Депутатите не се трогнаха от призива на Меглена Кунева властта да огласи веднага имотното си състояние по интернет. Ръководството на парламента не само не е обсъждало такава възможност, но и няма нагласа да дръпне завесата за тази информация, показва проверка на "Сега". В четвъртък кабинетът реши всички министри и техните заместници да дадат личен пример за прозрачност и до седмица да покажат благосъстоянието си в мрежата. За целта ще се попълват нови подробни декларации за притежаваното от тях.
Ако депутатите решат да се включат в инициативата за пред Брюксел, решението трябва да вземе председателският съвет на НС. В него влизат ръководството на парламента и шефовете на ПГ.
Според повечето депутати юристи сегашната законова процедура бездруго предвижда осветляване на имуществото им, затова не е необходимо да се дублира законът със солови инициативи. "Няма да ставаме циркаджии", коментира зам.-шефът на парламента от левицата Любен Корнезов. Той бе категоричен, че Сметната палата ще свърши достатъчно добре работата си.
Същото становище изрази и колегата му от НДСВ Камелия Касабова. Според нея изваждането на имотите ще е нищо повече от популистки жест. Касабова обаче няма против да изнесе притежаваното от нея в мрежата, ако така ще се осигури по-лесен достъп на хората до информация.
Другият зам.-председател на НС Екатерина Михайлов от ДСБ се усъмни в ефикасността на осветляването сега, тъй като при гласуването на Закона за публичния регистър мнозинството отхвърлило предложението на ДСБ публикуването на имотните декларации в интернет да се вмени като задължение на парламентаристите.
Никой от ръководството не се ангажира вчера да инициира колективното публикуване на депутатските богатства. А повечето народни представители дори не се бяха замисляли по въпроса.
Сегашната процедура дава възможност на всеки гражданин срещу такса от 2 лв. за копие да види документите от публичния регистър за миналата година. Проблем са старите декларации отпреди 2004 г., които съдържат лични данни и изваждането им може да става само с писменото съгласие на подателя. Някои от тези документи не са актуализирани от години, тъй като не е декларирана промяна в имотното състояние и данните в тях си остават тайна.
|
|