Лондон премахва визите за Хърватия
от 22 март. Великобритания въведе визов режим с Хърватия през 1999 година, когато много хърватски граждани от сръбска националност се отправиха към Обединеното кралство, за да търсят там политическо убежище. Британският посланик в Загреб Джон Рамсдън поясни, че хърватските граждани вече ще имат право да пребивават шест месеца без виза на територията на Великобритания. Той обаче поясни, че визите за студенти, работници и бизнесмени, които пребивават повече от шест месеца в рамките на една календарна година във Великобритания, остават.
Затвор за лидера на опозицията постанови
Върховният съд на Узбекистан, който осъди на 10 години лишаване от свобода Санджар Умаров по обвинение в икономически престъпления и финансови машинации, предаде вчера АФП. Умаров е ръководел организирана престъпна групировка и е създал няколко офшорни компании, които са извършили икономически престъпления, довели до много големи икономически загуби за страната, обясни съдия Зокирджон Исаев, след като обяви съдебното решение и присъдата. Представители на опозицията обаче твърдят, че присъдата е мотивирана политически, допълва агенцията.
Опозицията в Италия обвинява Ватикана,
че се намесва във вътрешната политика на страната, след като папа Бенедикт XVI обяви, че ще приеме министър-председателя Силвио Берлускони в края на март, съобщи Ройтерс. Лидерите на опозиционните партии в Италия смятат, че това е недопустимо предвид предстоящите парламентарни избори, които ще се проведат на 9-10 април т. г. Опозицията се опасява, че аудиенцията, която премиерът Берлускони ще има при Бенедикт XVI, ще бъде използвана от италианския министър-председател, за да получи официална благословия от папата и Ватикана за предстоящите парламентарни избори.
Хайверът в Русия изчезва,
тъй като популацията на есетровите риби в Каспийско море за 15 години е намаляла 40 пъти, се посочва в доклад на Световния фонд за природата, цитиран от АФП. Първият удар, нанесен на есетрата, бе строителството на язовири в СССР през 60-те години на миналия век. Те затвориха пътя до местата, където рибите хвърлят хайвера си. В резултат една четвърт от рибата изчезна. Икономическата криза, последвала разпадането на СССР през 1991 г., насърчи бракониерството в делтата на Волга. Последва бързо изтребление на есетровите риби, тъй като бракониерите ги ловят независимо от размера и възрастта им, което рязко се отразява на популацията им, се отбелязва в доклада.