През юли почва демонтаж на І и ІІ блок на АЕЦ “Козлодуй” 2 Юни 2006
MEDIAPOL.BG
Още през юли може да започне демонтаж на оборудването на І и ІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", който не е свързан с безопасното съхранение на отработеното ядрено гориво. Това предвижда план за действие в отговор на забележките в последния мониторингов доклад на Европейския съюз, където бе изразено притеснението на Брюксел за забавения демонтаж на спрените в края на 2002 г. малки реактори ВВЕР-440.
Документът трябва да бъде одобрен идния понеделник, съобщи в петък във Варна министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по време на годишния международен форум “Атомна енергетика и екология”, организиран от Булатом. Изявлението бе направено след като по-рано на същия форум докладчикът на Европейската комисия за България Джефри ван Орден изрази своята тревога от доклада на ЕС, където има изискване за необратим демонтаж на първи и втори блок в АЕЦ “Козлодуй”. Това ми изглежда като недоверие към България, допълни Ван Орден. Той каза, че не вярва страната да има интерес да отваря отново глава "Енергетика".
За спрените вече два блока на АЕЦ “Козлодуй” ще бъде поискано в рамките на съществуващия лиценз изменение на проекта и конструкциите, свързани с демонтажа на съоръженията, което няма връзка с безопасното съхранение на ядреното гориво, уточни заместник-председателят на Агенцията за ядрено регулиране Борислав Станимиров.
Предвижда се още промяна в лицензите за експлоатация на ІІІ и ІV блок на атомната ни централа, които са с валидност до 2011 и 2013 г., във връзка с предстоящото им извеждане от експлоатация в края на 2006 г., допълни Овчаров.
Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Иванов отбеляза, че искането за промяна в съществуващите лицензи се налага поради изискванията за шест месеца по-рано заявление преди спирането на блоковете и заради притесненията на европейските партньори, че при съществуващите документи за експлоатация на последните два ВВЕР-440, след приемането на България в ЕС те може да бъдат пуснати отново.
Преките загуби от затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй" ще са над 1, 5 млрд. евро, припомни Иванов. Той отбеляза обаче, че в сумата не е включен ефектът от неизпълнението на ангажиментите на страната ни по Протокола от Киото за намаляване на парниковите емисии въглероден двуокис, което може да стане само с ядрена енергия. Шефът на атомната централа отново посочи, че само с два 1000 МВ реактора страната ни ще е енергийно нестабилна, ще поскъпнат токът, стоките и услугите, което ще доведе до социална нестабилност. Иванов изрази надежда, че на октомврийската си сесия Европейският парламент ще приеме текста с поправката за по-гъвкав подход спрямо София за затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй".
И Иванов, и Овчаров обаче бяха категорични, че страната ни ще изпълни ангажимента си за затваряне на двата реактора.
Според изпълнителният директор на "НЕК" ЕАД Мардик Папазян енергийната система на страната ни е застрашена и заради предстоящото извеждане от експлоатация на мощности в четири ТЕЦ-а, заради рехабилитация, но само модернизацията и въвеждането на нови мощности ще избегнат енергийна криза.
................................