Социалното министерство ще направи нов опит да замрази съотношението на осигурителните вноски между работодателя и работника до 2009 г.
"Ако осигурителната вноска догодина бъде намалена с още 2-3 пункта, то категорично ще настояваме съотношението на вноските да се запази", съобщи пред "Сега" зам. социалният министър Горан Банков. В момента осигурителната вноска се дели 65:35 между работодател и работник.
"Редно е догодина да се направят отстъпки и за работещите, защото през 2006 г. намаляването на вноските с 6% и промяната на съотношението от 70:30 на 65:35 облекчи само бизнеса", аргументира се Банков. Осигурителната тежест за работодателя реално спадна с 20.5% , а за работника - с 0.2%.
Според заместника на Емилия Масларова запазването на съотношението до 2009 г. е необходимо, защото с влизането ни в ЕС не се знае какво ще стане с безработицата и заетостта, особено в частния сектор.
Според първоначалния график работодател и служител трябваше да плащат поравно още през 2007 г. Последваха обаче поредица промени в кодекса за социално осигуряване и изравняването беше отложено. Миналата година по настояване на социалния министър парламентът гласува разпределението да остане 65:35 до края на 2009 г. Това предизвика гнева на бизнеса, който заплаши, че ще спре да увеличава заплатите. Социалният министър отстъпи пред натиска, но с уговорката, че в края на 2006 г. пак ще се търси приемливо решение по казуса.
Сега социални експерти предлагат изобщо да не се стига до изравняване. "От 25 държави в ЕС само в 2-3 дяловете са равни. Сред тях са Германия и Полша. По-добре е да следваме традиционния модел на останалите държави", смята Банков.
Осигуровките вероятно ще станат нов повод за спор между социалното министерство и финансите. В 3-годишната бюджетна прогноза за 2007-2009 г., одобрена от кабинета миналата седмица, е предвидено догодина вноската да се дели 60:40 и делът на работника да се изравни с този на работодателя през 2009 г.
Замразяването на вноските е стара идея на синдикатите. Те дори настояват сегашното съотношение въобще да не се променя. Според зам.-шефа на КНСБ Пламен Димитров дяловете трябва да останат на сегашното ниво поне докато доходите не изпреварят производителността и заетостта не започне да расте. Бизнесът е категорично против. Преди дни председателят на БСК Божидар Данев заяви, че графикът никога не е предвиждал допълнителни условия към бизнеса. Според него заради намалената осигурителна тежест т.г. заетостта е скочила 1.8 пъти, а приходите в НОИ са нараснали с 11%.
"...защото с влизането ни в ЕС не се знае какво ще стане с безработицата и заетостта, особено в частния сектор."
Че кой ако не правителството трябва да знае какво ще стане ако влезем в ЕС?
За какво си получавате заплатите?