:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,789,827
Активни 565
Страници 16,701
За един ден 1,302,066
ЗАГАДКИ

Италия издирва нов шедьовър на Леонардо да Винчи

Репродукция: Архив "Сега"
Скица на Леонардо да Винчи към изгубения му шедьовър "Битката при Ангиари".
Италианският министър на културата Франческо Рутели създава специална комисия за издирване на изгубената батална фреска на Леонардо да Винчи "Битката при Ангиари", съобщи в. "Обзървър". Специалистите ще работат във флорентинския Палацо дел Векио.

Хипотезата, че гениалното произведение на художника е скрито под по-късен стенопис, вече години наред се лансира от изкуствоведа Маурицио Сарацини. Досега обаче властите на Флоренция не му позволяваха да пристъпи към детайлни изследвания. Ученият е убеден, че "Битката при Ангиари" по някаква причина е заличена 60 години след създаването й от художника и писателя Джорджо Вазари. Той нарисувал отгоре друга творба на военна тема - "Битката при Марчиано". До този извод Сарацини достигнал преди 30 години, след като открил в по-късната фреска изображение на група войници, носещи знаме с надписа "Cerca Trova" ("Търси и ще намериш"). Изследователят е уверен, че това е знак, преднамерено оставен от Вазари за идните поколения, за да укаже, че шедьовърът на Да Винчи е отдолу.

Леонардо започва работа върху "Битката при Ангиари" през 1505 г. по поръчка на градската управа на Флоренция. Творбата в залата на Големия съвет в Палацо дел Векио изобразявала сражение между войските на Флоренция и Милано. Едновременно с него работел и Микеланджело, на когото било възложено оформлението на противоположната стена. Предполага се, че Микеланджело трябвало да изобрази битката при Кашин. Майсторът обаче така и не пристъпил към същинското зографисване на стенописа, а от труда му се е запазил само голям работен картон. От колегата му Леонардо също са оцелели отделни скици. Той бил нарисувал няколко конници в битка за знамето, на които век по-късно Рубенс прави копие.

Половин век години след двамата гении Вазари реставрира крепостта. Той издига нови стени и рисува свои стенописи. "Вазари е бил голям почитател на Леонардо и още на времето е смятал "Битката при Ангиари" за един от най-големите шедьоври. Затова може би го е запазил непокътнат под своята фреска. Сканирахме стената със специален уред, който показа, че зад нея наистина има кухина", твърди Сарацини. Наистина Джорджо Вазари в книгата си "Животописи на най-знаменитите живописци, скулптори и архитекти" споменава, че баталната фреска на Да Винчи е предизвиквала всеобщо възхищение през 1565 г.

Мнозина съвременни изкуствоведи предполагат, че и двамата титани на възрожденското изкуство - Микеланджело и Да Винчи, с работата си в Палацо дел Векио са осъществили истински поврат в западноевропейската живопис. Стиловите им похвати, използвани в този проект, стават предвестник за развитието на класицизма и барока. Откриването на "Битката при Ангиари" е равнозначно на това да намерим нова "Джоконда" или "Тайната вечеря", смятат историците на изкуството.

В предстоящото изследване на стенописите на Вазари ще бъдат приложени най-модерните технологии, за да се предотврати повреждането на произведението.
3
7769
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
29 Август 2006 08:38
Е да пратят Дан Браун да я намери. Той е спеца по гейонардо да квичи
29 Август 2006 09:12
У нашта маза е, виждал съм я! Там държим по ценните неща- виното и ракията. И картините...
29 Август 2006 13:50
и къде да винчи е възпял страст към млади мъже, това е гей, другото е гений, ама сложна дума е и тя
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД