Четвъртото издание на Лятно театрално училище за деца в риск като че ли изобрети нови форми на живо изкуство: театър, игри и музика, създадени от самите деца.
Може ли изкуството да е инструмент за социална промяна? Това се питаха в тазгодишното послание на традиционното Лятно театрално училище, провеждано на всеки 2 години в самото сърце на Родопите. В продължение на вече две седмици и половина група млади творци: актьори, сценографи, режисьори, психолози и художници обучават ентусиазираните тийнейджъри и малчугани как чрез изкуство да се изразят.
Тазгодишното Училище по изкуствата е представено с пет творчески ателиета: Театрални, Танцови, Музикални и Шарени игри, както и Тренинг по български бойни изкуства, ръководени от 20 артисти. В тях са включени 65 деца на възраст между 6 и 15 години от три дома за деца в региона, както и още над 100 деца от други родопски домове и училища. Такива са например хлапетата от смолянската Детска театрална трупа "Ирис", учениците от панагюрското ОУ "Марин Дринов", девинското ОУ "Христо Ботев", малчуганите от местния Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи в с. Орехово и др.
Небезизвестната приказна книга на Джани Родари "Граматика на фантазията" стои в основата на новите творчески провокации. И тази година са предвидени карнавали, хора, много други забавления и игри за присъстващите - малки и големи деца. Целта е финалът на Лятното театрално училище да се превърне в уникален летен празник. Особеното е, че гостите на този своеобразен приказен фест отново са поканени да участват не само като публика, но и като изпълнители в кратките представления, вдъхновени и разиграни от развълнуваните деца "в риск". Разбира се, единственият риск е и публиката да се почувства отново на възрастта на малките творци.
|
|