Защо да заставаме срещу американците? Затова защото те по време на Априлското въстание бяха единствената държава, която безрезервно застана зад изкланите българи в Тракия? Защо да заставаме срещу Съединените щати? Защото след Илинденското въстание, когато великите сили в Европа се ослушваха и си мереха интересите на парче с отношенията към Турция, американските общественици и политици бяха тези, които застанаха в подкрепа на поробените и клани българи в Македония.
Или пък след Първата световна война, когато България беше разкъсана на пет парчета, единствено американският президент Уилсън постави въпроса за справедливо решаване на българския национален въпрос. Затова ли да бъдем против Щатите?
В същото време много хора, които днес, говоря за политици, които днес говорят за това, че американските бази са нещо вредно, а в същото време говорят за това, че Турция е военна опасност за България. Ако погледнем фактите, то е точно така - 400-хилядна турска армия само в Одринска Тракия, на границата с България, 1200 бойни самолета срещу 12 нелетящи МиГ-а в България. Питам като въпрос: присъствието на модерно американско въоръжение в България и макар и само 2500 американски войници би ли засилило отбранителната мощ на България, или би я отслабило? Би ли било полезно за това, че България вече за 7-8 години получава над 100 милиона долара американска военна помощ? Би ли било полезно да получим още ново оръжие, ново военно снаряжение, което би направило българската армия по-модерна и по-боеспособна? Това против българския национален интерес, или за българския национален интерес е?
Считам, че тези три-четири съвместни военни обекта, които между другото ще бъдат командвани от български офицери, над тях ще се вее българското знаме, в които ще има модерно въоръжение, което въоръжение би могло да засили отбранителната мощ на нашата отбранителна система, са полезни за България.
2. Вили Клаас: кой кой е?
Бойко Василев, БНТ: В студиото е Вили Клаас, диригент и политик от Белгия, бивш икономически и външен министър, бивш генерален секретар на НАТО... Диригент и бивш политик, харесвате ли това определение?
Вили Клаас: Да, винаги съм казвал, че съм нещо като доктор Джекил и мистър Хайд. Винаги съм имал двойствена натура. Не мога да живея без политиката, едновременно с това обаче не мога да живея без музиката, така че живея в едно равновесие между двете.
БВ: А музиката ли е г-н Хайд или политиката?
ВК: Прекрасно, класически въпрос, да. Обикновено отказвам да дам отговор на този въпрос.
БВ: ...Вие бяхте сред социалистите, които бяха генерални секретари на НАТО. Удобно ли ви беше това?
ВК: Да, удобно ми беше... особено защото изобщо недолюбвам това антиамериканско брожение и движение в Западна Европа в момента. В определени моменти да, аз критикувам американците, но най-напред никога няма да забравя какво те направиха за нас през XX век. И на второ място Съединените американски щати продължават да бъдат една дълбоко уважавана държава и да бъдат образец за демокрация.
_____
Екипът на "После" не се ангажира с диагноза кой е Джекил (добрият) и кой е Хайд в разцепената личност на политика и диригента Вили Клаас. Можем да заявим с категорична увереност обаче, че нито Джекил, нито Хайд любят недолюбците на САЩ...