:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,215
Активни 680
Страници 118
За един ден 1,302,066

Обществото разделено за промените в образованието

Идеите на правителството за реформа раждат по равно одобрение и неодобрение, показа представително проучване
Обществото е разделено за предлаганите от кабинета промени в образованието. Привържениците и противниците на ключовите идеи в правителствената стратегия за развитие на просветата се разпределят почти по равно. Това показва комплексно представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" за нагласите на гражданите към идеите за реформа. Изследването е поръчано от МОН и е представително за три групи - домакинства с деца в училищна възраст, домакинства без деца в училищна възраст и пълнолетното население на страната.

Най-диаметрални са мненията на анкетираните относно предвижданите промени в гимназиалното образование. Идеята на правителството да съкрати основното образование с една година - до 7-и клас, се подкрепя от 43% от пълнолетното население срещу 49% несъгласие. В същото време въвеждането на интензивно обучение по езици и компютри в 8-и клас на всички училища генерира голяма подкрепа - 76%.

"Главното опасение тук е, че по-краткото основно образование - до 7-и клас, ще ощети децата именно с тези важни дисциплини в 8-и клас", коментира Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч". Според нея хората не отчитат паралелното въвеждане на задължително обучение до 10-и клас, вместо сегашния 8-и. Тази мярка се подкрепя от 48% от пълнолетното население, отхвърлят я 45%. И тук анкетираните са изразили опасения как ще се гарантират правата на децата, решили да прекъснат обучение в 10-и клас и пожелали впоследствие да си доучат. Този проблем е адресиран в стратегията, но явно хората не са запознати, коментира Димитрова.

Идеята 11-и и 12-и клас да се обособят като втори гимназиален етап по желание на учениците се приема от 50%, 39% я отхвърлят. Матурите все още се приемат със съмнение - 36% от домакинствата с деца са "за", срещу 34% "против". 26% считат, че това трябва да стане, но училищата не са готови.

76% от пълнолетното население е съгласно, че мнението на родителите трябва да тежи при управлението на училищата. Вижданията на децата се считат за важни на 47%. Голяма - над 70%, е подкрепата за масово навлизане на тестовете като форма за изпитване.

"Не може да се твърди, че има консенсус, но има висока степен на подкрепа към ключови тези. Нужна е допълнителна разяснителна кампания", коментира Димитрова. Според нея обществото ще е по-чувствително към конкретните стъпки за реализиране на идеите.

От какво трябва да зависи размерът на учителските заплати

Квалификация79%
Високи резултати на децата от извънкласната дейност35%
Броя на децата30%
Резултатите от единни национални стандартизирани изпити26%
Трудовия стаж37%
Оценка от страна на децата15%
Оценка от страна на родителите18%
Не трябва да има диференциация на заплатите11%

Извадката е представителна за пълнолетното население на България, анкетирани са 1016 души.
2
2555
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
09 Май 2006 16:48
Учениците вече оценяват учителите си:

http://www.moetodaskalo.com


Редактирано от - Красимир Гаджоков на 09/05/2006 г/ 16:51:28

09 Май 2006 23:34
всичко е толкова просто - да се увеличат поне 2 пъти заплатите на учителите . другото е прах в очите които вече не може да скрие факта че е държавна политика да пъде съсипано образованието в българия .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД