Размирната провинция Косово тръгна към отцепване от Сърбия и независимост, прогнозираха вчера дипломати пред Ройтерс. Според тях така ще бъде приключено с една от най-големите европейски главоблъсканици.
8-членна делегации от сръбски и албански представители от Косово започнаха вчера преговорите за бъдещия статут на областта. Те се водят в стария виенски дворец "Даун-Кински" под ръководството на австриеца Алберт Рохан - заместник на посредника на ООН Марти Ахтисаари.
"Днес фокусираме вниманието ни върху дневния ред и чакаме резултатите. Искаме въпросът за статута да бъде разрешен възможно най-скоро. Независимостта предстои и ние играем положителна роля", заяви ръководителят на делегацията косовски албанци Лютфи Хазири.
Представителите и на двете делегации заеха местата си на подковообразната маса и позираха за снимки с каменни лица. Нямаше никакви ръкостискания, отбелязва Ройтерс.
Всъщност преговорите във Виена трябваше да започнат още преди месец. Те обаче бяха отложени заради смъртта на косовския президент Ибрахим Ругова.
Населението на сръбската провинция е 2 милиона души. 90 на сто от тях са албанци. Косово се управлява от ООН от 1999 г., когато след бомбардировките на НАТО сръбската армия бе принудена да се изтегли от региона. Белград бе обвинен в насилие над цивилни албанци по време на войната си срещу косовските сепаратисти.
Сред главните теми на преговорите ще бъде положението на 100 000-те сърби, останали в Косово след ударите на НАТО. Те са изолирани и често стават мишена на албанците. Западни дипломати неведнъж намекнаха за независимост, но обещават да осигурят добро бъдеще за малцинствата.
Белград ще настоява в общините с преобладаващо сръбско население да има поне по едно основно и средно училище. Местните общински власти ще предлагат директорите на тези училища, които да бъдат назначавани от сръбското министерство на просветата. Според тях там ще се учи по програми, които важат в Сърбия.
Според плана на Белград сръбското здравно министерство трябва да отделя пари за заплатите на лекарите и медицинския персонал, както и за оборудване в сръбските здравни заведения в Косово. Екипът на Белград ще иска и във всяка сръбска община - съществуваща или новосформирана, да има център за спешна помощ и здравно заведение.
Освен това емисарите на Белград ще настояват полицията в новите общини, където сърбите са мнозинство, да бъде преобладаващо сръбска.
|
|