ ПОСЕТИ САЩ ЗАЕДНО С ДЪЩЕРЯ СИ /СЪЩАТА МАЙ РАБОТИ В НЯКОЕ СИ МИНИСТЕРСТВО КАТО СИНДИКАЛИСТ/.

И ИМА ОЧИ ДА СИ ИЗПРАВИ И ДА ДАВА МНЕНИЕ
08 Февруари 2006 19:22
ADULY,
Требе да уточниш кога земат даскалята 300 лв? Преди, или след данъците? Ако е преди - повече от прекалено много са им (на болшинството от тях де).
Освет това, тука не се дискутира държ. администрация, а точно даскалята.
Та, нека им се земе акъла. Никак даже не е срамота. Срамота е, че има такива даскалски подлоги като тебе! Срамота е и, че им са плащат такива високи заплати за почти никаква работа!
08 Февруари 2006 19:39
Утре трябва да давам интервю по темата пред БНТ, а какво да кажа?В началото , временно директорите ще определят заплатите, а това значи, че ще увеличат заплатите на своите си хора.Временно , но временното у нас продължава най-дълго.Що се отнася до родителите , значи майката на К., която е чистачка , ще дава оценка за моята работа.Тогава аз искам да дам оценка на бащата на Д., който е лекар.Защо па не , всички сме равни.А учениците , нивото толкова е паднало, че в езикова паралелка пишат "ношта".Ако те ми пишат двойка , аз трабва да им пиша - 100.

08 Февруари 2006 19:57
palamuda2,

Точно за това става въпрос де - че нивото е под секва критика, ама твойте колеги сакат високи заплати. Пък наште деца требе допълнително да си плащат, за да кандидатстват в средно училище и след това - във ВУЗ.
Едно време не съм ходил на никви частни уроци. Въпреки това успешно кандидатствах и на двете места. .... Но и тогава даскалите бяха доста по-различни от сегашните!
08 Февруари 2006 20:13
Не е така , учителите са същите , за15 години съставът не се е променил съществено.Само че децата са други.Що се отнася до уроците за кандидатсвоане след 7 клас, влизат почти всички, даже указанията са такива- да се пишат двойки само на деца ,"които не могат да създадат текст", тоест не могат да пишат.Знам , защото съм участвала в проверките.А при кандидатстване във ВУЗ, да , бизнес има, но той не се държи от учителите , а от група професори, определящи и темите.Учителите не взимат никакви пари , някой да е видял богат учител?Нека не разсъждаваме първосигнално.

08 Февруари 2006 20:20
palamuda2, 20 лв за два учебни часа в група от 5 деца (общо 100лв, ако не можете да смятате) при "елитна" учителка, която подробно обяснява на децата какво трябва да наизустят например за символиката на цветовете на чергата в "Мамино детенце", за да напишат колежките и от проверяващите висока оценка. Ай стига, бе, другарко, от джоба си съм ги плащал тези пари.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.
08 Февруари 2006 20:23
Не е така , учителите са същите , състават не се е променил особено за 15 години , но децата са други.Насила можеш да вземеш, но не и да дадеш, нали.И да чета вместо тях, полза никаква.Що се отнася до уроцте, в езиковите паралелки влизат всички , които "могат да съэдават текст", тоест да пишат, проверявала съм , та знам.А при кандидатстване във ВУЗ се дават луди пари, но те не отиват при учителите, а при група професори, обикновено определящи и темите .От тях знам доста заможни хора , но не знам нито един заможен учител, а ти?

08 Февруари 2006 20:24
Къде е мястото на директорите? Има училища, в които единственото занимание на директорите е да изнервят учителите и да се правят на фатмаци! В резултат почти всички кадърни учители или са родложени на тормоз или напускат! Кой контролира директорите -- никой! В поне половината от училищата директорите са смайващо некомпетентни! Те щели да определят заплатите на учителите -- от къде на къде? Пита се кой определя заплатите на директорите?
08 Февруари 2006 20:28
Другарко, за последен път - в измислените "езикови" паралелки във всяко квартално училище влиза всеки. В добрите гимназии обаче не - което е нормално. И ако за изпитите по математика нямам претенции - а няма и как - или можеш да решаваш задачи, или не, то за да изкараш над 5, 50 по литература, което е задължително за добро училище, трябва детето не да разсъждава, а да научи наизуст измислени от колежките ти фрази. Който има дете, ги знае тези неща, затова - групичката и клаката на менте-учителите не разчитайте на родителско съчувствие.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.
08 Февруари 2006 20:31
Това са примитивни разсъждения , най -малкото критериите ти са ниски, 1000 лева могат да изглеждат много пари само в очите на бедняк.Лично аз имам по-високи изисквания.Пак повтарям, проблемът е най- малко във учителите, аз съм сигурна , че пред днешните "дечица" Омир да запее, ще го освиркат, не се знае дали е имал джип и пари.

08 Февруари 2006 20:41
100 лв за 2 часа, т.е. 400 лв или Е200 на работен ден са добри пари не само за България, но и за Европа. За учителите от мафията може да са малко. Че масата учители (изключвам единици отдадени на работата си и квалифицирани) са същите, като преди 15г, е вярно - и тогава най-слабите студенти в СУ ставаха учители. Е, жалко че досега реформи нямаше, дано под натиска на ЕС и СБ да има - та добрите учители да взимат добри пари, а масата некадърни изнудвачи да отидат където им е мястото.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.
08 Февруари 2006 20:53
А отличниците какви станаха?Собственици на хотели или си отвориха предприятия за изкупуване на цветни метали.Ако ти кажа , че имам колега учител , който си купи с доходите от уроците къща в Бояна и прати дъщеря си да учи в Швейцария , ще помислиш , че ти пиша от психиатрията.Помисли защо.А и да те питам, да не са те избрали за кмет?Честито!

08 Февруари 2006 20:58
Ако ти кажа , че имам колега учител , който си купи с доходите от уроците къща в Бояна и прати дъщеря си да учи в Швейцария , ще помислиш , че ти пиша от психиатрията
Не, няма да си го помисля - напротив, ще го повярвам - защото се знае какво може да получи учител от inner circle. Както казах, единственото ми, макар и не съвсем реално очакване е една реформа да прекрати тези неща. Не вярвам да се случи скоро у нас - но поне престанете да мрънкате, че сте бедни.

_______________________
Всяко село си има селски идиот, но не всяко го избира за кмет.
08 Февруари 2006 21:11
Бедни сме и това не е мрънкане , а неоспорим факт.Фактите са по-силни от всичко.Нашият живот не струва кокото един човешки , такъв , какъвто е.Ако няма частни уроци , учителите няма да изгубят много, от частни уроци не могат да се извадят добри пари, единственият начин е да имаш достъп до подбора на темите, а учителите нямат такъв, мафията е на друго място.Но май е по-лесно да прехвърлим разочарованието от собствените си деца на гърба на "учителя", който непременно е прост , некомпетентен и не може да си включи компютъра.Впрочем темата стана скучна и ти казвам чао.

08 Февруари 2006 21:17
Идеята е дора- родителите да определят заплатите на учителите, само така няма да смеят да искат да им плащаме частни уроци. Браво на министъра!!!!
08 Февруари 2006 21:48
"Чистачката щяла да определя заплатата на учителя..." -може ли па да сте толкова прости?
Има Родителски комитети или настоятелства и те КОЛЕКТИВНО дават оценка за работата на един или друг учител !
Има Учителски профсъюз и те също дават оценка за работата на един или друг учител(от профсъюза минават на проверки в часовете на учителите)
Има Инспекторат към Министерството на Просветата и те също могат да дадат оценка за работата на един или друг учител !
Съвкупноста от оценките на всички ще даде крайната оценка за качеството на работа на даден учител и съответно за неговата заплата !
Това и така би трябвало да бъде!
А че директора ще определя ПЪРВОНАЧАЛНО заплатата - къде не е така?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД