Войници от ООН пренасят тялото на един от загиналите наблюдатели. Във вторник израелски въздушен удар в град Хиам уби 4-ма служители от ООН. |
Според Си Ен Ен израелският въздушен удар започнал в 13,40 ч. местно време във вторник. От ООН се свързали с израелската армия, за да съобщят, че пред сградата на наблюдателската мисия е паднала бомба. След обаждането въздушната атака била прекратена за няколко часа. В 19,40 ч. ООН изгубили връзка с поста си в Хиам. Предполага се, че тогава са загинали наблюдателите.
Висш ирландски офицер от ООН 6 пъти предупреждавал израелските военни, че атаките им са много близо до постове на ООН и застрашават живота на наблюдателите, заявиха от ирландското МВнР, цитирано от Ройтерс.
Финландия и Китай настояха за обяснение за случилото се. Трагичният инцидент стана причина за размяна на реплики между Кофи Анан и Ехуд Олмерт. В телефонен разговор с генералния секретар на ООН израелският премиер Ехуд Олмерт обявил, че съжалява за смъртта на наблюдателите, която станала "по невнимание". Според Анан обаче въздушният удар бил "очевидно преднамерен". "Немислимо е ООН да определя една грешка като явно целенасочено действие", аргументира се Олмерт в изявление. Израелският премиер е наредил да се проведе пълно разследване по случая.
Вчера в Рим се проведе международна конференция в търсене на изход от кризата в Ливан. По молба на Анан участниците в конференцията почетоха с минута мълчание паметта на четиримата загинали наблюдатели на ООН. Министрите на външните работи на САЩ, Русия, ЕС и Близкия изток и представители на ООН и Световната банка призоваха в съвместна декларация за спешно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". Те обаче не успяха да се разберат за "незабавно спиране на огъня без предварителни условия" - формулировка, на която държаха арабските лидери, Италия и ООН. Дипломатите са се споразумели за разполагане на международни сили с мандата на ООН в региона, каза след срещата Кондолиза Райс, цитирана от Ройтерс. Министрите на външните работи от ЕС ще се съберат на специална среща за Ливан на 1 август, съобщиха дипломати в Брюксел, цитирани от АП.
Лидерът на "Хизбула" в ливанския парламент Мохамед Раад обяви, че "Хизбула" иска незабавно примирие и непреки преговори за размяна на затворници, съобщи АФП. Засега няма потвърждение от шефа на групировката Саед Хасан Насрала.
В. "Ню Йорк таймс" писа, че заради близкоизточната криза "Ал Кайда" е изпаднала в паника. Сайтовете на терористичната организация били задръстени от въпроси на нейни последователи как да реагират на успеха на шиитската радикална групировка "Хизбула". Според сунитската идеология на "Ал Кайда" шиитите са еретици. "Хизбула" обаче сега оглави борбата срещу Израел и по тази причина много сунити застават на страната на шиитското движение, допълва в. "Ню Йорк таймс".