Седмокласниците срещат проблеми с решаването на задачи, съотносими към действителността, допускат много правописни грешки и се затрудняват да мислят логически. Това показват първите примерни тестове по български език и литература и математика, изпробвани от МОН сред представителна извадка ученици. Общо 3061 ученици решаваха пробните материали с цел да се провери ефективността на формата на изпита. Очаква се тестовете да влязат в сила през 2007 г.
Въпреки че децата определиха теста по литература като лесен, едва 20% от държалите го са допуснали под 10 от общо 40 възможни грешки, съобщи просветният министър Даниел Вълчев.
Голяма част от децата бъркат пълен с непълен член, не владеят правописа на думи с двойно "н", допускат драстични грешки като в "центАр", "подарАк", "въздОх" и др. Сериозни затруднения са създали и логическите задачи в теста по литература, които са решени от около 50% от учениците. МОН още не е готово с оценката на кратките текстове, които децата е трябвало да пишат към теста. Темите за тях са "Подаръкът, който би ме зарадвал най-много" и отговор на картичка от Смолян, чийто подател призовава ученика да посети града.
По математика до момента са обработени само резултатите за Пловдив, съобщи още Вълчев. В този град 37% от учениците са успели да решат правилно над половината въпроси. Децата са се затруднили с лесна задача, в която трябва да открият най-изгодния от 4 реални абонаментни плана за разговор по джиесем.
"Тези резултати не говорят, че учениците не могат да се справят с тестовете, а показват, че изпитът е в състояние да отсее по-добрите от по-слабите ученици", коментира Вълчев. Според него учителите трябва специално да наблегнат върху развиване на умения за логическо мислене.
ПРИМЕР
Едва 50% от децата са решили правилно въпроса: "Настрадин Ходжа и Хитър Петър са герои от българския епос, известни със стремежа си да се надлъгват. Веднъж Настрадин Ходжа казал: "Днес за обяд ще ям супа и мусака", а за да му противоречи, Хитър Петър казал отрицанието на това твърдение:
а) "Днес за обяд няма да ям супа и мусака".
б) "Днес за обяд няма да ям супа или няма да ям мусака"
в) "Днес за обяд ще ям супа и няма да ям мусака"
г) "Днес за обяд няма да ям супа, но ще ям мусака".
Седмокласниците срещат проблеми с решаването на задачи, съотносими към действителността...
То пък една действителност...
Кой родител няма проблеми с нея?...