:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,213
Активни 690
Страници 22,778
За един ден 1,302,066

Гимназистите ще покриват вече 3 учебни години в 2

Депутатите са смутени от част от идеите на Даниел Вълчев за тотална реформа в средното образование
Даниел Вълчев
Курс към генерална промяна в гимназиалното обучение обяви Министерството на образованието и науката (МОН). Ако идеите на ведомството бъдат приети от парламента, материалът по редица учебни предмети трябва да бъде вместен в 2, а не както досега - в 3 учебни години. Ще се пишат и нови учебници.



Ведомството на Даниел Вълчев за пръв път представи детайли за реформата в средното образование.

Заради планираното въвеждане на година за интензивно изучаване на чужд език във всички училища от учебната програма в 8-и клас ще отпаднат изцяло предметите география, история, биология, физика и химия. Тези часове ще бъдат прехвърлени в 9-и и 10-и клас, т.е. материал от 3 години ще бъде побран в 2.

Заради изискването децата да учат задължително до 10-и клас промени ще има и в програмите за 11-и клас. От тях ще отпаднат предметите философия, математика и история, които също се местят в 9-и и 10-и клас. Целта е всички ученици да са покрили един и същ учебен минимум до 10-и клас, независимо дали ще решат да прекъснат или продължат образованието си. 11-и и 12-и клас остават за засилена профилирана или професионална подготовка, задължителни за всички училища ще са само часовете по литература, чужди езици, физкултура и свят и личност.

За да реализира тези промени, без да съкращава хорариум, МОН трябва да осигури 452 извънредни часа в 9-и и 10-и клас. За целта ще се използва предвиденият и в момента хорариум за ЗИП. Общият резерв от ЗИП-а в 9-и и 10-и клас в момента е 612 часа.

"ЗИП-ът няма да спре да съществува, но часовете за него ще са много по-малко - от 2 до максимум 4-5 седмично", обясни зам.-министър Кирчо Атанасов. Допълнително учебният материал по предметите, при които се налага компресиране, ще се изчисти от ненужна фактология. "Постоянно има оплаквания, че материалът е претрупан", обясни Атанасов.

Сериозни промени ще има и в техникумите. Обучението до 10-и клас в тях ще бъде напълно уеднаквено, без значение в какви професии е специализирано училището. До 10-и клас учениците в тези училища ще покриват една и съща обща техническа подготовка, а конкретна професия ще се получава в 11-и и 12-и клас.

Целта е след 10-и клас учениците да могат да направят реален избор на училище. Така ученик от дадена езикова гимназия например ще може да се прехвърли в техникум, като положи само един приравнителен изпит по обща техническа подготовка. Учениците от даден техникум ще се местят в друг без изпит. Местене без приравнителни изпити ще има и в обратната посока - от техникум към езикова гимназия например. Според МОН това е възможно, защото до 10-и клас разликата между училищата ще е само от 2 до 5 часа седмично. "Подобно движение обаче ще има само при наличие на свободни места и надали ще е масово", счита просветният министър Даниел Вълчев.

Първият випуск, за който трябва да влязат промените, са бъдещите петокласници. Те ще са първите, които ще завършват основно образование в 7 клас и ще учат задължително до 10-и. В рамките на 4 години те ще държат 3 задължителни изпита - след 7-и клас, след 8-и клас - само по чужд език, и след 10-и.

Просветният министър не е представял тези детайли пред парламентарната комисия по образование и затова вчера депутатите бяха предпазливи в коментарите си. Според Валентина Богданова от Коалиция за България идеята всички техникуми до 10-и клас на практика да не се различават е смущаваща. "Така остава много малко време за придобиване на конкретната професия - само 11-и и 12-и клас", коментира тя. Според нея стремежът учениците да имат възможност да се прехвърлят в коренно различни по вид училища не трябва да се абсолютизира и може да доведе до общ спад на качеството на обучение.

