Имигрант носи плакат "Ние сме част от икономиката" по време на протест за повече права на чуждестранните работници в Лондон. |
Вестникът се спира на изявленията на правителството, че Великобритания тепърва ще решава дали на работници от двете източноевропейски държави да бъде отказан свободен достъп до трудовия пазар в страната. "Индипендънт" припомня за плашещите заглавия в медиите и за изявленията на политици, според които имигрантите ще препълнят британските болници и училища, ще намалят заплатите в строителния бранш и ще доведат до увеличаване на престъпността и дори до нова СПИН-епидемия.
Според вестника, който се позовава на експерти, някои противници на политиката на "отворени врати" базират аргументите си на невежество и предразсъдъци. Всекидневникът цитира бившия генерален директор на Конфедерацията на британската промишленост сър Дигби Джоунс, според когото полските имигранти например са допринесли значително за развитието на британската икономика след присъединяването на страната им към ЕС. "Има отделни области в обществото и медиите, които винаги си избират имигрантски групи за изкупителни жертви само защото са лесни мишени", подчертава още Дани Шрискандараджа от Института за изследване на политиката.
Интересът на румънците да емигрират във Великобритания през последните години е спаднал, сочат данни на Центъра за социологически проучвания в градска и селска среда, цитирано от Медиафакс. Мнителността на британците спрямо румънските имигранти не е оправдан. Великобритания не е основна дестинация за румънците, напускащи родината си, заяви социологът Йонела Шуфару. Тя уточни, че румънците предпочитат да емигрират в Италия, Германия, Испания или Франция.