Милан Бабич изслушва присъдата на юготрибунала в Хага, който на 29 юни 2004 г. го осъди на 13 г. затвор. |
Бабич, който бе ключов свидетел на обвинението в Хага, бе осъден през 2004 година на 13 години затвор, след като се призна за виновен за престъпления срещу човечеството. Той постигна споразумение с обвинението на Международния трибунал и се съгласи да стане свидетел на прокуратурата. Тя свали четири други обвинения срещу него за военни престъпления, включително убийство, издевателство и унищожаване на села в Хърватия през 90-те години по време на войната в бивша Югославия.
Милан Бабич потвърди участието на бившата Югославска народна армия (ЮНА) и на паравоенните части на Желко Ражнятович-Аркан в конфликтите в централния хърватски район Петриня в края на 1991 г. Бившият лидер на хърватските сърби, който даваше показания като защитен свидетел С-61, потвърди и автентичността на някои документи, свързващи ЮНА с войната в Хърватия. Над 200 души бяха убити и повече от 80 000 прогонени от родните им места по време на седеммесечната кампания срещу хърватите през 1991 година, след като Загреб се отдели от бившата СФРЮ.
През втората половина на февруари т. г. Милан Бабич даде показания срещу бившия президент на самопровъзгласилата се в Хърватия Република Сръбска Краина (РСК) Милан Мартич.
Бабич, който последователно заемаше постовете премиер, президент и министър на външните работи на РСК, потвърди на процеса срещу Мартич в Хага, че по личното нареждане на югопрезидента Слободан Милошевич и Службата за Държавна сигурност на Сърбия, бившият държавен глава на РСК е разпоредил да се прогонва несръбското население от региона, за да може етнически чистата Краина да се обедини със Сърбия.
Бабич бе ключов свидетел на прокуратурата в Хага и по съдебните процеси срещу последния президент на Югославия Слободан Милошевич, един от лидерите на босненските сърби Момчило Краишник и Воислав Шешел, лидер на Сръбската радикална партия, които са обвинени във военни престъпления и етническо прочистване в бивша Югославия.
Самоубийството на Милан Бабич не е първото в затвора на Трибунала. Преди него и бившият кмет на община Вуковар Славко Докманович, който бе обвинен във военни престъпления, се обеси в килията си на 29 юни 1995 г., припомня Ройтерс.