Според депутата от НДСВ Татяна Калканова подобни промени трябва да вървят ръка за ръка с анализ за съдържанието на учебния материал и ясна визия каква част от него следва да е задължителна.
64
5794
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
64
 Видими 
16 Юли 2006 22:07
Хайде пак комсомолски плам и петилетниятт план за 2 години. Абе, няма ли най-после да започнат да правят реформи, тръгвайки от необходимото съдържание на знанието, а не от механични количествени критерии?!! Как може фундаментални науки да се набутат в малко часове в 9-ти и 10-ти клас. Как е възможно психология, логика, етика, право и философия - в рамките на 2 учебни години. Може ли науки, които формират способностите за мислене да се подменят от чуждоезиково образование. И какво като децата ни научат хиляди чужди думи?!! Ще мислят адекватно, цялостно и ефективно ли?!! Ще могат да контролират живота си?!! Кой живот - тоя на келнер с чужди езици?!!Възмутена съм. Пак от главата за краката. Както е започнал министърът, не само от бг вузове, и от средното ни училище ще започнат да бягат децата.
16 Юли 2006 22:11
Отварям темата: Предлаганото е добре забравено старо - т.н. Общообразователно училище на ГДР. Само маркирам - от тази им система нищо не се получи. За жалост ние ще я "изпиратстваме" 16 год. след изчезването на ГДР. Дано ни се размине!!!!

16 Юли 2006 22:21
Не се 'налудуваха" тези образователи
16 Юли 2006 22:29
Точното название е: allgemeinbildende Oberschule - нашето министерство през 80-те години се помъчи и успешно реализира сегашните "водоразпределители" на просветни идеи. Те предлагат това, на което са научени. Де да знаят, че има и други възможности. С една дума - слепци водят окати! Тежко ни на знаещите! /и на можещите/!

16 Юли 2006 22:33
Калина Малина - абсолютно права си! Проблемът е, че напоследък философските дисциплини и българският език се смятат за излишни. Никой не си дава сметка, че именно философските дисциплини учат децата наистина да мислят, а не просто да наизустяват нещата; че се учат как да общуват, как да решават конфликти и т.н. (добре би било някои от форумците да поразгърнат учебниците по психология - както в раздела за изграждане на самооценка, така и на уроците за решаване на конфликти - има какво да научат). И още нещо - твърде много хора забравят, че колкото и да плюят училището, то оказва огромна роля върху децата. Нещо повече - често учителите са единствен съветник и опора за детските и тинейджърските проблеми. Ако механично се увеличат едни часове за сметка на други, ако просто се "свали" учебен материал (вижте новите учебници за 5 клас - отврат!) - къде остава възпитателната роля на училището?! И моля - без реплики от сорта, че в училище трябва да се учи, а не да се възпитава, както твърдят някои. Това просто не е възможно - просто ние, възрастните, волно или не - възпитаваме във всеки един момент подрастващите... А да не говорим и за това, че прекалено големият обем информация, която трябва да възприемат и преработят децата, увеличеният брой часове(което неминуемо ще настъпи) , да не говорим за ужасния псевдонаучен стил, на който са написани повечето учебници - съвсем ще отблъсне децата от училище. Пък кой знае - може би това е целта?!
16 Юли 2006 22:33
Тази дописка не я ли четох вече няколко пъти в други вестници?

Редактирано от - slave на 16/07/2006 г/ 23:29:30

16 Юли 2006 22:37
Гимназистите ще се покриват вече 3 учебни години
16 Юли 2006 22:59
Нека си помрънкат уманитарите под тази статия - това им остана. Нека и да си помечтаят, че техните дисциплини учели децата да мислят - че не ги учат на нищо друго, е очевидно, само за мисленето може да поспорят.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
16 Юли 2006 23:01
За кой ли път по "нов" път...
И този министър реши да остави "трайна" диря в образованието ни...
Вместо да работи за повишаване на заплатите и квалификацията на учителите, отново се разбъркват програмите и се създава хаос в образованието...
Подобни планове са неприложими в професионалните гимназии...
/ Редакцията, от години няма техникуми.../
16 Юли 2006 23:05
Manrico,
Явно за вас хуманитарните науки са като розови слонове...
16 Юли 2006 23:10
Manrico,
Явно за вас хуманитарните науки са като розови слонове...


