Американският вицепрезидент Дик Чейни (вляво) е възложил задачата за изтичането на поверителни данни към медиите на тогавашния шеф на своя персонал Луис Либи (вдясно) през 2003 г. |
В показанията на Либи, които бяха разпространени във вторник от прокурора Патрик Фицджералд, не се споменава обаче дали Буш или Чейни са поискали от него да разкрие името на агентката. Нейният съпруг, бившият дипломат Джоузеф Уилсън, обвинява Белия дом, че е разкрил самоличността на Валъри Плейм в отговор на неговите критики срещу войната в Ирак.
Либи не се призна за виновен по обвиненията, че е възпрепятствал правосъдието, като е скрил кой в Белия дом е разконспирирал Плейм. Процесът срещу него е насрочен за януари т. г.
Разкритията на Либи веднага предизвикаха бурни реакции в САЩ. Лидерът на Демократическата партия Хауърд Дийн заяви, че "на президента вече не трябва да се поверява сигурността на страната, тъй като той поставя интересите на своята партия над националната сигурност".
По законите на САЩ разкриването на имена на работещи под прикритие сътрудници на тайните служби е федерално престъпление и се наказва със затвор до 10 години. Едновременно с това експерти отбелязват, че държавният глава има право в случай на необходимост да премахва грифа за секретност от всякакви документи. Все още няма реакция от страна на Белия дом по случая.
В. "Вашингтон пост" коментира, че целта на Луис Либи е да се защити по водения срещу него процес, но твърдението му ще има повече политически, отколкото правни последици.
Над администрацията на Джордж Буш отново надвисва заплахата от импийчмънт, особено ако през ноември на изборите за Конгрес победят демократите, коментира италианският в. "Кориера де ла сера". Рейтингът на Буш е паднал до ново рекордно ниско ниво - 36%, а демократите имат нечувана преднина от 16% пред републиканците, сочат последните проучвания.
ИМПИЙЧМЪНТ
Според конституцията на САЩ Сенатът единствен има правото да открие процедура по импийчмънт. При свикване на специално заседание за импийчмънт сенаторите полагат клетва за обективност. Процедурата може да бъде открита само с решение на 2/3 от присъстващите в заседателната зала членове на Сената. Ако трябва да бъде съден президентът на САЩ, съдебното заседание се води от председателя на Върховния съд. Присъдата в случаи на импийчмънт не трябва да отива по-далеч от отстраняване на лицето от поста и обявяването му за неквалифицирано да заема и да ползва облагите на друг пост, свързан с почит, доверие или печалба в САЩ. След като бъде свалено от власт, лицето може да бъде съдено наново.