"Има нещо гнило. Може би не съм бил прав да твърдя, че в съдебната власт няма корупция", възмути се Иван Григоров. Той дори упрекна противниците, че ограничават тези, които искат да са чисти пред обществото. Шефът на ВКС помоли още, когато се говори за корупция в съдебната власт, да не се включва ръководеният от него съд. Преди близо два месеца ръководството на ВКС публикува в сайта на съда подробните си имуществени декларации.
Преди 3 месеца ВСС по принцип одобри идеята за "Чисти ръце". До 17 май членовете на съвета трябваше да представят писмените си забележки към подробните имуществени декларации. Никой не се възползва от тази възможност. След това започнаха да отлагат окончателното си решение за декларациите с мотив, че правилата трябва да се преработят.
Според проекта за наредба декларации доброволно подават членовете на ВСС и съдебните шефове до апелативно ниво - или общо 74 души. В документите се описва подробно и имуществото на съпрузите им и пълнолетните деца. В интернет ще се обявяват всички, които не подадат декларации, и данните за тези, които са дали съгласие за публичност. Непълна или неточна декларация следва да се третира като нарушение на професионалната етика на магистрата, гласят още правилата.
Досега декларации са подали около 30 души. "Това говори, че в ръководството на съдебната власт има сериозен морален проблем", коментира Григоров. Липсата на регламент пък пречи да се огласят имената на подалите декларациите си магистрати.
ВСС не може да издава наредби, контрира съдията от ВАС Венета Марковска. Тя изтъкна още, че в проекта липсва информация за това как ще се съхраняват декларациите и какъв ще е достъпът до тях. Според нея не е редно да се декларира и личното имущество на съпрузите и на пълнолетните деца.
"Не можем да отлагаме вечно правилата. Така създаваме съмнението, че имаме какво да крием", опонира й шефът на антикорупционната комисия на съвета Румен Ненков, който е зам.-шеф на ВКС.
НАКАЗАНИЯ
С 18 гласа "за" съветът вчера прие оставката на бившия окръжен прокурор на Русе Люлин Матев, който има връзки със скандалния бизнесмен Илиян Пенев-Мацола. Възможно е Матев да бъде разследван за участие в рекет.
ВСС прие отвода на зам. апелативния прокурор на София Николай Ганчев от дисциплинарните състави срещу висшите обвинители Цеко Йорданов и Ангел Илиев. Той поиска да бъде махнат, след като и срещу него бе внесено искане за отстраняване от съдебната система за уронване на престижа й заради връзките му с Мацола. Около Ганчев върви и друга проверка - за средствата, с които строи хотел във Велинград.
Кадровиците най-сетне уважиха искането на Борис Велчев в дисциплинарните състави срещу прокурори да няма техни колеги от обвинението. Така бе изваден и зам. главният прокурор Митьо Марков. В комисиите за разследване на работата на Цеко Йорданов и колегата му Ангел Илиев попаднаха само съдии.