Горе-долу.....Виждал съм много розови неща, виждал съм и слонове, но розови слонове - не. Но пък някои настояват че ги има - и няма как да ги убедиш, че са само във въображението им.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
16 Юли 2006 23:30
Manrico, в съкратените науки става дума и за математика. Що се отнася до "уманитарите", не е лошо да се вгледаш в значението на тая думичка. Като гледам, обичаш да се изказваш по хуманитарни проблеми. Предполагам си се родил знаещ по тематиката. Или прочетеното във вестниците смяташ за достатъчно.
BTW, времето на тесните специалисти си отива.

Редактирано от - Calina Malina на 16/07/2006 г/ 23:36:13

16 Юли 2006 23:37
Това е едно от малкото добри решения. Обемът на знанията в средното образование, които са предвидени е относително малък, в сравнение с повечето страни. Прави впечатление, че много важни , фундаментални бих казал въпроси в областта на точните науки не намират място в учебните планове. Така например гимназистите в Гърция усвояват многократно повече познания в областта на биологията, физиката и математиката, в сравнения с нашите ученици. Важно е не да се намаля броят на часовете, а да се увеличава обемът на знанията, при постоянен брой часове.
16 Юли 2006 23:39
Съвсем пет за четири я подкарахме. По идейния проект на 7/8.Ще видите вие, ТОЙ, ДОМЕСТОСТОС е казал:"Милиони микроби ще умрат!"Оцелелите ще се реализират като "6ива4ки"
16 Юли 2006 23:56
Дописките в останалите вестници са мизерни и объркани, сякаш става дума за различни събития. Работата е там, драги учители, че продуктите на това образование и особено на фамозната "мисловна" дисциплина БЕЛ, са хората които пишат вестниците. Ха сега, опитайте да разберете, какво всъщност е станало.
17 Юли 2006 00:26
Или прочетеното във вестниците смяташ за достатъчно.

Сакън, как можа да си го помислиш! Не е достатъчно, прекалено ми е - но е обяснимо, имайки предвид, че вестниците ги списват предимно уманитари.
А ако трябва да съм малко по-сериозен (напълно сериозен в този форум няма как да е човек), така и не знам точна дефиниция на "хуманитарна наука". Ама както казват в едни криминалета "you know it when you see it". Та като видя някой да словоблудства и при това сам да си измисля темата за словоблудство, значи си е баш уманитар. Нямам нищо против тях, стига да не ми се натрапват и да не ми бъркат в джоба насила - включително и като искат да обучават детето ми и да получават пари от данъците ми.
И само за пример - харесвам широкопрофилното образование, стига да не е измислена и натрапена "широчина". Нека да учат децата в училище елементи от икономика, политология, управление и т.н. например - вместо измислените училищни "етика", "логика" и "философия".
_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?

