Дългоочакваната и грижливо подготвяна съдебна атака срещу промените в конституцията започна. Вчера Пленумът на Върховния касационен съд (ВКС) поиска от Конституционния съд да отмени част от приетите на 30 март т.г. изменения в основния закон.
Неочаквано обаче върховните съдии атакуваха един-единствен параграф - възможността освен ВСС, и парламентът да отстранява шефовете на ВКС и на Върховния административен съд (ВАС), както и главния прокурор. Повечето аргументи бяха, че след критиките на Евросъюза ще бъде поискана отмяна на новата разпоредба в конституцията, предвиждаща разширени правомощия на министъра на правосъдието по отношение на съдебната власт.
Атакуван обаче бе новият вид на чл. 129, според който тримата големи в съдебната власт се освобождават и по предложение на 1/4 от депутатите, приет с мнозинство в НС. Тази възможност за своеобразен импийчмънт съществува само при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и за действия, които накърняват престижа на съдебната власт. Депутатите предвидиха подобна реакция и затова оставиха хипотезата освен парламентът и самият ВСС да отстранява тримата висши магистрати. Тези правомощия ВСС има и сега.
Върховните съдии смятат, че народните представители са превишили компетенциите си и че изменението може да бъде направено само от Велик парламент. Те са се позовали на няколко решения на КС. С въпросната разпоредба се нарушавал принципът на разделение на властите и независимостта на съдебната власт. Текстът създавал опасност не само за предсрочно прекратяване на мандата на някои от тримата големи, но и закрила, макар да са налице обективно условия за отстраняване.
Според върховните съдии депутатите не са се вслушали в предупрежденията, че тази разпоредба е неконституционна. В подкрепа на твърденията си те прилагат обръщението на президента Георги Първанов към народните представители по повод четвъртата годишнина от встъпването му в длъжност и становищата на председателя на ВКС Иван Григоров, шефа на ВАС Константин Пенчев, главния прокурор Борис Велчев и на Съюза на съдиите.
---
РАЗБИРАТЕЛСТВО
Управляващите са се разбрали да се върви към четвърта поправка в конституцията, която да разпише и правомощията на ВСС, за да няма съмнение за погазване независимостта на съдебната система, стана ясно след политическия съвет на тройната коалиция. Премиерът Станишев уточни, че на 14-15 юни има окончателни консултации по този въпрос с ЕК и ако има съмнения по отношение независимостта на съдебната система, те ще бъдат отстранени и с контситуционни поправки.
ВКС поиска от Конституционния съд да отмени възможността тримата големи в съдебната власт да се отстраняват и от парламента
Тук ми се струва, че са прави от СС. Властите трябва да са независими една от друга.