След влизането на България в ЕС опаковките на всички лекарства, които се продават у нас, ще се променят. Името на медикамента задължително ще се изписва на български, предвижда новият закон за лекарствата, приет от кабинета. В момента изискването е само листовката с указанията за употреба да е на български. Сега имената на повечето вносни препарати са на латиница.
Занапред името на лекарството ще трябва да се изписва и на Брайлова азбука. На опаковката ще се слага и маркировка за разделно събиране и рециклиране. Медикаментите, съдържащи наркотични вещества, ще имат и още една маркировка. Две червени ленти ще бележат препарати с вещества като морфин, лидол, кодеин, а две сини ленти ще опасват опаковките на успокоителни като диазепам.
Увеличават се и глобите за производство и търговия с лекарства в нарушение на закона. За производство и търговия с неразрешени за употреба лекарства глобата е от 10 000 до 50 000 лв. Сега санкцията е от 1000 лв. до 8000 лв. При повторно нарушение се отнема лицензът на фирмата. За продажба на лекарства, чиито опаковки не отговарят на изискванията, глобата е от 500 до 1500 лв. В момента максималната санкция е 600 лв. До 20 000 лв. трябва да плати този, който продава препарати с изтекъл срок на годност. От 10 000 до 50 000 лв. е глобата за продажба и разпространение на медикаменти извън дадения от агенцията по лекарствата лиценз. В този случай се затваря и обектът.
У нас вече ще могат да работят и търговци на лекарства, регистрирани в държава от ЕС. Дистрибуторите, които имат складове у нас, обаче ще трябва да получат разрешение за работа от агенцията по лекарствата. В момента в България право на търговия с лекарства имат само местни фирми.
Новият закон позволява и паралелен внос на лекарства от ЕС, които нямат разрешение за употреба у нас. За целта препаратите трябва да са с еднакви лечебни свойства, имена и външен вид, нужно е и разрешение от агенцията по лекарствата. На пазара у нас обаче опаковката и листовката трябва да са на български език.
Всеки производител или търговец на лекарства ще трябва да назначи специално квалифицирано лице, което да издава сертификат на всяка партида медикаменти, която се пуска на пазара, и да се подписва, че те отговарят на условията за качество. Квалифицираното лице трябва да е лекар, фармацевт, химик или биотехнолог. Ако специалистът не е издал сертификат, глобата е от 2500 до 5000 лв.
ПРОМЕНИ
Всеки ще може да отваря аптека, а не както досега - само магистър-фармацевт, предвижда още законът. Остава обаче забраната аптеки да имат търговци и производители на лекарства. Само фармацевти ще могат да работят в аптеките. МЗ, здравната каса и болниците вече ще могат да купуват лекарства от единен списък и на цени, не по-високи от посочените в листата.
И колко ще струват тези нови опаковки?... Хората масово купуват блистери и въобще не се интересуват от опаковката...
Опаковките само увеличават цената и правят лекарствата все по-недостъпни...