Редактирано от - Manrico на 17/07/2006 г/ 00:39:07

17 Юли 2006 01:57
О, времена!О, нрави!
И какво СЕГА??Както всеки министър и Вълчев се смята за Алфата и Омегата в образованието... Като дойде след това някой друг ще почне и той с експериментите.
Побъркаха децата.Нещастници...
17 Юли 2006 02:34
sowa7, какво възпитание, какви пет лева? Децата отдавна изграждат своите навици на улицата, не в училище. Престанете с това съветско мислене, че учителите, видите ли, били най-големите възпитатели. В България има много от тях, които хабер си нямат от педагогика!!!
17 Юли 2006 04:32
Видях бисер от сорта филосовските дисциплини и Български език и литература стимулирали мисленето. Нищо подобно горски. Объркали са те. Засега ми е познато че дисциплините като Математика, Логика, Физика и особено компютърните дисциплини - програмиране, могат да развият творческо мислене. Правене на логически изводи, въз основа на доказани факти и предвиждане на резултат ми е познато само от математиката.....
История, философия, литература и други "сериозни" предмети не включват елемента "мисъл"....... Сори.........
17 Юли 2006 05:31
Нещо не се полу4и:
"в р е м е т о н а т е с н и т е с п е ц и а л и с т и с и о т и в а ."
И о т к ъ д е с т и г н а д о т о з и г е н и а л е н и з в о д ? Н и щ о п о д о б н о н я м а . С п е ц и а л и с т и т е н е м о г а т д а б ъ д а т ш и р о к и , а к о и с к а т д а б ъ д а т с п е ц и а л и с т и . С а м а т а д у м а "ш и р о к с п е ц и а л и с т" е л и ш е н а о т с м и с ъ л . Н я к а к ъ в в с е з н а й к о .
С п е ц и а л и с т и т е м о г а т д а и м а н я к а к в а ш и р о т а н а з н а н и я т а с а м о в с в о я т а о б л а с т . О т д р у г и т е о б л а с т и н а ж и в о т а т р я б в а д а и м а т с а м о н а 4а л н и п о з н а н и я . К а к т о к а з в а ш е е д и н м о й у 4и т е л , л е к а м у п р ъ с т :"Т р я б в а д а з н а е ш в с и 4к о з а н е щ о , и п о м а л к о о т в с и 4к о".
А п ъ к з а п р е д м е т и т е "л о г и к а" и "п с и х о л о г и я" - п о м о е в р е м е е д и н с т в е н о т о и м х у б а в о н е щ о б е ш е , 4е б я х а б е з о ц е н к а - с а м о с "д а" и "н е". П ъ л е н б о к л у к ! Н е в я р в я м и с е г а д а е н е щ о р а з л и 4н о . Л о г и к а с е и з у 4а в а и с е в ъ з п и т а в а с а м о в т о 4н и т е д и с и п л и н и : м е т eм а т и к а , ф и з и к а , х и м и я , и н ж е н е р н и н а у к и и т .н . А к о т я х г и н а м а л и т е , ж а л н а в и м а й к а .
А д и с ц и п л и н а т а "Ф и л о с о ф и я" е а б с о л Ю т н о и з л и ш н а . У 4е н и ц и т е с а м н о г о м л а д и , з а д а и з у 4а в а т т а к а в а д и с ц и п л и н а . К а т о с т а н а т н а 30 г о д и н и и н а г о р е , к а т о и м а т ж и з н е н о п и т - т о г а в а м о ж е .
17 Юли 2006 05:33
И з в и н я в а м с е , н о н е с е п о л у 4а в а .
17 Юли 2006 05:36
Н е с е п о л у 4а в а . М о ж е д а е н е щ о о т к о д и р а н е т о .
17 Юли 2006 07:26














17 Юли 2006 07:40
Абе само на мен ли ми се струва или вече няма техникуми, а специализирани гимназии?
17 Юли 2006 07:49
Че "етика", "логика" и "философия" са все още измислени си личи отвсякъде – даже и откъм форума. Това, че “точните” са се появили като техни частични резултати, за по-лесно най-добре е да се игнорира.
Да живее “2 и 2 равно на 4” – лесно, просто и няма нужда от умствени напъвания. Особено пък като се види, че и “2 по 2 е равно на 4”...
Колкото до информацията за “генерална промяна в гимназиалното обучение”, въздържам се от мнение. По вестникарска публикация не е сериозно да се обсъжда сериозно подобен изключително важен въпрос като образованието. Още повече, че тя започва с “Курс към...”, а не с “Проект за...”.
17 Юли 2006 08:33
Мненията във форума идеално покриват представите на МОН за това как да протече тази реформа - разделяй и владей. Изхвърлят се едни предмети за сметка на други и се противопоставят преподавателите им, напр. хуманитари на техничари. Факт е, че има сума ти измислени дисциплини - етика, свят и личност, които са създадени само за да попълнят хорариума в допълнително добавения 12 клас. Факт е, че без изучаването на чужд език и компютри почти никой няма шанс за реализация. Също така е факт, че в нашето средно образование "реформите" са постоянни от 30 години и все неуспешни.
И Калина Малина - няма вече Ломоносовци, науката толкова се разви, има толкова много клонове, че почти всички специалисти са много тясно специализирали. Това не важи за философията, разбира се.
17 Юли 2006 08:35
Няма лби най-после да бъде спасено образованието ни от недомислени реформи и пишман-реформатори като Вълчев?
17 Юли 2006 08:39
Demetar, по въпроса за валентността на иридия - ако не я помниш, знаеш ли поне що за стока е иридия - пуши ли се, здрава трева ли е или е некъв екзотичен коктейл? Поне това остава в главата от старите модели и си мисля, че никак не е зле да имаш нещо подобно в главата си.
17 Юли 2006 08:49
"Факт е, че без изучаването на чужд език и компютри почти никой няма шанс за реализация..."

Браво на нашите държавници. За 16 години успяха да наложат един неоспорим факт: хуманитарните специалисти нямат никакъв шанс за реализация в България - ГОРДЕЙ СЕ НАЦИЙО ТЕХНИЧЕСКА!!! Прав сте Стругацки, за съжаление. Като видиш самодоволната физиономия на Божидар Димитров или пък тиктакането на Киряк Стефчо Цаневу (Данаиловъ, има и други), и ти светва лампата колко светли са светилата на родната култура, хуманистика etc.
17 Юли 2006 08:52
Не се косете, докато това почне да се въвежда, например ако утре се приемат от парламента предлаганите реформи, ще са минали 2-3 години, правителството ще е друго и ще почне да мисли други глупости!! Проблемът не е в министъра, а в това че всеки "разбира" от образование, както и от футбол в България, и щом види малко власт, почва да действува!!! Поне последните 50 години беше все така, от след априлския пленум!!!
17 Юли 2006 08:52
Ако на човек, който в професионалната си област няма нищо общо с химията, са му останали в главата понятието за валентност и името на иридия, според скромното ми мнение училищното образование си е свършило горе-долу работата. Пък дори с едно търсене в гугъл (което би трябвало задължително да влиза в елементарното образование), се намира, че проявявал предимно 3 и 4 и понякога 6 валентност.
--------
Не че ще ме спаси от онзи гибелен гняв на уманитарите, но да отбележа - мисля че е ясно, че слагайки "логика" в кавички и в този контекст, имам предвид философската "логика". А иначе да се учи човек да мисли логически и да изучава основите на формалната логика, която е част от математиката, си е задължително според скромното ми мнение.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
17 Юли 2006 08:58
1/4 йехудито Вълчев прокарва поредната Соросова сеч в образованието ни. Управляват ни йихудита и чалмалии, изпълняват чужда воля, антибългарска.
17 Юли 2006 09:27
Очевидно някои форумци си мислят, че навремето в училище са ги научили да мислят. За съжаление обаче това не личи от постингите им.
Със здраве...
17 Юли 2006 09:44
Мдааам. Сигурно в снощните си постинги не съм много ясна. Въобще не ми е проблем на мене реформата и съм ЗА реформа в средното образование. И всичките ми мнения са били винаги в тая посока. Става дума за друго. Започва се изхвърляне, съкращаване и преместване на учебно съдържание, без ясно да се заявят какви са критериите за съвременна образована личност, какво трябва да знае и умее излизащият от тази образоват. степен. Логиката тук е - трябва да се съкрати бюджета за образованието, следователно ще се намалят часовете и давай да съкращаваме програми. А критерият би трябвало да бъде съдържанието на матуритетния изпит, защото той именно стои на изхода от средното образование и входа на висшето. При това - в унисон с европейските критерии за такъв изпит. Съгласие, както и ориентир, какво ще представлява този изпит МОН няма, а значи отсъства целта. Или тя си е старата - изпити по БЕЛ за 20 специалности във вуз, история, география ... - също.
Manrico, в училище се учи формална логика - при това в рамките на максимум на 20-тина часа. Днес има много логики, но философска няма и не е имало.
17 Юли 2006 09:49
Коста, примерът ти с Гърция е добър. Мисля, че подобна е структурата на общобразователните училища и в сегашна Германия. Хубаво е да се видят и добрите , и лошите стани на различните системи. В момента в 12-ти клас децата (малко условно казано) с нищо съществено не се занимават и си губят времето.
Тъй като това е времето, когато се готвят за университет, редно е в програмите да влезе част от материала на университетските програми.
17 Юли 2006 10:18
Грошков, мисъл, замисъл, умисъл...все различни понятия с един корен. Кой как мисли си е негова работа, личи си по живота, който води, а оценки за това не са необходими. В случая е по - важно, че се замисля и заема позиция.. Едно тъпо мнение е по - добро от липсата на такова. По - добре тъпа мисъл да ти хрумне, отколкото тъпо действие да извършиш. Не съм убеден, че в министерството са наясно какво искат да направят и как ще го постигнат, поне от публикацията не личи подобно нещо. Бъди здрав.
17 Юли 2006 10:18
Ако ще се прави реформа в образованието(а тя е наистина необходима)е наложително да се започне от реформа в образованието на учителите.От преподавателите зависи в голяма степен отношението към науката, която преподават изобщо към целия учебен процес.
17 Юли 2006 10:23
Дееба мама му шиле малоумно!
До 90-та година имахме едно от най-добрите образования в целия свят, и оттогава всеки кретен, който можеше седна да прави реформи.
Предполагам вече сме много ПОД средата с тенденция да идем на дъното!
17 Юли 2006 10:26
И още нещо. Увеличава се чуждоезиковото образование и компютърните технологии. Добре. Но до къде?!! Езикът и комп. технологии са средство, не могат да бъдат цел. Що се отнася до психологиите, етиките, философиите и т.н. , вие всички се възмущавате защо има детска престъпност, защо децата ни станаха наркомани, защо нямат цел в живота си и не знаят как могат да я постигнат. Е, не се чудете, а се вгледайте в себе си и моделите на поведение, които утвърждавате - аз си знам нещичко, то ми е достатъчно да си изкарвам парите. А семейството дава обич, внимание, разбиране. Знание за човека и света трябва да даде образованието и то точно това образование. Абе, как древните го разбрали, а съвременните не щат и да го чуят.
17 Юли 2006 10:37
Прочетох някъде по-горе, че философията била псевдонаука. Не е така драги!
Философията е първоосновата на всички науки и във всяка наука се съдържа философия! Псевдонауки е Етиката. Математиката, физиката и дори информатиката са изградени на базата на философията.Ще дам примери- във физиката има множество философски въпроси и при приемането на дадена хипотеза се вземат много сериозно философски съображения . Така например въпросът за ограничеността на пространство-времето е чисто философски. В математиката почти всичко е философия, като се започне от постулатите на Евклид и се стигне до смисълът от моделирането на природните ялвления и процеси. Най-сетне философията е основополагаща и за информатиката и макар че не съм специалист ще вметна, че въпросът за създаването на изкуствен интелект е чисто философски.
Дедовец, точно това имах предвид. В 12 и 13 клас в българските гимназии и техникуми не се учи нищо смислено.Докато в Гърция децата се подготвят за първите си стъпки във висшето образование. Не е необходимо да се отделя цяла една година за подготовка за кандидат-студентски изпити, при положение, че цялото им пребиваване в гимназиите е подготовка за изпитите!

Редактирано от - Костас_Симитис на 17/07/2006 г/ 10:40:26

17 Юли 2006 10:49
Двоен стандарт на поведение на подрастващите има вече. В къщи са едни, на улицата - училище други. Родителите си нямат престава ясна какво става с децата им, благодарение на правото на избор, което получават. Какво да изберат - уличния модел, освободен от всякакви принципи (като че ли) или домашно предлаганите норми? Още повече, в културен план няма никаква алтернатива - ясно изразена, предлагана, широко рекламирана чалга - профан - мускулностабилна култура (подкрепяна и от езика, използван широко от много журналисти - 24 часа, например) и "табуираната" форма на изкуство, неоткриваема за обикновения човек. Все си мисля за тенденциозното профанизиране на нацията (ако още съществува) и за това, че няма начин тази тенденция да не се реализира и чрез образователната ни система.
17 Юли 2006 10:52
Brent, ти познаваш ли поне един младеж, който слуша чалга, а родителите му не слушат, та да го посочиш - ето, него обществото го научи да слуша чалга. Пък после и за образованието на същия младеж може да поразсъждаваме.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
17 Юли 2006 11:17
Чалга или МС Фараона, не е ли едно и също? Естествено, че чалга явлението ни залива от три страни - не става дума само за музика. Съвременните деца са брутални, брутални са компютърните игри, които играят, брутални са някои песни, които слушат, гротескно искривена е анимацията, която гледат. какво да кажа за образованието?
17 Юли 2006 11:45
Реформите ще продължават до пълно унищожение и на последното зрънце интелект по тия земи.
17 Юли 2006 11:56
познаваш ли поне един младеж, който слуша чалга, а родителите му не слушат

Аз познавам, и то не един и двама. Родителите им не само не слушат подобна "музика", ами я мразят с различна интензивност, тъй че по никакъв начин те не са предали любовта към чалгата на децата си. Извън моите субективни впечатления, които не са сериозно доказателство за каквото и да било, има и социологически проучвания за музикалните предпочитания в различни възрасти, които вече недвусмислено показват огромната разлика в музикалните вкусове на деца и родители и категорично опровергават горното твърдение. При групата до 25 години процента на слушащите чалга беше някъде към 65, докато над 40 години спадаше докъм примерно 15-20 (по спомени, не ми се търси сега, но го има някъде в нета).
Защо е така е отдавна обяснено от социалната психология, в частност психологията на малките групи. Изобщо социалните явления и процеси са нещо далеч по-сложно от абстрактния свят на математиката, съответно коментирането им без поне елементарна подготовка от страна на техничарите постоянно води до непремислени и неуместни изказвания, колкото лаф да става.
17 Юли 2006 12:30
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 17/07/2006 г/ 12:32:31

17 Юли 2006 13:46
Училището е първата обществена институция, с която подрастващия се сблъсква. За детето учителите са първите представители на понятието "общество" - нещото, извън кръга на "мама, тате, приятелите, махалата..". Реформите сведоха до минимум "правата" на учителя и издигнаха в култ "правата" на ученика (поне в държавните и общинските училища е така). Реформите просто казаха на ученика - "индивида е над всичко, обществото няма значение".
И това нещо се съчета с "уроците" от улицата - и без да се напъваш ментално можеш да станеш "добре облечен бизнесмен".
А като завърши училище, вече не-ученика установява, че за властта и "индивида няма значение...".
Резултатът от всичко това е налице - без знания, без чувство за общество и държава и ...без значение....
Трябва много внимателно да препрочитаме Джордж Оруел - книгата "1984".
Блестящи прозрения - кой и с каква цел се мъчи да наложи лозунга: "НЕВЕЖЕСТВОТО Е СИЛА!" ...
17 Юли 2006 13:47
Мда, философията е най-древната наука. Като религията. И двете се пригаждат час по час, за да не си противоречат с истинските науки

Мани другото, ами изречението "ядат ми се картофи" било безподложно, пък съгласуването на сказуемото с "картофи" е за цвят -- щото хуманитариите са сложни и необясними с думи прости.


Редактирано от - гошо на 17/07/2006 г/ 13:50:43

17 Юли 2006 13:51
Оценки за това кой как мисли не са необходими...?! Следователно да не оценяваме мисълта и на министъра?!?! Или - независимо, че глупаво мислиш, можеш правилно да действаш... Мале-мале, големи вихри се вихрят. От една публикация няма как да стане ясна цяла реформа, за туй е хубаво да се чете, слуша и... мисли повече.
Упадъкът на новото поколение е прибързан. Така се говореше за моето, за поколението преди нас, за това по-преди нас и въобще - всяко следващо поколение се смята за крайно декадентско от по-старите. А всъщност...
Иначе нищо против Калина Малина, живея на тая улица, много приятна))
17 Юли 2006 14:29
бах мааму и уманитаре - начи, една година празно по география, история, биология, физика и химия, после ври ги гони дяцата да си спомнат кви беа теа науки....
Така и не разбраха, че уманитаризъм икономика не прави по никой начин, даже напротив. Ония откачените икономисти кви пари и производства ще връткат и тришират, като нема науки технически?
Право са викали едно време естествени науки на физика, химия, биология и прочие, останалите явно (и правилно) са окачествявани като неестествени.
Горки ни деца....[/b]
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД