В съдебната система се заформя поредният кадрови скандал. След като преди няколко месеца столични съдии въстанаха срещу назначения и повишения, правени от Висшия съдебен съвет на ръба на морала, вчера младшите им колеги пратиха протестно писмо на съвета.
28-те младши съдии, които се обучават в Националния институт на правосъдието, "изразяват тревога от начина, по който се извършват някои от последните назначения в съдебната система". Младите юристи визират и конкретно назначение - младши следовател от Стара Загора Мила Ханъмова, станала младши съдия в Софийския градски съд. Предложението на шефа на съда Светлин Михайлов е получило 21 гласа "за" и е одобрено на 26 април т.г. Ханъмова сама е подала молба за преназначението по "семейни причини", научи "Сега". Преди дни момичето се омъжило в столицата. Завършила е право в УНСС и от 1 февруари т.г. е младши следовател в Стара Загора.
"Така се заобикалят разпоредбите на Закона за съдебната власт и на Наредбата за конкурсите за младшите магистрати. Опорочават се принципите на конкурсно начало, прозрачност, обективност, безпристрастност и равнопоставеност на кандидатите", смятат съдиите.
Последният конкурс за младши следователи преди няколко месеца де факто бе без опция за бъдещето заради фактическото закриване на следствието с новия НПК.
Назначението на Ханъмова не е изключение. От началото на годината и двама младши следователи от Бургас са станали съдии там чрез трансформиране на щатове - Атанаска Атанасова и Светлана Рачева, сочат протоколите от заседанията на ВСС. В дневния му ред за утре също има такова предложение - за Милена Георгиева от Пловдив.
"Такъв подход в кадруването създава опасност от компрометиране на съдебната система и дава основания за критикуването й в навечерието на присъединяването на България към ЕС и очаквания мониторингов доклад за подготвеността на страната ни", се казва в обръщението, подкрепено от Съюза на съдиите в България.
ВСС е колективен орган и не може да излезе със становище преди редовното си заседание в сряда, каза пред "Сега" говорителят му Светла Иванова. Членовете, потърсени за коментар, също не пожелаха да се ангажират.
----ИЗПИТИ
Кандидатите за поста младши съдия, прокурор или следовател се явяват на устен и писмен изпит, след който има класиране. Изпитите са различни. Съдийските са най-трудни и голямата борба е там, твърдят издържали ги. Особено за столицата се класират само кандидатите с отлични оценки. Обикновено кандидат-следователите се препитват само по теми от наказателното право, а съдиите и за гражданско и административно. Програмата за задължителното обучение в НИП на младшите съдии, следователи и прокурори също е различна.
...създава опасност от компрометиране на съдебната система...
Баси, някой смятат, че ще се опорочи съдебната система. Ужас! А аз мислех, че отдавна е компроментирана.