:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,867,092
Активни 226
Страници 3,972
За един ден 1,302,066

Без покрив над главата

Кабриолетите на възраст около 7-10 години задължително са с електрически гюрук и могат да се намерят на много добри цени по нашите автопазари
"Пежо" 206 СС
Лятото е сезон, който предполага специална подготовка на хората във всички сфери на живота. Отпуски, море, жега… В пълна сила това важи и за автомобилите. Напоследък всеки горд притежател на автомобил поставя все повече и повече изисквания за личното си возило. Като се започне от вентилационната система, климатика, климатроника, и се стигне до това да има открит автомобил.

Географските ширини, в които живеем, и икономическото ни състояние не предполагат силно присъствие на кабриолети в българския автопарк. Но все пак, когато пътуваме в горещите летни дни за морето например, и забележим кола с падащ гюрук, хвърляме по едно завистливо око към нея. От друга страна, битува стар градски мит, може би исторически обусловен, за т.нар. "convertable" автомобили. Те сякаш носят социален статус - "само богаташите карат кабрио". Дали това обаче е истина. Колко по-скъпо излизат те от обикновените МПС-та с твърд таван? Този материал няма да говори за новите, модерни и твърде скъпи кабриолети, които най-често ни гледат от лъскавите страници на автомобилните списания, а за "втора ръка", на около 7-10 години. Какви марки кабриолети се предлагат най-често на българския пазар, колко струват и какви са техните предимства и слабости?

"Пежо" 306 кабриолет (1995-1997)

Това е наистина успешен модел особено когато става дума за изработката от италианското студио "Пининфарина". Всички модели са с електрически, мек гюрук и повечето са снабдени с кожен салон. У нас кабриолети, изработени от "Пининфарина", се намират трудно, но затова пък се продават немалък брой от тези, произведени от френския концерн. Последните са главно с един тип двигател - бензинов, 1,8-литра със 75 к.с., както и инжекцията със 101 к.с. Цените им варират според годината - от 6000 до 8000 лв. Специалните издания на 306, изработени от "Пининфарина", са по-скъпи - производство 1995 г., с 2-литров двигател, но въпреки това с новата решетка, с кожен салон, бордови компютър, елстъкла и огледала и по-високо ниво на изпълнение на цялото купе. Като цяло това е топ изпълнение. Могат да се намерят за около 11 хиляди лева. Слабостите на "Пежо" 306 кабриолет са идентични с обикновения модел - проблеми с електрониката и запалването, лесно прегряващи. Материята на мекия гюрук се поврежда, а и механизмът му може да даде проблеми.

"Пежо" 206 СС е наистина стилен кабриолет, който може на старо да се намери на добра цена. Покривът е серийно твърд и електрически. Лошата новина е, че конфигурацията на местата му 2+2 не е точно за четирима пътници. Конструкторите са оставили прекалено малко място отзад. Механизмът на гюрука също дава известни проблеми, затова при покупка гледайте дали покривът се отваря и прибира безпроблемно под металния капак. "Пежо" 206 кабриолет във всичките му модификации на двигателите - бензинови 1,6 и 2,0 литра, както и 1,6 HDI със 110 коня, могат да се намерят за около 18 000 лв. Но за доста по-ниска цена, с малко повече труд от страна на майстори може да се сдобиете с кабрио дори за 7000 лв. По-ниската цена е оправдана от по-специфични повреди по купето на автомобила или просто защото собственикът иска да се отърве от нея, след като се е блъснал някъде.



"Рено" 19 и Megane кабриолети



Конкурентната френска марка "Рено" стъпва малко по-скъпо у нас. 19-ката се продава по пазарите главно с 1,8-литров двигател, с електрически и мек гюрук. Реколтата 1995/6 варира около 7500 лв., но за разлика от "Пежо" видът им е доста по-остарял. Въпреки това са по-мощни - 136 к.с.

Megane-ите си заслужават доста повече, като се има предвид, че са по-модерни, имат до 4 въздушни възглавници, ABS, климатик, 16-клапанови и т.н. Предлага се голямо разнообразие на двигатели - 1,4-, 1,6-, 1,6i и 2-литрови. Вариантите за мощност на 1,6-литровия агрегат оригинално са 90, 110 и 150 коня. Цената за кабрио 1995 г. е около 5500 лв., а за 1998/ 2000 г. от 9000 до 13 000 лв., според нивото на оборудване.

Трябва да се има предвид, че тези кабриолети лесно задържат влага и оттук ръждясват, шумни са и дават проблем със сервото и маслото.



