Камерън Тод Уилингъм е първият и единствен екзекутиран в САЩ за предполагаемо запалване на собствения му дом в град Корсикана, щата Тексас, през декември 1991 г. При пожара загиват трите му деца. Мъжът е основният заподозрян за деянието. По време на процеса Уилингъм свидетелства, че едва успява да избяга от горящата сграда, а след това направил многократни неуспешни опити да спаси децата. При един от тях счупил прозорец на пламналата къща, за да влезе вътре.
Много хора обаче не вярват на показанията му. Един от съседите на семейството твърди пред съда, че
Камерън е нехаен човек,
който не можел да си намери работа. Според свидетеля Уилингъм обичал да пие бира и да играе дартс. Съседът смята, че мъжът не е направил достатъчно усилия, за да спаси семейството си.
Когато пожарникарите разглеждат обекта, след като огънят е потушен, те откриват много нередности и започват да се питат дали Уилингъм не го е запалил умишлено. Особено уличаващи се оказват показанията на заместник-шефа на щатската пожарна в Тексас Мануел Васкес. Той проучвал останките от изгорелия дървен под и парчета от разтопения алуминиев праг, както и начина, по който части от стъклена чаша се разпилели при високата температура. Васкес обяснява пред съдебните заседатели, че това не може да е случаен инцидент. Според него някой, най-вероятно Уилингъм, е разсипал гориво и е запалил сградата.
"Огънят разказва историята", казва Мануел Васкес от свидетелското място по време на процеса срещу Уилингъм. "Аз просто я преразказвам. Гледам към огъня и го тълкувам. Това е, което знам. Това умея да правя най-добре. И огънят не лъже. Той казва истината", обяснява пожарникарят.
Камерън Тод Уилингъм е осъден за убийство и след като в продължение на 12 години очаква да бъде изпълнена смъртната му присъда, е
екзекутиран през февруари 2004 г.
с летална инжекция.
Сега обаче се появяват неоспорими доказателства, че Мануел Васкес не е знаел какво говори пред съда. Нито едно от показанията му не е прието за достоверно от съдебните експерти по палежите. А без неговите показания случаят "Уилингъм" вероятно щеше да завърши по друг начин. В повечето казуси, когато подсъдимият го грози смъртна присъда, защитата пледира, че обвиняемият е невинен. Това, естествено, повдига въпроса кой може да е извършил престъплението. Случаят "Уилингъм" обаче е друг - тук няма криминално деяние. Това е една ужасяваща семейна трагедия. Именно това Уилингъм заявява, преди да му бъде поставена смъртоносната инжекция.
"Единственото изявление, което искам да направя, е, че аз съм невинен и съм осъден за престъпление, което не съм извършил. Бях тормозен в продължение на 12 години за нещо, което не съм извършил", каза мъжът, преди да бъде екзекутиран.
Доста хора започват да вярват на изказването на екзекутирания мъж благодарение на създадения от адвокати в Ню Йорк
проект, наречен "Невинност"
Юристите използват съвременните технологии, за да покажат, че присъди като тази на Камерън Уилингъм са неоснователни. По неговия случай участниците в проекта "Невинност" са поръчали да бъде изготвен доклад на базата на заключенията на експертите по палежите. Техните изводи са предадени на Тексаската съдебна комисия, която има право да започне свое собствено разследване и да докладва резултатите на губернатора Рик Пери. Той е човекът, който разреши Камерън Уилингъм да бъде екзекутиран.
Докладът е съставен от четири водещи американски експерти по палежи, които са участвали и в други подобни случаи. Заключението им е: "Нямаме съмнение, че свидетелите са вярвали в това, което са казали. Всеки един от индикаторите, които са използвали, за да си направят заключения по случая, бяха научно проверени и те се оказаха необосновани", пише в доклада.
Така в САЩ отново се разгаря дебатът "за" и "против" смъртното наказание. Намалява броят на екзекуциите в повечето щати заради съмненията в последните години за основателността на смъртната присъда.
Увеличава се броят на освободените затворници,
първоначално осъдени на смърт. В доста случаи се оказва, че те са невинни, след като бъдат направени ДНК анализи и други съвременни технологии.
