Всяко трето лечебно заведение или джипи, проверено от здравната каса, е дадено на Икономическа полиция и на прокуратурата. Това показват данните за контролната дейност на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) през първата половина на годината, изнесени вчера.
От началото на 2006 г. са извършени общо 10 606 проверки на 60 семейни лекари, 61 диагностично-консултативни центъра (бившите поликлиники), 218 стоматологични центъра и 5 многопрофилни болници. "В 94 от общо проверените 344 здравни заведения и джипита са открити драстични медицински и финансови нарушения, заради които са сезирани полицията и прокуратурата", съобщи д-р Галя Йорданова, директор на дирекция "Договаряне, методология и контрол в извънболничната медицинска помощ" към НЗОК. Сред тях са многопрофилната болница в гр. Сандански и болницата в Сливен. Отделно Здравната каса е наложила и санкции на нарушителите.
За половин година са хванати 80 лекари, които едновременно подготвят документите на пациенти за ТЕЛК и участват в самите комисии, издаващи удостоверения за инвалидност. На практика едни и същи медици са подготвяли освидетелстването и след това са решавали има ли неработоспособност или не. На директорите на бившите поликлиники, където работят тези медици, е наредено до края на август или да им прекратят договорите, или лекарите да излязат от териториалните експертни комисии.
Според статистиката на лекарите от извънболничната помощ рязко са се увеличили жените с проблемна бременност. За първата половина на 2005 г. Здравната каса е платила за 1000 случая на жени с патологична бременност. През тази са отчетени 18 400 случая от 30 000 раждания. Така излиза, че всяка втора бременна българка е с проблеми. Само че от издадените 14 хил. направления за хоспитализация истински рисковите състояния са били само 916.
Измами са засечени и при профилактичните прегледи. Те вече са задължителни за пациентите и има глоби, ако не се направят. Касата е открила как джипита отчитат прегледи, извършени от техни колеги.
Друго масово нарушение на лекарите в извънболничната помощ е липсата на публично оповестен списък със заболяванията, за които пациентите не дължат потребителска такса.
88 445 лв. са наложените санкции на заведенията от извънболничната помощ за първата половина на тази година. Глобите за болниците са надхвърлили милион - 1 017 840 лв. За първите шест месеца на т. г. джипитата и поликлиниките са получили неправомерно от касата 6200 лв., а болниците - 1,139 млн. лв.
Сред най-честите нарушения, засечени в болниците, са принуждаването на пациентите да си купуват лекарства, които касата поема, отчитането на лечение по по-скъпи клинични пътеки и приемането на хора, които могат да се лекуват и в домашни условия.
При проверките експертите се натъкнали на драстични случаи, при които пациентът се отчита например по пътека диабет на полиневропатия - това е болка в крайниците, когато човек има диабет. В извънболничните регистри обаче такъв пациент липсва. "Не може човек да лежи в три болници подред, а после да се окаже, че не е болен от това, за което е хоспитализиран", коментира д-р Сашка Рускова, шеф на Дирекцията за контрол на болничната дейност.
СТАТИСТИКА
През първото полугодие на 2005 г. здравната каса е платила за 340 289 случая по 120 клинични пътеки. За тази година цифрата е 695 158 случая по 299 пътеки. Двойно са се увеличили отчитаните пациенти по "най-оборотната" пътека - исхемичен мозъчен инсулт без тромболиза. От 13 хил. за м. г. сега те са стигнали 21 123. С 50% са се увеличили и платените случаи на захарен диабет - от 7531 през м. г. на 11 562 през тази.
С други думи лъжем за да работим. Другият вариант е да спрем да лъжем и работим.
---------------------------
Гайдарски ОСТАВКА!!!