Министрите и зам.-министрите ще дадат личен пример и ще оповестят публично имотното си състояние. Те ще попълнят нови, подробни декларации за имуществото и спестяванията си, които до седмица ще бъдат качени на интернет страницата на Министерския съвет. Това реши вчера правителството.
По този начин управляващите отговарят на критиките, че последните промени в Закона за публичния регистър, с които публикуването на декларациите в интернет бе отложено за неопределено време, всъщност са спуснали още по-плътна завеса върху имотите на властта. Точно кабинетът е автор на тези промени. Депутатите ги гласуваха, а президентът не им наложи вето.
Вчерашното решение е взето по настояване на министъра на евроинтеграцията Меглена Кунева. Тя била категорична: "Трябва да стане веднага!" В последния мониторингов доклад Брюксел ни разкритикува за липсата на прозрачност в имотите на властта и поиска данъчните да проверяват данните в публичния регистър. В момента никой не контролира дали има разминавания между декларирано и притежавано имущество.
Попълването на нови, подробни декларации от изпълнителната власт се налага, защото според Закона за публичния регистър, ако няма изменение в имуществения статус, в документите, които се пращат до Сметната палата, се пише само "без промяна". Такава е например декларацията на Сергей Станишев за 2005 г.
"Декларациите ще бъдат сканирани, така че да могат да се четат в оригинален вид", обясни пресдиректорката на правителството Таня Генева. Обмисля се и членовете на политическите кабинети да бъдат включени в правителствената интернет страница.
Меглена Кунева е поискала декларациите на всички висши длъжности да станат достъпни в мрежата без допълнителни условия. Преди 2 дни Сметната палата обяви, че срещу 2 лв. всеки гражданин може да види документите от публичния регистър за 2005 г. Но за да бъдат прочетени декларациите от преди 31 декември 2004 г., е нужно изричното съгласие на съответния представител на властта, тъй като те съдържат лични данни.
Кабинетът ще внесе и нови поправки в Закона за публичния регистър, но конкретни текстове все още не са обсъждани. Най-вероятно промените ще гарантират качването на имотните декларации в интернет и ще отпадне писменото съгласие, което трябва да се иска от подателя им.
|
|