- Г-н Станишев, има ли невъзможен сценарий след изборите?
- В политиката са възможни много неща. Чуха се всякакви версии за това как няма да има стабилно управление, за предсрочни избори. А това е най-лошото, което може да се случи на България в следващите месеци, когато тя ще бъде оценявана за това какво е свършила по отношение на ЕС.
Няма да се случат апокалиптичните сценарии, които вещаят десни политици. БСП е отговорна политическа сила и няма да допусне в страната да има нестабилност.
- Може ли да има стабилно управление без БСП?
- Не. Десноцентристката коалиция би била безпринципната коалиция на сделката. Най-добрият вариант за страната и за така нужната промяна е БСП да участва в управлението.
През последните 4 години се срещам с различни хора и виждам как се засилва желанието им за промяна в начина, по който се управлява страната. Има ясно усещане за това, че трябва да има държава и правителство, което реагира на проблемите, а не ги оставя да се разрешат от само себе си. Хората искат да видят отговорно, екипно управление, а не като сегашното.
- Говорите за промяна, но едно от основните обвинения на десницата към вас е, че сте част от статуквото?
- Това е тяхна предизборна стратегия. Но, извинявайте, нека стъпим на фактите. БСП е в опозиция от 8 години. Това беше наказание за нашите грешки в управлението. Силната страна на БСП е в това, че тя не се затвори, не се капсулира, а продължи реформирането си, запази връзката с хората. Най-силната черта на БСП е нейната достъпност, откритост, диалогичност. Затова БСП печели доверие в момента.
- И смятате, че наказанието е свършило?
- В очите на мнозинството от българите - да. Ние нашия кръст си го пренесохме. Доказахме, че се променяме, че сме отговорни и сериозни.
- А излекувана ли е БСП от страха от нов провал и повтаряне грешките на Виденовото управление?
- Да. БСП много се промени. След 1997 г. БСП имаше два пътя - да се затвори в себе си и да казва: "Ние сме добрите, провалиха ни лошите", или с открито лице да каже: "Допуснахме много грешки, носим отговорност за това и си направихме важните изводи. БСП тръгна по втория път и резултатите се виждат.
- Коя грешка най-вече не бива да повтаряте?
- Тя е грешка на всички правителства досега - не бива да се повтаря самоизолацията и вярата, че знаеш отговора на всички въпроси, и че твоите отговори са най-верни. Страната ни е изтощена от безсмислена конфронтация. Следващото управление трябва да покаже и различно отношение към опозицията, да търси постоянно диалога. Трябва да си честен с хората. В много отношения сме доста по-сдържани в обещанията си, отколкото десните. Защото, за разлика от тях, знаем, че ще трябва да ги изпълним. А на хората им е ясно, че не могат да се случат чудеса за един или 100 дни. Но искат да видят усилие за решаване на проблемите им.
- Но обещавате чувствителни промени в доходите. Откъде ще дойдат парите? Според десните партии, ако изпълните обещанията, държавата ще колабира финансово.
- Финансов колапс в България няма да настъпи. БСП е поела ясни и категорични ангажименти за финансовата стабилност в страната. Ангажирали сме се със запазване на валутния борд и с един широко балансиран бюджет с много ниски стойности на бюджетния дефицит. Намеренията, които имаме за следващата година, са пресметнати от експертни екипи на основата на икономическия растеж за тази година и на възможностите на бюджета. За миналата година имаме 1,4 млрд. лв. излишък, похарчени абсолютно безконтролно. Тези пари могат да решат доста сериозни проблеми. Ангажираме се с покачване на заплатите от януари 2006 г. в бюджетната сфера, защото не можем да повлияем пряко на частния сектор. Този ангажимент засяга много социални групи.
- Каква е гаранцията, че ще изпълните обещанията си? Ще ви дам пример за неизпълнено такова - обещахте да покажете пред обществото управленския екип, но не го сторихте.
- Бяхме посъветвани да не се държим като управляващи още преди изборите. И преценихме, че така е правилно. Това е съвет, който получих от шведския премиер Йоран Першон. Разполагаме с необходимия кадрови потенциал да управляваме страната така, че да настъпи реалната промяна. Екипът е резултат от едногодишна работа по управленските ни проекти, в която бяха включени и политически фигури, и много широк кръг експерти не само от левицата. Трябва да е ясно, че бъдещият екип в изпълнителната власт ще бъде формиран на базата на кадровия потенциал на левицата, на експерти, които са работили по програмата, и на хора, които имат опит в администрацията.
- Повече експертен или повече партиен би бил такъв кабинет?
- Трябва да се намери необходимият баланс и не виждам противоречие между едното и другото.
- Преди време казахте, че не всички кадри на БСП стават за властта. Под ударите на тази теза влиза ли ръководството на БСП или цялото ще бъде пренесено в Министерски съвет?
- Никога не съм казвал и не смятам, че трябва механично да се пренесе ръководството на БСП в изпълнителната власт.
- Имало е такива случаи.
- Може да е имало, но те не са здравословни. Управленският екип трябва да е баланс между политическото и експертното. Важно е партията да продължи да живее нормален живот, а не да се премести в изпълнителната власт. Това не помага на БСП. Партията трябва да бъде коректив на правителството.
- Изявлението на Симеон, че няма да подкрепи ляв кабинет, и отговорът на Доган, че следващото правителство ще е левоцентристко, ще успеят ли да мобилизират десни гласове?
- НДСВ свали маската си и се видя, че е просто една от десните партии. След като видя, че не може да привлече гласове от левицата, направи панически завой и започна по-агресивна и негативна кампания срещу БСП. Не мисля обаче, че НДСВ ще постигне целите си. Каквито и ходове още да измисли срещу БСП и нейния лидер, това няма да му помогне. Много забавно е поведението на НДСВ, което се държи все едно БСП е на власт. Стана така, че управляващите се обявиха за алтернатива на опозицията.
- А защо се държите надменно към десните партии?
- Не е така, просто на тези избори те не са ни конкуренция. Не се борим за техни твърди избиратели, а за гласовете на левите избиратели и на хората, които са в центъра и искат промяна. Ние сме промяната, а НДСВ е статуквото.
- Не ви ли се иска все да отговорите на Симеон и Доган?
- Разговорът за коалиции след вота в момента е безпредметен. Ние се стремим да постигнем такъв резултат, който ще ни позволи да изпълняваме ангажиментите си. Отдавна сме казали, че сме готови да разговаряме с всички партии, които докажат тежестта си в следващия парламент, на основата на нашия план за икономическа и социална промяна в управлението и в живота на хората. С тези, с които намерим общо поле за реализацията на промяната, сме готови да реализираме и съвместно управление. Сега нито имаме физическото време, нито необходимост с някого да водим предварително преговори.
- Значи, ако сега на моето място седеше Доган и ви протягаше ръка, вие щяхте да му кажете: Ще се видим след изборите?
- Да. Оценяваме всяка протегната ръка и БСП е доказала, че е диалогична партия. Въпросът е на каква база се протяга ръката. Тя не може да е протегната и ние да я поемаме на основата на разпределяне на министерски кресла. Важни са политиката и начинът на управление. Това е принципно положение, от което няма да отстъпя.
А иначе винаги сме имали коректни отношения с ДПС. Не споделяме крайните оценки за движението. Оценяваме както ролята на ДПС за запазване на етническия мир и това, че се показа като лоялен партньор в управление, така и това, че ДПС бе част от това управление и също носи отговорност.
- Мостовете с НДСВ тотално ли са прекъснати?
- НДСВ се показа като дясна политическа сила, която се държи агресивно, която се е вкопчила във властта и статуквото на всяка цена. На тази база не можем да намерим общо поле за управление. Освен ако не направят пореден завой на 180 градуса. Но това е техен въпрос. Мен не ме вълнува в момента. Вълнуват ме хората и това, че след изборите БСП трябва да направи всичко, което зависи от нея, за да осигури две неща - реализация на приоритетите ни и стабилност на управлението. България не се нуждае от сътресения. Този, който казва предварително, че в никакъв случай няма да прави коалиция с БСП, или с някой друг, се държи безотговорно към хората и мисли само за себе си и конкретните гласове.
- Значи премиерът се държи безотговорно?
- Да. НДСВ като цяло се държи безотговорно. Защото страната се нуждае от стабилно, професионално, прозрачно и диалогично управление. Такова, което в много кратки срокове ще може да навакса това, което не е свършено от правителството по отношение на ангажиментите към ЕС. Нужна е мобилизация на целия експертен ресурс не само на държавната администрация, но и на обществото за това как да усвояваме тези пари, които са предвидени за България, за да стигнат те по предназначение. Трябва да се започне с нов НПК и тези сфери, които са посочени ясно в писмото на Европейската комисия. Трябва да се направи и преглед на бюджета и подготовката на следващия бюджет. Не знам какво ще намерим. Получава се информация, че се харчи безразборно.
- Може ли управлението да е стабилно, ако в него има само една партия?
- Такъв вариант би бил труден. Той не е желаният от БСП вариант. Но ако не постигнем по-широка подкрепа, няма да бягаме и от нашата отговорност. Защото това са гласове на хората, дадени за нас.
- А какво ще се случи с царските имоти?
- Има закони и те трябва да са валидни за всички - и за бившия монарх, и за най-малкия собственик. Ще продължим проверката дали имотите са върнати законно или има злоупотреба на лица от изпълнителната власт. Ще решим въпроса принципно, а не с оглед постигане на конюнктурна сделка с НДСВ, нито с цел наказване на бившия монарх.
- Какво значи категорична победа за БСП? И, ако няма такава, остава ли заявката ви за премиер?
- Абсолютно мнозинство. Всичко е в ръцете на избирателите. Но не виждам никаква логика дори при условие, че БСП няма 121 депутати, но е убедително водеща партия, премиерът да е от друга политическа сила.
Каре
- Има ли въпрос, който никой не се сети, не посмя или не пожела да ви зададе?
- По време на предизборна кампания личните емоции на политиците не са важни. Важно е от какво се вълнуват хората. И ако почна да отговарям на този въпрос съвсем лично, ще си е чист популизъм. Все пак обаче никой така и не ме попита защо Симеон Сакскобургготски отказва да се яви на публичен диспут с мен. Май всички се задоволяват с отговора, че не бил специалист по всичко и не играел в депутатската надпревара. Аз имам своя отговор.
БСП изтърпяла наказанието си и сега иска да накаже 99% от българския народ. Ще й позволим ли да го направи?
БЪЛГАРИ, убедете родителите си да "забравят" за бюлетина номер 3! Защото само за няколко месеца върхушката на БСП като една орда ХУНИ ще опоскат и без това бедната ни страна!
Долу БСП!
Успех на Десните Сили!