:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,797,433
Активни 548
Страници 24,307
За един ден 1,302,066

"Майкрософт" предложи компромис на ЕС

"Майкрософт" предлага компромис в зародилия се спор с антитръстовото законодателство в Европейския съюз, съобщиха информационните агенции. Софтуерният гигант е предложил да разкрие част от информацията, свързана с работата на операционната й система "Уиндоус". Целта на компанията е да избегне глобите от страна на ЕС, които се оценяват на $5 млн. дневно.

През март миналата година ЕС наложи на "Майкрософт" да подпомогне своите конкуренти с лицензирани технически спецификации и да продава версия на "Уиндоус" без медиа плеър и да плати глоба от 497 млн. евро. Европейската комисия даде срок до 1 юни компанията да отговори на тези изисквания. В противен случай трябва да плаща нови глоби и такси, равняващи се на 5% от дневните й приходи.

"Майкрософт" обаче заяви, че желае съдът да реши дали тя трябва да разкрива търговските си тайни пред създателите на безплатен софтуер. Над 90% от персоналните компютри в света използват софтуера на "Майкрософт". Разработчиците на отворен код заявяват, че те са единственият шанс да се отслаби "хватката" на "Майкрософт" върху софтуерната индустрия.

Предложението на компанията да разкрие част от фирмените си тайни е насочено към Европейската комисия. Смята се, че тя е наложила твърде висока "цена" на информацията, която е необходима на останалите в сектора, за да създават конкурентни продукти. "Компанията се съпротивлява на натиска на ЕС да позволи създателите на продуктите, базирани на отворения код (например "Линукс"), да използват данните", заявиха от комисията.

"Мерките са плахи, комисията би могла да отиде и по-далеч", коментираха представители на фондацията за свободен софтуер. И добавиха: "Това, което "Майкрософт" е решил да разкрие, няма да помогне на пазара". Компанията обжалва решението на ЕС на първа инстанция пред Европейския съд в Люксембург.
6
535
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
06 Юни 2005 23:55
Серьозна работа. Вижте и това в гювеча "ДНЕС ДА... науча..
за уебпротеста срещу софтуерните патенти"


07 Юни 2005 05:21
Европейската комисия охранява 'пазарната' икономика с непазарни средства. Безплатното разкриване на търговски тайни:
1. Не може да става избирателно - или се разкрива за всички или не
2. Зависи от изключително от притежателя на тайните а не от разни комисии ( изкушавам се да ги нарека посрани, ама няма)
3. Желаещите да разработват безплатен софтуер трябва да си закупят необходимите патенти също както и създателите на платен софтуер. Няма причина да се толерират защото са 'безплатни'.
4. Най-скъпи и некачествени са 'безплатните' услуги. Любителите на Линукс да не се засягат - техния фаворит е много качествен но не е безплатен в смисъл че разработчиците си взимат парите по един или друг начин.
5. Майкрософт подлежи на санкция само ако предлага различни условия за една и съща услуга (разкриване на търговски тайни) в зависимност от контрагента
Този спор разбира се е малък детайл, но според мен Европа се е запътила с бързи крачки за там откъдето ние идваме - където комисиите решават и хората загубват способност да се оправят ако не им се даде наготово. Дано не ни вземат и нас.
07 Юни 2005 10:05
Sta, мисля, че малко бъркаш понятията.

Пазарът сам по себе си не е достатъчно условие за предлагане на качествени услуги. Трябва да има и конкуренция. И то реална. И тъй като на всеки частник е най-изгодно да направи картел, във всяка развита пазарна икономика има ДЪРЖАВНИ средства за защита на конкуренцията.

В случая става въпрос именно за подобна намеса.
07 Юни 2005 11:19
точно, че не трябва да има патенти . Не говорим за безплатен софт , а за отворен. Т.е. аз ако искам и имам възмойност да мога да направя продукт който да кажем чете Екселски файлове. В момента те са затворени, няма публичен стандарт от Майкрософт. И това създава предпоставки за монополизъм.
07 Юни 2005 12:59
Любителите на Линукс да не се засягат - техния фаворит е много качествен но не е безплатен в смисъл че разработчиците си взимат парите по един или друг начин.


Няма на света сериозни продукти, дето разработчиците им ги разработват за Бог да прости. Това могат да бъдат само разни програмчета, дето някои хора с много свободно време правят, за да се забавляват. Главният проблем с Майкрософт е, че тази компания използва некоректни методи за разширяване на пазара си - чрез подкупи на всички нива, включитлено правителствено (например в България). Доскоро компаниите разработващи 'отворен' софтуер бяха предимно малки, тясно специализирани в определена област и без възможност да вземат ответни мерки на майкрософтското безочие. В последните години обаче в бизнеса навлязоха мастодонти като IBM и Sun и веднага взеха да създават големи проблеми за Майкрософот.
19 Юли 2006 01:28
Висококачествен софтуер с отворен код е възможен само при наличие на сериозни спонсори, каквито са Sun и IBM. А Микрософт е типичен лош монополист - дотам са я закъсали в лакомията, че първо мислят как да вържат потребителя и как да го оплетат с лицензии, после как да стане по-шарено, и едва накрая някой може да се сети за стабилност, сигурност, техническо изпипване и т.н.
За софтуерните патенти - най-голямата идиотщина, измислена от човешки същества. Има хора дето искат да имат патент и върху технологията за естествено възпроизводство на човека - да им плащаме тогава и на тях всеки път, когато я упражняваме, а?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД