Уволненият от правителството шеф на "Държавния резерв" ген. Димитър Димитров съзря политически претекст в отстраняването си. "Ако Емел Етем олицетворява ДПС, значи уволнението ми е политическо", бе лаконичният му коментар. Преди ден кабинетът го освободи по предложение на Етем. Според Димитров истинската причина за това решение са делата, които е завел срещу отговорните за източването на резерва.
От пресцентъра на министерството на бедствията реагираха, че Димитров е сключил договори, неколкократно надвишаващи бюджетните приходи на агенцията. Подробности бяха отказани с обяснението, че тече проверка в прокуратурата.
Нарушенията били констатирани в доклад на Главния инспекторат на МС. Още на 25 май бил подаден сигнал до прокуратурата, по който тече проверка. Димитров обаче обяви, че никакви инспектори не са го ревизирали. Шефът на Главния инспекторат беше назначен на 7 юни от премиера, а съставът му тепърва се попълва.
Около резерва имаше непрестанни скандали, свързани с фирми, близки до ДПС, преди назначаването на Димитров. През 2004 г. бе създадена специална комисия в парламента, която установи редица нарушения и даде резултатите от разследването си на прокуратурата. Тогавашният и. д. шеф Йовчо Йовчев бе разследван за престъпления по служба и безстопанственост в особено големи размери. Прокуратурата го обвини за щети за над 46 млн. лв. и поиска 10 г. затвор.
По-късно Димитров заведе 733 дела за източването на над 200 млн. лв. - за храни, зърно, горива, брикети, индустриални запаси, резервни части. Нарушенията са за периода 2000-2004 г. Според Димитров именно делата са причина за освобождаването му. Той обясни, че в началото Етем се е опитвала да го посъветва кой е правилният договор за доставките за резерва - не лично, а с подставени лица. Те обаче не минавали, защото комисията, която провеждала конкурсите в агенцията, не ги допускала.
Димитров не е наясно за какви точно договори го обвиняват, но предполага, че става дума за два контракта от края на м.г. за попълване на резерва с горива - единият за 45 000 т дизелово гориво, а другият за 19 740 т бензин. Те са сключени в средата на декември при заложени в бюджета 504 млн. лв. "На 29 декември обаче някой бе орязал 42 млн. лв. от парите на агенцията", обяви Димитров. Според него обаче това не е нарушение, тъй като резервът задължително трябва да бъде попълнен.
От 3 месеца в агенцията тече проверка на Сметната палата, а от началото на юни - и на Националната агенция за приходите. До 10 юли вероятно ще излезе одитният доклад.
|
|