:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,091
Активни 690
Страници 24,021
За един ден 1,302,066

БСП и Масларова в спор за осигуровките

Идеята на социалния министър и държавата да плаща за пенсии ще струва на бюджета още 950 млн.лв.
Горещ спор за бъдещето на социалното осигуряване ще има в БСП, тъй като социалният министър Масларова се кани да вкара и държавата като осигурител, с което ще намалее тежестта за работодателите.

Според идеята, лансирана вчера, от 2007 г. работникът ще плаща 30% от вноската, а държавата и работодателят ще си делят по 35%. "И в момента бюджетът покрива фонд "Пенсии" на НОИ, затова е по-добре това да бъде регламентирано в закон", аргументира се Масларова.

Анкета на "Сега" показа, че предложението й среща сериозен отпор.

"За пръв път чувам за това, още не е обсъждано в БСП", каза вчера шефът на бюджетната комисия в парламента Петър Димитров. Според него предложението не е добро, защото така ще се натоварят отново самите служители и работници, които са и данъкоплатци.

Същите резерви изказа и зам.-шефът на БСК Дикран Тебеян. "Със сигурност тази схема ще намали вноската за работодателя, но въпросът трябва да се обмисли много внимателно, защото след членството в ЕС постъпленията от данъци и мита ще намалеят и може да се рискова стабилността на бюджета", каза Тебеян. Освен това не било ясно и дали държавата смята да запази сегашния размер на осигурителната вноска.

В момента съотношението на осигуровката между работодателя и наемния работник е 65:35. Ако държавата наистина се включи в осигуряването, личната вноска на работника ще намалее, макар и с малко, а за бизнеса ще падне почти наполовина. Обсъжда се идеята от 2007 г. държавните служители също да плащат лична вноска за пенсия, от която в момента те са освободени.

"Смятам, че логиката в предложението на социалното министерство е сбъркана", коментира пред "Сега" източник от Министерството на финансите. От 2006 г. вноската за обществено осигуряване стана 35.5%, т. е. падна с 6%.
38
3806
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
09 Май 2006 02:24
БСП се заформи като партия на помаците...когато са силни руснаците, ще ги видите да се тупат в гърдите, че са русофили, комунисти и т.н.
Когато американците са силните на деня, ще ги видите как се кълнат, че са русофоби и американофили и дори американски войски на наша територия канят...след време пак обратно и така важното е да са на власт...
09 Май 2006 07:42
БСП и Масларова в зор за осигуровките
09 Май 2006 07:42
Масларова да каже, защо при този поголовен глад за работна ръка (от миячи на чинии до висш мениджмънт) има 400 хиляди "безработни"??? Това е скандал!
09 Май 2006 07:54
"след членството в ЕС постъпленията от данъци и мита ще намалеят"

Ура, данъците ни ще намалеят. Нещо не го вярвам това.
09 Май 2006 08:19
Това е доста добра идея и деменстрира, че в БСП потякога има по-дясно мислене отколкото псевдо-десницата.
09 Май 2006 08:58
Тази мазна, плъзгава министърка не е особено подготвена за работата, която и е възложена!
Тя не спазва елементарното правило, че ГРЕШКА НЕ СЕ ПОПРАВЯ С ГРЕШКА!
Основната грешка в това министерство е в Пенсионната политика!
Там реформата не е започнала въобще! Пенсите се плащат от бюджета и осигурителните вноски се вкарват в бюджета! Както беше при Т.Живков.
На пръв поглед - какво от това! Но ...
По цял свят тези, които се осигуряват и са заслужили пенсиите си от правени осигурителни вноски получават пенсиите си от специален фонд, в които са внасяли осигурителните си вноски. В 90 % това са държавни фондове!
Такъв фонд и пенсиите, които той плаща няма нищо общо със случая при нас когато пенсиите заслужени със вноски, други по бедност, пенсиите по болест, инвалидни пенсии и какви ли не други пенсии за политически и други заслуги се плащат от един кюп.
Това намалява почти наполовина пенсиите на хората коректно осигуряващи се! Останалите, социални пенсии и друг вид незаслужени с труд помощи за млади и стари хора, наричани пенсии с някакво прилагателно, трябва да са от бюджета и благотворителни фондове!
По тази причина осигуряването у нас стана мръсна дума! Осигуряваш се не осигуряваш се все тая и масово хората загубиха интерес към осигуряването си!
Защо така, госпожо Масларова? Ако не знаете какво управлявате, махайте се!
09 Май 2006 09:24
Не ми е симпатична тази наконтена баба и това си е! От партийна аристократка по дефиниция успешен министър не се става. Очевидно й липсва експертност и е доста повърхностна в собстваната си област, но защо и съветниците и експертите, които би трябвало да я подпомагат са толкова слаби? Може би нещо принципът на подбор е сбъркан - да не би да е по партийна книжка!?!
09 Май 2006 09:44
Пореден опит на Маслова да пренасочи парите на тези, които си плащат пенсионни осигуровки към тези, които не си плащат. Добре че в БСП се намират им умни хора, които да я възпират. В последно време тя създава само конфликти в Партията, вместо да си върши работата. Май е време да си вземе довиждане.
09 Май 2006 09:59
Социалното дело е прекалено сложна работа, за да я върши социалният министър, в случая една суетна кухавела
09 Май 2006 10:03
Честит празник-един от най светлите и големи празници.
Гледах парада , сега слушам най хубавите песни , който човешката душа е създала.
Къде сме , какви сме , спрямо тази свещенна историческа дата?
-------------------
А на тази министър-ка просто трябва да се бие шут , шут който да изрита и нея и триглавата и многоглавата политическа и икономическа олигархия.
На това политическо и икономическо чудовище-ОЛИГАРХИЯТА, чудовище без капка съвест и морал , което се родее с неофашизъм , зурлата трябва да се затвори.