Екзекуциите в Калифорния сега са спрени. Има доказателства, че лекарства, които се дават на затворниците, за да не усещат болка, докато умират, не са ефикасни. Те само притъпявали болката.
Адвокатите, участващи в проекта "Невинност", настояват съдилищата да разглеждат резултатите от ДНК анализите, когато се преразглеждат присъди. От 1992 г., когато стартира проектът, 175 затворници са освободени, а 14 от тях са били осъдени на смърт.
Адвокатите от "Невинност" оспорват доказателствата и присъдата по случая "Уилингъм". Те събират екип от специалисти и им възлагат да изготвят свой доклад.
Това е "първият случай в страната, при който има
доказателства, че е бил екзекутиран невинен човек
Те са представени на правителството, което е длъжно да разследва случаите, да направи изводи и да реши проблема", се казва в изявление на юристите от "Невинност". С други думи - случаят "Уилингъм" може да бъде началото на края на смъртното наказание в Тексас.
Това ще означава и политически проблеми за губернатор Пери, който ще участва в изборите през ноември. Заключенията, подобни на тези на експертите, повикани от "Невинност", са били направени и преди Камерън Уилингън да бъде екзекутиран. Тогавашната експертиза е била изготвена от експерта Джералд Хърст. Той дори ги занесъл до офиса на губернатора. Експертът заявил пред репортери на в. "Чикаго трибюн": "Няма основания да предполагаме, че е имало палеж. Това е било пожар". Изводите на д-р Хърст обаче не са били приети сериозно.
Бари Шек, един от създателите на проекта "Невинност" и придобил известност със защитата си по делото на О Джей Симпсън, заяви, че изпратил открити писма с молба докладът на Хърст да бъде детайлно разгледан преди екзекуцията. Това обаче не станало, а мъжът бил екзекутиран. В последните минути преди да бъде поставена леталната инжекция, обвинението представи "доказателство", че Уилингъм бил признал деянието пред бившата си съпруга. Нещо, което тя по-късно отрече.
Най-тежкото за
роднините на Камерън Уилингъм
е, че по времето, докато вървял неговият процес, съдебните органи в Тексас разглеждат още едно подобно на неговото дело. Процесът е срещу Ърнест Уилис, който е бил осъден на смърт за предполагаемото си участие в запалването на пожар в западен Тексас през 1987 г. Д-р Хърст проучвал този случай също и установил, че няма доказателства за умишлен палеж. Случаят на Уилис бил преразгледан и делото - прекратено. Той бил освободен само седем месеца след екзекуцията на Уилингъм.
Тексасците може да са едни от най-големите привърженици на смъртното наказание в Америка, но дори и те трябва да се откажат от това невинни хора да бъдат екзекутирани.
Преди шест години щатът Илинойс напълно отмени смъртните наказания, след като бе установено, че 13 от чакащите да бъдат екзекутирани са невинни. По-рано пък щатът Ню Йорк реши да не възстановява закона за смъртното наказание.
Враждебната реакция срещу смъртното наказание може да е прекалено закъсняла за Камерън Уилингъм, но неговият случай продължава да бъде оръжие в ръцете на проекта "Невинност" и други противници на смъртните присъди. Ако жителите на Тексас успеят да разберат, че е бил убит невинен човек, смъртното наказание може би е на път да изчезне.
----ПО СВЕТА---
Най-много смъртни присъди през 2005 г. са били изпълнени в Китай, Иран, Саудитска Арабия и САЩ. Това става ясно от годишния доклад за смъртното наказание на правозащитната организация "Амнести интернешънъл". 1770 души са екзекутирани в Китай, сочат данните на "Амнести". В Иран са изпълнени 94 смъртни присъди, в Саудитска Арабия - 86, а в САЩ - 60. В световен мащаб се наблюдава тенденция към премахване на смъртното наказание, се казва в доклада на "Амнести". През 2005 г. то е било премахнато в Мексико и Либерия. Засега в 73 държави все още се произнасят смъртни присъди, а в 123 смъртното наказание не се прилага или над него е обявен мораториум.
.... Не стига, че Господ го е наказал, като е загубил дечицата си, ами и смъртна присъда.
Това в Америка хората нормални ли са?