В анкетата на Австрийското дружество за европейска политика и Дружеството за социални изследвания "Паул Лазарсфелд" са направени допитвания до граждани на 7 държави, кандидатстващи за членство в ЕС: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Македония, Румъния и Сърбия и Черна гора.
От отговорите става ясно, че както в България, така и в Румъния и Хърватия мнозинството е на мнение, че корупцията в страните им се е увеличила след края на комунистическата система. Така мислят 84 процента от румънците, 74 процента от българите и 72 процента от хърватите. И в трите държави преобладаващата част от хората - към 90 процента - очакват след присъединяването към ЕС цените да нараснат, същевременно 61 процента от българите и 67 процента от румънците разчитат и на увеличение на заплатите в първите пет години от членството.
"Ди пресе" изтъква, че в Хърватия, Босна и България е дадена негативна оценка за хода на приватизацията, докато в Македония, Румъния и Албания - позитивна. "Курир" пък подчертава, че самите австрийци са много резервирани към приемането на България и Румъния, а също и на останалите кандидатки от Югоизточна Европа. "Дер Щандарт" пише също, че нито хърватите, нито българите или румънците се опасяват, че европейското членство ще доведе до изчезване на специфичните културни особености и традиции или до загуба на националния суверенитет.
Под заглавието "Европейският съюз: Спешна помощ за недолюбваните съседи", в. "Ди пресе" пише за намерението на Виена да окаже подкрепа за европейските амбиции на балканските държави по време на предстоящата среща на външните министри от общността в Залцбург. Изданието цитира същото проучване, за да подчертае, че австрийските граждани са против приемането на нови членове.
Благодарност
Дания ще ратифицира договора на България и Румъния за присъединяване към ЕС до края на май 2006 г., съобщиха от пресцентъра на МВнР. Това стана ясно след работни срещи на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева в Дания с представители на правителството и на парламента. Датските представители благодариха за солидарността на София по повод събитията, последвали публикуването на карикатурите на пророка Мохамед. Те обещаха пълна подкрепа и готовност за съдействие за процеса на българските медици в Либия.