Американският министър на финансите Джон Сноу е притеснен, че страната може да фалира, ако държавният дълг продължава да расте. |
За да не банкрутира държавата, финансовият министър Джон Сноу официално помоли Конгреса да увеличи сумата, до която може да достигне дългът на държавата. Финансовите анализатори очакват конгресмените да одобрят това искане, за да се избегне банкрутът. В специално писмо до конгресмените финансист №1 на САЩ ги уведомява, че вече е предприел "необходимите законови мерки", за да се предотврати достигането и превишаването на лимита от 8.2 трилиона долара. Тези мерки включват взимане на пари от пенсионните фондове и използването на 15 млрд. долара от Фонда за стабилизиране на валутата. Целта на този резерв е да се намалят негативните последици от непредвидени движения в стойността на долара на финансовите пазари. Министерството на финансите предупреди обаче, че предприемането на подобни стъпки не е решение на проблема, а само ще отложи превишаването на определената максимална сума на държавния дълг. До средата на този месец Конгресът задължително трябва да одобри увеличаването на максималната граница от 8.2 трилиона долара на държавния дълг, за да се избегне фалитът на САЩ.
Администрацията на Джордж Буш за четвърти път иска от Конгреса увеличаване на максимално допустимата сума на държавния дълг. Вашингтон натрупа огромни дефицити заради кризата, в която изпадна икономиката на САЩ, намаляването на данъците, атентатите от 11 септември, последиците от ураганите "Катрина" и "Рита", както и войните в Афганистан и Ирак. През ноември 2004 г. Конгресът за последен път е одобрил сумата да бъде увеличена от 7.38 трилиона на 8.2 трилиона долара.
Американското правителство никога не е просрочвало изплащането на своите дългове. Ако си позволи да забави плащанията, това ще се отрази негативно на кредитния му рейтинг и ще увеличи лихвите на бъдещи вземания.