"Фиат" Punto и Barchetta кабриолети



"Фиат" Punto кабриолет с малко усилия може да се намери на родния пазар. Това са добри коли на изгодни цени. Всички са с електрически мек гюрук, елстъкла и огледала. Предлаганите варианти са почти на еднаква цена, независимо от годината на производство. От 1994-5 г. до 1999 г. варират от 4000 до 5000 лв., максимум 7000 лв., за най-новите. Дори колите, произведени в дизайнерското студио на Bertone, не се отличават по цена. Гамата от бензинови двигатели, с които върви, е богата - 1.2, 1.3, 1.3i, 1.4i, 1,6- литрови, като най-добър е първият с 60 к.с. Punto-то обаче има голям проблем с гюрука. Преди да се закупи колата, трябва да се уверите, че изобщо работи. Обърнете внимание и на бензиновата помпа.

Barchetta е отличен автомобил, без забележки. Това е една от най-симпатичните спортни коли дори и сред най-новите модели. По дизайна й е пипнато умело и са постигнати добри резултати. Спортистът е с предно предаване и се предлага с 16-клапанов, 1.8 бензинов двигател със 136 к.с. Ускорява до 100 км/ч. за 8.6 секунди. Гюрукът му е електрически и мек, оборудван е с елстъкла и огледала, въздушни възглавници, ABS, бордови компютър, рекаро салон. Средната му цена за модели от 1996 до 1998 г. е около 12 000 лв.



"Ауди" 80 кабриолет



Почти нищо ново не може да се каже за тази марка и този модел. Двигателят е по-мощен от обикновено - бензинов, 2.3i със 133 к.с. (с оглед на богатата гама от агрегати на този модел "Ауди" изборът е съкратен до минимум). Намират се трудно у нас и цената им е много висока за годинките, които са навъртели. За ауди кабрио 1993 г. ще трябва да се бръкнете с 8500 лв., но поне ще си имате кожен салон и ABS. Модел от 96-та пък се продава за около 9500 лв.

За качествата на "Ауди" 80 кабрио могат да се кажат само хубави неща - много здрава ламарина и техническо изпълнение. Задната седалка за общия размер обаче е малка за трима души и е възможно от време на време мекият таван да прихлопва.



БМВ 3 серия кабрио



При тази марка коли не може да има забележки. Може да си намерите запазен екземпляр 316, 318, бензинов, с електрически мек таван, производство 1995/6 година за около 11 000 лв., но ще изпитате затруднения в търсенето.



"Сааб" 900 кабриолет



Шведското качество не може да се оспори. Ламарината е "желязна", но все пак возилото е по скандинавски сурово. Също така саабовете имат проблем с ускорението. Добре изглеждащи коли, които нямат нужда от ремонт с години. Моделите, произведени 1995/6 г. с 2-литров бензинов мотор и 125 к.с., вървят между 9 и 15 хиляди лв. Те обаче имат всички екстри - ABS, въздушни възглавници, елстъкла и огледала, бордови компютър, кожен салон и разбира се, електрически мек таван.

Тези характеристики реално се отнасят за марките и модели кабриолети като цяло. Обхваната е общата рамка. Все пак не забравяйте, че пазарът е български и под боята на всеки от тях може да се крият груби изправяния на ламарина, кит, ръжда и проблеми по техническата част.



------------Класация според секундите, за които се спуска и отваря гюрукът -------

№ Марка Време в секунди

1. "Астон Мартин" Volante - 34 сек.

2. "Ягуар" XK - 36 сек.

3. "Мерцедес" CLK - 39 сек.

4. "Порше" 911 Carrera Cabriolet - 39.5 сек.

5. БМВ 6 серия - 40 сек.

6. "Ауди" A4 - 42 сек.

7. БМВ 3 серия - 50 сек.

8. "Лексъс" SC430 - 51 сек.

9. "Волво" C70 - 58 сек.

10. "Бентли" Azure - 60 сек.
 "Фиат" Barchetta 2003 година
 БМВ 318 cabrio
2
13190
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
12 Юни 2006 10:15
Личи си, че статията е писана от лаик, аз такива глупости не бях чел отдавна...
12 Юни 2006 15:30
Точно ако отиваш за морето (демек на дълъг път ) последното нещо за което би трябвало да завидиш е, че не си в канвъртабъл. Се си мисля, че вместо да ти бучи в ушите и да те пече директно слънцето, е 100 пъти по-добре да си се возиш на затворени прозорци и пуснат климатик.
А като се има предвид повсеместната прах и изключително мръсния въздух по всички български градове, карането на кабриолети може да бъде само мечта на тъпи мутри, прости мутреси или наведени авторки на смешни статии.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД