По време на специализираната научна експедиция в местността Юндола в края на юли български астрономи засякоха три нови астероида. Вчера след събиране на достатъчен брой наблюдения, координираният от международния астрономически съюз център за малки тела в Слънчевата система (Харвард, САЩ) призна откритието на един от тях. За второто и третото небесни тела българите са съоткриватели заедно с американски специалисти в областта.
Aстероидът, открит от българския екип, обикаля между орбитите на Марс и Юпитер с период 4,12 години, а временното му обозначение е с номенклатура 2006 ОК14. Обектът е необичайно ярък, с приблизителен размер от 15 км. За учените все още не е ясно защо небесното тяло не е било наблюдавано до момента. Затова се провеждат допълнителни изследвания.
Това е нов успех на екипа млади астрономи, които в края на октомври 2005 г. засякоха друг неизвестен до момента астероид (2005 UT 12) и преоткриха няколко изгубени комети. Групата се финансира сама и ако скоро не се намери помощ от някоя институция или фирма у нас, дейността й ще бъде прекратена или преместена в чужбина. Поради финансови затруднения наблюдения през зимата и пролетта почти не бяха извършвани.
И сега е моментът да се поизпъчим. Както при предишното откритие, така и сега, сред групата учени има наш кадър - сисадминът на редакцията Любомир Вригазов. Той е скромна и замислена натура, съвестен в науката, като цяло търпелив администратор на нервната редакционна мрежа. (Работата във всекидневник е сериозно изпитание за всяка нервна и компютърна система.)
Ръководителят на групата Филип Фратев отбеляза, че за момента не може да се обсъжда евентуалното кръщаване на новооткрития астероид на известна наша личност. Предния път поради комбинация от нахалство и недоразумения известно време вървя медийна чалга с кръщаването на астероида 2005 UT 12. Ужким щеше да се именува на едикойси, но както и да е. Не си струва и да припомняме.
Останалите участници в екипа, открил астероидите, са астрономите Елина Михайлова и Радослав Станчев.
|
|