Владимир Устинов и президентът Владимир Путин пристигат на среща с прокурори в Москва на 11 януари 2001 г. |
Устинов бе освободен вчера от поста си от Съвета на федерация - горната камара на парламента, по предложение на самия Путин. Но според висши служители обвинител номер 1 сам подал молба да бъде освободен.
"Това е продиктувано от желанието на президента да извърши някои персонални промени", съобщи ИТАР-ТАСС, като цитира анонимен източник от Кремъл. Според някои анализатори обаче става дума за война между "силовиците" - хората от властта, подкрепящи твърдата ръка, и либералната фракция начело с първия вицепремиер Дмитрий Медведев. "Освобождаването на Устинов е поредната схватка в битката. В случая Медведев нанесе сериозен удар срещу противниците си", коментира пред Ройтерс политологът Станислав Белковски.
Съперничеството се усилва с приближаването на 2008 г., когато Путин трябва да сдаде властта, тъй като конституцията забранява повече от два поредни президентски мандата. Фракциите се борят да настанят своя кандидат начело на властта.
Името на Владимир Устинов нашумя около ареста и процеса срещу олигарха Михаил Ходорковски. Главният прокурор лично наблюдаваше делото. Кампанията породи опасения, че Кремъл използва съдебната система за разправа със своите опоненти, припомня Ройтерс.
Свалянето на Устинов бе посрещнато с изненада дори от приближени на Путин, допълва агенцията. Въпросът за обвинител номер 1 бе включен в дневния ред на заседанието на Съвета на федерацията в последния момент. Това стана, след като депутатите получиха от президента писмо с искане за освобождаването на Устинов.
Някои наблюдатели свързаха стъпката с обещанието на Путин да изкорени корупцията. На 10 май той произнесе остра реч, в която засегна и това явление. Два дни по-късно бяха уволнени висши служители на МВР, Федералната служба за сигурност и главната прокуратура.
Медиите в Русия спрягат двама души за евентуални наследници на Устинов. Това са Дмитрий Козак и Александър Коновалов. Сега те са специални представители на Путин, съответно в Севернокавказкия и Приволжкия федерален окръг.
Реформи
Руският премиер Михаил Фрадков предложил да бъде възстановено Министерството на търговията, пише в. "Время новостей". В момента в Русия има Министерство на икономическото развитие и търговията, оглавявано от Герман Греф. Ако бъде осъществена идеята на Фрадков, Греф ще понесе нов удар, след като вече митниците минаха преди месец на подчинение на премиера.