:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,014
Активни 421
Страници 19,944
За един ден 1,302,066
Правна кантора

Всеки е длъжен да заяви писмено постоянен и настоящ адрес

Българите в чужбина могат да сменят адресна регистрация и чрез консулствата
Според Закона за гражданската регистрация всяко лице, подлежащо на гражданска регистрация, е задължено да заяви писмено своя постоянен и настоящ адрес. В случай че става въпрос за дете, постоянният и настоящият му адрес съвпадат с тези на родителите. Ако съпрузите имат различни постоянни адреси, за детето се избира един от тях. Когато обаче имат различни настоящи адреси, настоящ адрес за детето е този на майката.

Адресната регистрация се отразява в регистрите на населението и



в Национална база данни "Население"



Това се извършва от общините и кметствата при подаване на заявление.

Постоянен адрес е адресът в населеното място, което всеки избира да бъде вписано в регистрите на населението. Това място винаги е на територията на Република България. Постоянният адрес е само един. Българските граждани се вписват в регистъра на населението на едно населено място. В случай че някой живее предимно в чужбина, не е вписан в регистрите на населението и не може да посочи постоянен адрес в Република България, той ще бъде вписан служебно в регистрите на населението на район "Средец" на София.

Собственикът или ползвателят на жилище може да възрази пред кмета на общината срещу ползването на адреса му от трети лица.

Настоящ адрес е адресът на пребиваване. Правилото за постоянния адрес важи и тук - всеки може да има само един настоящ адрес. Ако мястото на пребиваване е в чужбина, то се отразява в автоматизираните информационни фондове само с името на държавата.

Адресната регистрация се извършва от длъжностното лице от служба ЕСГРАОН към общината или кметството.



За да се узакони постоянният адрес,



се подава заявление по образец до органите на общинската администрация (кмета) или до органите по чл. 1, ал. 2 от Закона за българските документи за самоличност - Министерството на вътрешните работи, Министерството на външните работи, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на отбраната и Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет. Настоящият адрес се заявява чрез подаване на адресна карта до общинската администрация.

Заявяването се извършва лично, а по изключение - чрез упълномощено лице, което следва да представи нотариално заверено пълномощно. За малолетни и непълнолетни и за поставени под запрещение лица заявяването се извършва от законните им представители.

Българските граждани, които живеят предимно в чужбина, могат да заявят постоянния и настоящия си адрес и чрез заявление за издаване на български документ за самоличност, подадено чрез дипломатическите или консулските представителства на Република България.

Ако се прави промяна в постоянния адрес, трябва да се подаде заявление в общината или кметството му. В срок от 30 дни промяната в настоящия адрес трябва да бъде заявена. Адресната карта за промяна на настоящ адрес се подава в общината или кметството по пребиваване, като в 5-дневен срок се изпраща за актуализация на Национална база данни "Население".

Лицата, предоставили подслон в хотел, мотел, почивен дом или друго място за подслон, са длъжни да регистрират в специални книги отседналите, като при поискване предоставят данните от тях на органите на местната власт или на МВР.

Размерът на таксата за услугата се определя с наредба на общинския съвет за всяка община в зависимост от разходите за осъществяване на процедурата. За София за адресна регистрация или за издаване на удостоверение за постоянен или настоящ адрес се събира такса в размер на 0.80 лв.



---

Подробна информация, можете да намерите в Деловия портал ECON.BG на адрес: http://www.econ.bg.
3
3307
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Юни 2005 09:45
Наскоро влезнахме в ново жилище и останахме изумени от бюрокрацията за смяна на личната карта. По тази причина се водим още на предишния си адрес, където живеят съвсем други хора. Тия от МВР ни искат бележка от съвета, тия от съвета ни искат бележка от попа...Просто като че ли и едните и другите работят за отделни държави и не могат с едно вдигане на телефони или с размяна на масиви да проверят служебно ситуацията.И за всичко разбира се трябва да плащам - от заявлението до личната карта.Де факто НА МЕН НЕ МИ ПУКА какъв адрес пише на личната ми карта и това не могат да го разберат в милицията и съвета. Даже ми е по-добре, че не могат да ме издирят, така както на адреса, на който живея сега от полицията търсят някакъв, който се регистрирал, че живее в моя апартамент. Боже пази България.
08 Юни 2005 10:13
Аз пък си мисля, че обикновенните граждани, които нямат влезли в сила условни присъди, не им е задължение да ходят да се вписват в полицейските тетрадки.
08 Юни 2005 15:39
ак съ пишъ с ъдрез в Хилтъно шъ ли могъ спа там?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД