Рекорден брой от 3920 жалби от граждани на Европейския съюз е подаден през 2005 г. срещу институциите, които ръководят блока. Това се казва в официален доклад, оповестен вчера в Брюксел. Повечето от жалбите са свързани с липсата на прозрачност, посочва в доклада си европейският омбудсман Никифорос Диамандурос, който приема оплакванията на гражданите.
"24% от оплакванията са свързани с липсата или с отказ да се предостави информация, 17% - със злоупотреби с власт", подчерта Никифорос Диамандурос по време на пресконференцията за представяне на доклада. 13% от подадените оплаквания са свързани с дискриминация, най-вече при наемане на работа, обясни още Диамандурос. "Следователно можем да направим извода, че това е голям проблем в ЕС, и смятам да сезирам Европейската комисия", каза той.
Най-много жалби са дошли от Испания - 20%. Германия е втора с 11%, Франция е трета с 10%, а Полша - с 9%. Все пак най-много жалби на глава от населението се падат на Малта, Кипър и Люксембург.
Всеки гражданин на ЕС има право да се свърже с омбудсмана и да подаде жалба срещу Европейския парламент, Еврокомисията или Европейския съвет, както и срещу Европейската служба за подбор на персонал (EPSO), припомня Ройтерс.
Междувременно в Европейския първоинстанционен съд на Европейския съд започнаха слушанията по делото "Майкрософт" срещу Европейската комисия". Процесът беше открит в 11.00 ч. българско време в Люксембург. До петък адвокатите на компанията ще се опитват да убедят съдиите в Люксембург да анулират обвиненията в злоупотреба с доминираща позиция, които ЕК отправи на "Майкрософт" през март 2004 г. и заради които компанията понесе щети от 497 милиона евро. Американският софтуерен гигант ще поиска и отмяна на поправителните мерки, наложени от Брюксел. ЕК постави изискване компанията да комерсиализира кодовете на операционната система Windows и да предаде информацията на конкурентите си, за да може да улесни изработването на програми, които да са съвместими с Windows.
На книга
За да могат европейците да разберат по-добре действието на институциите в ЕС, Европейската комисия подготвя специален документ, в който се дават отговори на редица въпроси, свързани с разширяването, съобщава "Дойче веле". Документът "Двадесет и пет мита за разширяването" е разделен на три големи рубрики: "Много бързо ли става разширяването", "Негативни ли са последиците от него", "Къде е краят на този процес".