09 Май 2006 10:09
НОИ е една от най мошеническите структури у нас. Ето ви най-елементарвия пример. В момента аз и моят работодател внасят от моята заплата 180 лв/месец, което за 1 година прави 2160 лв. За 40 год. ако доживея до пенсия ще съм внесъл в НОИ 86400 лв. При положение, че всичките тези пари съм ги слагал в буркан и накрая реша да се пенсионирам сам и при най безрисковото вложение ще изкарам 8.5% доходност на година, което прави 7344 лв или 612 лв/месец и всичко това след време ще го наследят децата ми или ще си ги изхарча както намеря за добре. При варианта НОИ когото стана на 60 години НОИ ще ми отпусне пенсия от 400 лв, която ще получавам средно 7-8 години /средната продължителност на живота в БГ за мъже е 67 год/ Така че НОИ е един от най-големите крадци в България.
09 Май 2006 10:09
Какво значи държавата? Няма държавни пари, има пари на данъкоплатеца. Пенсионната система върви все повече към пренебрегване на личния принос и уравниловка при пенсиите.
Единствената досега добра идея беше семейното подоходно облагане.
09 Май 2006 11:18
От 2006 г. вноската за обществено осигуряване стана 35.5%, т. е. падна с 6%.

Зависи откъде го погледнеш, преди 10-и беше 12%, тоест се качи 3 пъти.
А парите, де са си внасяли тогавашните пенсионери, отидоха у държавата, така че сега въпросът с техните пенсии изобщо не трябва да стои, държавата да излезне от образа на крадец и рекетьор, щото не и е функцията да паразитира.

_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
09 Май 2006 12:21
Проблемът с осигуровките е в системата.
И не само у нас.
По нашата система, вноските на осигуряващите се отиват за изплащане на пенсиите на пенсионерите в момента, а не им се трупат за в бъдеще.
Проблемът идва от нарастване броя на пенсионерите заради удължаването на живота и в нарастването на пенсиите, чийто размер често се определя административно.
Оттук и повече пари са нужни за изплащане на пенсии.
А осигуровките не могат да се вдигат безкрайно.
Поради което се пренасочват пари от други бюджетни пера.
И това става все повече и повече, тъй като и пенсионерите стават все повече и повече.
А тъй като те са най-голямата група гласуващи и не се разделят когато става дума за техните интереси, никой не смее да им намали пенсиите (това за западните страни) или да вдигне пенсионния праг (това за всички страни с такава система).
Изходът е всеки да си внася и после да получава от това, което е внесъл.
Както е в Сингапур.
Проблемът е, че преходът от настоящата система към такава система ще е изключително труден и скъп и няма кой да плати тези пари.
Никъде.
09 Май 2006 12:43
Obla4en, примерът Ви не е напълно коректен, а очакванията Ви са доста завишени. При Вашите осигуровки и при управление от типа на Виденов, Вие ще получавате по 6 лв. пенсия. А за пенсиониране си мислете за след 65 г. В цяла Европа е проблем, не броя на пенсионерите, а ниската стойност на отношението осигуряващи се/осигурявани. Една "десна" политика, тип Иван Костов, е да се намали броя на осигуряваните по естествен път (ниска раждаемост и висока смъртност, характерна за 1999-2000 г., резултатът е демографски срив). "Левите" политики прехвърлят осигурителното бреме на работодателя (резултатът е нарастване на сивата икономика). А предложението на Масларова е един вид популиско - да се вземат от парите за "мерцедеси" (управлението), образованието и здравеопазването и да се раздадат на калпак.
Така е, когато някой е влюбен безмозъчно в една система, не иска да я променя.
09 Май 2006 12:56
Obla4en, изчислението Ви е вярно, но в момента осигуровките ви не се ползват за вас самия, а за плащането на пенсиите на настоящите пенсионери. Вашата пенсия ще се плаща от децата ви. Ако смятате, че е добре да уморим сега пенсионерите от глад, този разход може да се премахне. Но се надявайте и децата ви да не решат същото. Капиталово-натрупващата система е по-добра, но за да се създаде тя трябват поне 20 години натрупване. Тя още не е реално стартирала, защото това, което направи Костов със задължителното второ пенсионно осигуряване е пародия на система - вноските често са по-малки от банковите комисиони по превода им...
09 Май 2006 13:28
Dobri_Bozhilov, защо не добавите, че капиталово-натрупващата система е по-добра, когато държавата има рационално управление. И изобщо не е добра в държави с перманентна девалвация на валутата, например България - 1954г., 1962 г., (1979 г.), 1998 г. Аха, да се натрупа капиталова сметка и, хоп, сметката се занулява. Вижте какво става в САЩ, с преобладаващо капиталова система, след обезценката на долара. С колко ли е нараснал броя на американските туристи-пенсионери?
09 Май 2006 15:26
Абе айде стига с тия измислени изсмукани от пръстите проблеми.
Пенсионерът живее няколко години, а се осигурява няколко десетки години.
Как така го давате та хем човекът ако не се осигурява, а си внася парите по сметка, после само лихвите ще са му колкото пенсията, а главницата си е вечно негова или на децата му.
Т.е. пенсионерът с осигуровки в държавата е прецакан отвсякъде.
А от друга страна държавата няма пари да изхранва пенсионерите. При средна възраст за пенсиониране 65 години и средна смъртност на 67 години?
Значи ако човек си внася 40 години за пенсия, накрая ще има колко изчислиха по-горе 80 хиляди някъде. А като ги внася в пенсионното, после никъде ги няма.
Е как така, да не са запалили крематориума с книжните банкноти, та ги няма?
.
40 години 2 милиона като внасят осигуровки, други 4 милиона за 4 години живот колко трябва да взимат, че да ги изядат.

_____________________________________
Ройтерс: ОБЩЕСТВО НА ЗЛОТО царува в България
09 Май 2006 16:22
Това е само идея, нищо не означава! А и цялата осигурителна система не работи и без това. Много идеи, а кво правят? Нощууу...Масларова не ми вдъхва надежда, поне да беше по-хубава, та като разиграва тоя театър, да е по-приятно.
09 Май 2006 17:48
Тази натруфена бабка що не си гледа старините, мирно и спокойно, да помогне в отглеждането на внуците си и т.н. да пие кафенце с бяло сладко с други бабки из софийските модни кафенета ....
Другарю Сер-гей Стани-шев, млад човек си извади нещо младо креативно от 100 годишната си партия, стига с тез нафталинени кадри дето паметта им изневерява и си мислят, че в БГ има планова икономика, а държавата разполага с неограничен ресурс и може всичко да си позволи, и/или обясни на другарката Масларова, че за да покрие държавата 35% - ната вноска за осигуровка, трябва да го вземи парите от някъде и от къде се вземат приходи в този случай от данъци...което означава увеличание, за да има в бюджета достатъчно за държавни разходи...
ма тъпо та тъпо чак дрънка другарко Масларова
09 Май 2006 18:28
Никът Добри Бозхилов (на латиница, естествено) най-вероятно работи като агитатор и манипулатор. Забелязал съм, че истината в постингите му е в тотален дефицит. Независимо дали рекламира Майкрософт или социалистическата разходно-покривна пенсионна система. Редък лъжец, май се опитваше да поддържа няколко сайта, в които бе единствен автор, там продаваше скалъпени информации за 0.50 лв. Доста е напреднал, видимо.
09 Май 2006 19:15
Kaily, проблемът на г-жа Масларова изобща не е изсмукан от пръстите. Тя ще е от тия пенсионери дето ще живеят няколко десетки години, а са се осигурявали няколко. Стратегията и за демографското развитие дори и да сработи, то ще е след 20-25 г. В същото време натрупа няколко издънки спрямо бизнеса и едва ли някой ще я вземе за консултант. Та госпожата се е замислила за пенсията си. Ако държавата дава средства, не е проблем да се гласува някоя друга допълнителна пожизнена пенсийка, я за депутат, я за министър, я за пострадалите от реституцията и т.н.
Виж как хубаво се е замислила жената за политическия буклук. После да не му търсим място като бат ти Бойков?
09 Май 2006 19:23
Ех , Облачен, Облачен - ти най-сетне "откри Америка"!

Аз тези работи ги говоря от години!
А и сметките дето ги правиш са доста повърхности!
Ако вземеш твоите 2160 лв да не ги слагаш в буркан ами в коя да е Банка за далеч по-скромните (и реалистични) 5% то за 40 години ще натрупаш не 86400 лв , а цели 261 360 лв т.е. ТРИ ПЪТИ ПОВЕЧЕ!

И за да не отегчавам всички със смятане на сложни лихви ще кажа че ако вземем КСО и изчилим по него колко трябва да внесем и колко пенсия ще получим, то за родените сле 1.1.1960г. се получава че ще внесат 4-5 ПЪТИ повече отколкото ще получат! Дори и да вземем в предвид че има ръст на работната заплата и пенсията се изчислява в/ху послените 12 месеца - то за да се получи изравняване м/ду внесени вноски и получена пенсия ще е необходимо средногодишен ръст на работната заплата от 15.03% при нулева инфлация и то в продължение на 40-50 години!
Що се отнася до сегашните пенсионери то съотношението м/ду получена пенсия и направени вноски е 2, 5-3 пъти по-голяма пенсия от направените вноски. Вярно е че на повечето от тях пенсиите доникъде не им стигат, но и ние като общество трябва да си отговорим на въпроса "Какво е справедлива пенсия ?!" т.е. дали пенсията трябва да се определя на базата на направените вноски или на базата на нуждите ти (като пенсионер). Ако приемем второто то би следвало всички пенсионери да получават еднакви пенсии (както е в Ирландия) и дори още по-лошо да се окаже че етнически групи като циганите които нямат и един ден трудов стаж да получават по-големи пенсии тъй като семействата им са по-големи и следователно имат по-големи нужди!
Ако приемем че пенсиите са в зависимост от направените вноски - то най-малкото трябва да се спре с практиката малките пенсии да се индексират с по-голям процент - това е крайно обидно за хората които са се трудили честно!
09 Май 2006 19:44
Dobri_Bozhilov /:/
Ако смятате, че е добре да уморим сега пенсионерите от глад, този разход може да се премахне. Но се надявайте и децата ви да не решат същото.


Доста изтъркан и бих казал "курвенски" номер!

Ако приемем принципа че "Сегашното поколение трябва да се грижи за предходното" то би ли ми отговорил на следните въпроси:

1. Кое е това поколение (родените през коя година) което е получавало пенсия, но не е правило вноски?! Ако Аз плащам за родителите си, те са плащали за бабите и дядовците ни и т.н то би следвало да се появи поколение което не е плащало пенсиони вноски, но е получавало пенсия! ТАКОВА ПОКОЛЕНИЕ ОБАЧЕ НЯМА!
2. Ако Аз съм "ДЛЪЖЕН" да плащам за пенсиите на родителите си , то защо тогава българите които работят в чужбина не плащат осигуровки в НОИ ?!
Те "НЕХРАНИМАЙКОВЦИ ЛИ СА" ?! Излиза че Аз трябва да издържам и моите и неговите родители, а той да няма никакви задължения към тях!
3. Ако Аз съм "ДЛЪЖЕН" да плащам за пенсиите на родителите си , то защо техните пенсии не се определят от моите вноски ?!

