Ден след като ДПС организира дискусия за закон за лобизма, се оказа, че най-големият лобист у нас е кабинетът.
"В част от законите, които правителството внася в парламента, прозират откровено лобистки и лични интереси", обвини вчера шефът на консултативния съвет по законодателството към парламента проф. Красимира Средкова.
Консултативният съвет е намерил доказателства за това в няколко законопроекта - за търговския регистър, за защита при бедствия, в поправките в законите за собствеността и ползване на земеделските земи, както за управление при кризи.
"Много законопроекти се внасят, за да се обслужи определен орган на изпълнителната власт", възмути се Средкова. Типичен пример били законите, които уреждат финансово-контролната дейност, като например тези за вътрешния одит в публичния сектор, за държавната финансова инспекция и за финансовото управление и контрол.
Средкова обясни, че основната цел на законопроекта за защита срещу дискриминация е да умножи апарата на ресорната комисия и да увеличи възнаграждението на председателя и членовете й до 90% от това на шефа на НС. Според нея така комисията ще се постави на нивото на Конституционния съд.
В проектозаконите за концесиите, за кредитните институции, за собствеността и ползването на земеделските земи, за допълнителен надзор над финансовите конгломерати се съдържали разпоредби, които създават възможност за насърчаване на корупционни практики. Средкова отказа да посочи кои дружества и организации могат да се възползват. Само каза, че има подозрения, но са необходими факти. Тя не даде за пример и конкретни текстове, тъй като законите не са пред нея.
"Законът за вътрешния одит, който вече е приет, позволява на министъра на финансите да назначава без конкурс одитори в общините", обясни пред "Сега" депутатът от ОДС Мартин Димитров. Според него така може да се стигне до разправа с кметове, които не са симпатични. "Законът за държавната финансова инспекция също дава големи права на министъра на финансите, който лично ще определя на кои жалби агенцията да обръща внимание и на кои не. Това е опасно, като се има предвид, че инспекцията е с големи права и може да проверява дори частни фирми", смята Димитров.
|
|