Незапомнените жеги са причинили досега смъртта на 200 души в Холандия. Това съобщи агенция ЕФЕ, като цитира властите в Хага.
Така Страната на лалетата се оказа най-засегнатата от горещините, връхлетели Европа през последните две седмици. Температурите там от началото на месеца не падат под 35 градуса.
Тежко е и положението в Германия, съобщава Ройтерс. Нивото на река Елба спадна заради горещините под 90 см в района на Дрезден и на практика направи невъзможно корабоплаването. Елба е един от главните водни пътища в страната. Вчера сутринта бе измерена дълбочина на реката от 86 см при нормална стойност за тази дата от 2.32 м. Властите очакваха спадане на водите до 75 см.
Извънредно ниско е и нивото на Одер, по която минава границата между Германия и Полша. В района на Лебус бяха измерени 70 см - ситуация, която принуждава много кораби да останат на кея.
Властите отбелязаха, че 120-километров участък от Одер, по която минава оживен плавателен път, на практика е неизползваем за товарни кораби. Полски воден съд с дълбочина на газенето от 1.15 м е блокиран в Лебус от седмица.
До този момент горещините взеха 40 жертви във Франция. Вече в над половината от територията на страната е обявено бедствено положение. Ситуацията навява спомен за август 2003 г., когато заради жегите във Франция починаха близо 15 000 души.
Поне шестима са умрелите досега в Италия. В същото време властите в Рим вече изчислиха, че селското стопанство на Апенините ще претърпи загуби за 625 милиона евро.
В САЩ също е непосилно горещо. В Калифорния 45-градусовите температури погубиха повече от 50 човека и предизвикаха огромни горски пожари.
Малко остава. Скоро сладката вода от стопения арктически лед ще повлияе на Гълфстриим като намали притока на топлина за Северна Европа. Стотина години няма и толкова.
Париж е на същата географска ширина като Торонто. А Грейт Бритн получава толкова топлина от Гълфстриим колкото получава и от слънцето през зимата.
Ше е купон.