Повече от ясно е че този "принцип" се пропагандира с цел да се оправдае ограбването на работещите в момента!
09 Май 2006 19:58
Банкерът, убаво число си заформил... И че ги търпиме - айде де. Освен това бих те посъветвал да направиш същото изчисление със сложна лихва от 1% месечно, толкова биха ти искали за най-елементарен кредит. Потребителските отиват над 25 % дори без измислените такси, на годишна база.
09 Май 2006 20:24
Apolitichen /:/
Dobri_Bozhilov, защо не добавите, че капиталово-натрупващата система е по-добра, когато държавата има рационално управление. И изобщо не е добра в държави с перманентна девалвация на валутата, например България - 1954г., 1962 г., (1979 г.), 1998 г. Аха, да се натрупа капиталова сметка и, хоп, сметката се занулява.


НЕ Е СЪВСЕМ ТАКА!

По скоро трябва да се говори за рационално управление на самият фонд, а не на държавата. Ако примерно в края на 1996 някой фонд (макар че тогава нямаше такива) преобразуваше капиталите си от левове в долари и в края на февруари 1997 ги превалутираше обратно то със сигурност щеше да е на огромна печалба независимо от неразумната политика на правителството! По прицип такива огромни фондове винаги имат възможност да предусетят кризите и да избягат навън или в краен случай да се спасят в закупуване на Злато, Платина, Диаманти, др. благородни метали или скъпоцени камъни, произведения на Изкуството, Петрол и т.н.

В момента се наблюдава и обратният пример. Една сравнително разумна финансова политика (в сравнение с времето на Виденов) и доста сериозна криза във Вторият и Третият пенсионен стълб причинена от изискването значителен дял от натрупаните пенсиони вноски да са в ДЦК или книжа гарантирани от държавата. Пазара на ДЦК се сринал буквално и вече самата Държава не може да издаде толкова ДЦК че да могат Пенсионите фондове да изпълнят изискванията на закона! Лихвите им са направо смешни и така напрактика за втори път се ограбват работещите! Прав е Добри като казва че вторият стълб е ПАРОДИЯ - но не защото вноските са "по-малки от банковите комисиони по превода им.." а защото "дивидентите" са по-малки от инфлацията т.е. това не е никакъв капиталов модел!

Напрактика Вторият пенсионен стълб служи Държавата да си "измие ръцете" пред бъдещите поколения! Сега Първият стълб осигурява пенсиите на сегашните пенсионери, а Вторият е уж за пенсиите на родените след 1.1.1960!
С намаляването дела на Първият стълб за сметка на Вторият Държавата прехвърля отговорността от бъдещите поколения към сегашните. С изискването 50% от Вторият стълб да е в ДЦК и смешните лихви които се плащат по тях Държавата ползва напрактика нисколихвен заем за да финансира социалните си разходи отново за сметка на сегашното поколение!
09 Май 2006 20:27
Банкер, абсолютно си прав. Лично аз, обаче няма отговор, какво става като си сложа парите в коя и да е банка и правителството вземе да девалвира националната валута? Или пък банката вземе да фалира - вложил съм 25 хил., а гарантираният влог е 5 хил. И ще ли съм пръв кредитор в този случай, или държавата пак ще ме прецака?
А най-общо въпросът звучи как да се застраховат пенсионните натрупвания от инфлацията?
09 Май 2006 20:49
А_така,

по-принцип не е много коректно да се смята с лихви по кредити тъй като не може целият привлечен ресурс да се раздаде като кредити, ако раздадеш 30% е добре т.е. с лихвите на кредит от 1000 лв трябва да покриеш лихвите по депозити от 2-3 хиляди лв. така че лихвите по кредитите навсякъде са 2-3 пъти лихвите по депозитите.

НО ЗАРАДИ ИДЕЯТА ЩЕ ГО НАПРАВЯ!

Освен това 1% месечно = 12% годишно е общо взето една нормална лихва за среднорисков фонд и е напълно достижима за пенсионни фондове с разумно управление и без "пранги" поставени им от държавата!

Та годишна вноска 2160 и лихва 12 % за 40 години става 1 656 720 лв!

(Все пак имай в предвид че при кредитите със всяка вноска главницата намалява, докато тук със всяка вноска главницата се увеличава!
Освен това има и инфлация която тук не отчитаме ако я сложим 5-8% то реалните проценти стават 4-5% годишно т.е. предният пример дава по-реална представа)
09 Май 2006 20:53
Аз поддържам капитало-натрупващата система, макар, че се надявам да не ползвам никаква система. Но за общото обществено здраве би било добре да има и един обществен фонд, гаранитиран от държавата. И този фонд изплаща социална пенсия - всеки прави еднакви по размер вноски и получава еднаква пенсия. Например сега социалната пенсия е 55 лв. и вноската към този фонд е 20 лв (сметката е много груба), а 20-25% от дохода на осигуряващия се се внасят в капиталов фонд. След 20 г., каквото и да се случи с капиталовият фонд, на бъдещият пенсионер е гарантирана пенсия. Е, може и да е 20 лв. след някоя и друга обмяна, но ще има пенсия. Но капиталовото натрупване може да му осигури до пет пъти по-висока пенсия при тези съотношения.
09 Май 2006 21:06
ВСЕ пак, Лихвата е "Печалбата от Парите"! Но, за да има такава Печалба от Парите, тя трябва да е изкарана, почти изцяло, в ИЗВЪНбанковия сектор- т.е. в сферата на ПРОИЗВОДСТВОТО на Стоки и Услуги! Но, за да покрие разходите/ЛИХВИТЕ/ си по Кредита, Кредитополучателят-Производител ТРЯБВА да реализира Печалба поне РАВНА или по-голяма на лихвите по Кредита!!! Сиреч, ако Кредитополучателят е взел 100 лв. кредит и трябза да върне МИНИМУМ 110 лв./Главницата +10% Лихви/, той трябва да произведе и продаде Стока или Услуги за поне 110 лв.- т.е., Кредитополучателят-Производител трябва да произвежда и продава с поне 10% Печалба!
Хайде, сега, кой ще каже: КОИ Производства на Стоки или Услуги в България могат да носят 10 и повече % Печалба и от чий ДЖОБ се заплаща тази Печалба! И тези ли Производства ВДИГАТ, всъщност, размера на Лихвите по Кредита?!?
САМО ПИТАМ- НЕ ПИПАМ!!!

Редактирано от - paragraph39 на 09/05/2006 г/ 21:07:13

09 Май 2006 21:18
Е, Параграфе като само питаш, отговаряме - аптеките работят при законна норма от 25% надценка. Преработката на нефт е с висока норма на печалба, транспортирането на природен газ (Булгарзаг е винаги над 10% печалба).
09 Май 2006 21:31

Да вземем максималните условия..
Днес максималното осигуряване е върху 1250 лв.Направено е , за да не ги лови , , таван".Апашите знаят как са краднали и се осигуряват на някакъв минимум.Това максимално води до пенсия 225 евро.Представям си тези пари каква пенсия ще са някога.За тоалетна хартия няма да стигат.Значи на пенсия не разчитат , на апашлъка се осланят.Това е направено от мошеници , обрали и ограбили хората от третата възраст , присвоили капитали за жълти стотинки.Тези болни мозъци даже правят сметки , при несъществуващи условия , при пренебрегване на инфлация и дори при недопускане , че парите им докато дойде време да са пенсионират , поне още няколко пъти ще бъдат обрани.Както са грабили , така ще ги ограбват.Спиране няма и прошка няма.Заем брашно тъпкано се връща.
Интересно е тези заболели от алчност хора , защо не правят сметката , да върнат това дето са ограбили.А правят сметка , каква аванта са пропуснали.
[/b]
09 Май 2006 21:33
Apolitichen /:/
А най-общо въпросът звучи как да се застраховат пенсионните натрупвания от инфлацията?


Според мен отговорът е чрез ДИВЕРСИФИКАЦИЯ и много активно управление!
т.е парите да са разпределени в различни видове инструменти - примерно 5% в Злато, 10% в Петрол, 5% Банкови депозити, 20% в Акции и т.н. И най-важното непрекъснато да се следят съответните пазари и да се търгува на тях!

Прав си във това че ако Фонда се ограничи в рамките на даден Национален пазар - той рискува да стане "жертва" на политически игри. Т.е. ако правителството пусне в обръщение необезпечени парични знаци (както стана при Виденов) то каквато и дивесификация да направиш (освен стокова) все ще си на загуба (при стоковата си на загуба при ниска инфлация) !
Излизането на междунарони пазари до голяма степен може да те спаси от такива игри! По принцип мерките които са взети в КСО за защита на пенсионите фондове са много добри като идея! Обаче на практика нещата са доста зле. Например в КСО е казано че "50% от привлечените средства трябва да се инвестират в книжа гарантирани от държавата"- добре като идея защото по-принцип държава не може да фалира т.е. парите ти са сигурни! Обаче към монента Държавата няма нужда от толкова много ресурс и не може да плати справедлива цена за него. Затова ДЦК-тата от 9-10% през 2000г се сринаха до 2-3% сега. Пенсионите фондове са 'длъжни' да купуват - Държавата що да не им вземе ресурса на безценица! За да компенсират тези загуби Фондовете отиват към по-високо рискови вложения на останалият капитал които носят по-високи лихви ама крият и риск от големи загуби! Така в даден момент някой Фонд може да загуби от такива високорискови вложения, а печалбата му от ДЦК е никаква т.е. няма да ги покрие! Ако горният текст се промени: "...книжа гарантирани от държавИ с кредитен рейтинг (да речем) по-висок от Б" то тогава Фонда няма да е толкова зависим от Държавата ни , а и фондови пазари като Европейският, Американският и особено Азиатският няма да усетят парите на нашите фондове! За България ресурса натрупан в тези Фондове може да е огромен, но за световните пазари е почти нищо - така че няма да повлияе на цената както при нас става с ДЦК-тата. Да не говорим че напоследък гледам среднорискови инвестициони фондове в Китай с дивиденти за последната година от порядъка на 140-180% (повтарям среднорискови; а при нас високорисковите са 40-50%). Китайците яко са се засилили напред! Защо да не се възползваме от това ?!
09 Май 2006 21:40
APOLITICHEN,
Ами ти говориш за аптеките и газа/петрола/ в НЕнародната/след 1989 г./ Република България-сиреч, при Демокрацията-ДемоОСРАцията и в условията НЕ на пазарна, а на пОзОрна българска Икономика, май?!
09 Май 2006 21:53

А как изглежда проблема на средно статистическо ниво.
Средното възнаграждение в България е около 400 лв. Пенсията при това възнаграждение, ще е около 150-180 лв.
Това чудо е радикален геноцид , радикален геноцид.
Тези които са наемни работници , да бягат , да бягат.Само това ги спасява.
На никаква пенсия няма да могат да разчитат.Никаква.
Темповете са такива , че след 30-50 години , едвам ще може да се достигне стандарта реди 89 год.
Сметката е проста.Максимум 1% е реалният годишен напредък.Сега е достигнато ниво на 50% от предишното.И 50 години няма да достигнат , да си гарантират хляб в България.
Ако искат да оцелеят и да не стават курбан на ненормални типове , да бягат.Това е единственото решение.
[/b]
09 Май 2006 22:19
Българският народ така и не се научи, че крадливата българска държава никога не е могла и няма да може да стопанисва пенсионнното осигуряване. Факт е че пенсионерите, на които комунистическата държава обещаваше светло бъдеще, днес ровят по боклуците за парче хляб. Никой не може да осигури работещия човек по-добре от самия него. Хората трябва да искат осигуровките да им се внасят в банката на техен частен влог и те да могат да разполагат с тях, а не държавата да им плаща пенсии. Ако не изцяло то поне частично. Облачния и Банкера са прави в това отношение. Масларова да си гледа работата и да си търси пари за днешните пенсионери. Утрешните пенсионери трябва сами да си стопансват осигуровките. По-лош банкер от държавата не може да се намери. Само луд може да си остави парите за пенсия да бъдат стопанисвани от държавата.
09 Май 2006 22:22
The BANKER, само на ушенце...колко сте вложили в "недвижимости"?
Приблизително...
Щото и "плебса" поназнайва нещо...
13 Май 2006 22:32
General. http://www.sgob.narod.ru Албена БЪЧВАРОВА

България отказва политическо убежище на дисидент от Беларус, алармираха правозащитници. Потърпевшият е Михаил Вашкевич, борец срещу режима на Александър Лукашенко.
Според Вашкевич на 28 март т. г. той е получил отказ на искането си за политическо убежище от комисията по предоставянето на убежище, която е към вицепрезидента Ангел Марин. Този отказ можел да застраши живота му, защото той щял да бъде екстрадиран в Беларус, където можело да бъде убит. Освен това решението от президентството дошло само дни след като в Беларус били проведени избори, които отново спечелил Лукашенко, обяснява дисидентът. “Отказът на молбата ми е свързан с това събитие”, твърди Вашкевич.(в-к”Труд”, вторник, 2 май 2006 г., страница 7).


Smotrite sait; http://www.fdb-b1.narod.ru
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД