Световната банка започва да финансира по нов начин страната ни. Тя вече ще прави проучвания сред населението, за да установи неговите приоритети и нужди. По-късно резултатите от тези проучвания ще бъдат засичани със заявените от новото правителство приоритети и на тази основа банката ще решава дали да подкрепи дадени мерки. Това стана ясно след вчерашната среща на финансовия министър Милен Велчев и Ананд Сет, директор за България в СБ.
Световната банка (СБ) вече работи по новата си програма за България - Стратегия за партньорство. Целта й е да се подпомогне страната за интегрирането в ЕС, доходите у нас да се доближат до тези в Евросъюза и по-успешно да се усвояват еврофондовете. В момента средният доход на човек у нас е 28% от средното за ЕС.
Ръководството на банката се срещна с политици от БСП, НДСВ, ОДС и ДПС, съобщиха от СБ. Целта е банкерите да чуят приоритетите на политиците в техните икономически програми.
Основните области, където СБ вижда възможно сътрудничество, съвпадат с приоритетите на левицата, каза Петър Димитров след срещата. Като такива той посочи инвестициите в инфраструктурата, подобряване на административния капацитет за усвояване на предприсъединителните фондове, здравеопазването, образованието. Сходни са приоритетите и на другите политически сили, коментираха експерти от банката.
Банката отчете намаляване на бедността у нас. "Всички държави, без Хърватска, са с по-голяма бедност", каза Ананд Сет.
Вчера бе подписан последният заем от програмата ПАЛ програмен заем за преструктуриране за 116,1 млн. евро, с което приключи и тригодишната стратегия на банката за България.
каре - препоръки
Банката отчете изпълнението на ПАЛ като успешно, но не се разграничи от критиките на ЕС. "Мисля, че е мъдро да приема становището на ЕС", коментира Ананд Сет. Той подчерта, че България изостава в съдебната реформа, не е решен въпросът с натрупаните дела и трябва да се подобри качеството на съдебните решения. Това и намаляването на корупцията, ще направи средата за бизнес по-добра, каза Сет. Другите "слаби места" са здравеопазване, образование, пазарът на труда, недостатъчните инвестиции в инфраструктурата.
Програмата ПАЛ бе предвидена за $450 млн., разпределени в три заема от по $150 млн. Страната получи $425 млн. от тях, тъй като $25 млн. бяха "под условие". Те трябваше да се отпуснат, ако има сделка за "Булгартабак холдинг", а такава няма.
"Той подчерта, че България изостава в съдебната реформа, не е решен въпросът с натрупаните дела и трябва да се подобри качеството на съдебните решения."
Крадци и убийци се разхождат на свобода, въпреки че се знаят имената им, заради некадърността и подкупността на полицаите и следователите.